Český rozhlas - Cestování
Před čtyřmi dny

Poslechněte si podcast: Křížem krajem: Vzhůru do fialového moře mezi květy levandule

Zamíříme do pole plného levandule. Najdete jej na pomezí Bruzovic a Lučiny, poblíž Žermanické přehrady. Jak prozradil pěstitel Jiří Bůžek, návštěvníci sem mohou přijet autem, zaparkovat u statku a projít se po naučné stezce až k samotnému fialově kvetoucímu poli.

08:40

Český rozhlas - Cestování

Vydává: Český rozhlas

Zkušenosti cestovatelů ze světa i tipy na výlet po celé republice.

Web

Včera 48:54

Casablanca: Věděl jsem, že je to v háji. Po přepadení v Afghánistánu čekaly na českého stopaře týdny s Tálibánem

Šebestián Bok nastopoval v posledních letech 100 000 kilometrů. V Afghánistánu ale narazil. Byl přepaden a okraden. Jak to přežil a jak se takový případ řeší v zemi, kde vládne Tálibán a není tam ani jedna ambasáda? Poslechněte si vyprávění v nové epizodě cestovatelského podcastu Casablanca!

Včera 08:26

Křížem krajem: Guntramovická Cesta česko-německého porozumění připomíná složité vztahy mezi národy

Zveme vás teď k návštěvě místa, které připomíná složité vztahy mezi Čechy a Němci. Nebo bychom spíš měli říct, že nabádá k porozumění a toleranci nejen mezi těmito dvěma národy. V Guntramovicích, což je část Budišova nad Budišovkou, najdeme Cestu česko-německého porozumění.

Včera 39:07

Na cestách s Petrem Voldánem: Cesta za tajemstvím cestovatelských srdcí i za novinářem a scénáristou Milanem Švihálkem...

Rozhlasové cestování s Milanem Švihálkem vám chceme připomenout znovu proto, že životní cesta nesmírně silného chlapa, kamaráda, rozhlasáka, televizního dramaturga a scénáristy, spisovatele i vypravěče se bohužel před pár dny zastavila. Bylo mi ctí se s Milanem znát a jsem rád, že tento “nezastavitelný” vypravěč byl i jedním z hostů pořadu “Na cestách”…

Před dvěma dny 03:17

Zápisník zahraničních zpravodajů: Avignon se opět mění v divadelní scénu. Přes 40 let se na tamním festivalu hrají i Havlovy hry

Francouzský Avignon se pravidelně každé léto mění v jednu velkou divadelní scénu. Kdysi papežské město totiž o prázdninách hostí mezinárodní divadelní festival. Jaká představení dovezly na jih Francie české umělecké skupiny? A jak ve městě rezonuje jméno bývalého českého dramatika a prezidenta Václava Havla?

Před třemi dny 23:56

Reportáže zahraničních zpravodajů: Francouzský Avignon se pravidelně každé léto mění v jednu velkou divadelní scénu, a svá představení tam dovezly i české umělecké skupiny

V Japonsku mají čtyři velké pivovary, a ani jeden se neobejde bez českého chmele a sladu. Projížďky na lodích a loďkách jsou běžnou letní zábavou, v Polsku se ale můžete na lodi svézt i po trávě. Ani celý den nestačí milovníkům letectví, aby si důkladně prohlédli všechny exponáty v Muzeu US Air Force v Daytonu. Mají tam i takzvaný neviditelný letoun B2.

Před čtyřmi dny 03:26

Zápisník zahraničních zpravodajů: Victor Hugo nebyl jen spisovatel, ale i politický aktivista, ukazuje expozice v jeho rodném domě

Město Besançon na východě Francie je pyšné na svého rodáka, spisovatele Victora Huga. Jeden z nejznámějších spisovatelů všech dob byl také velmi angažovaným politikem. Během svého života musel Victor Hugo prchnout z Francie a exil trávil na britských ostrovech. Jak jeho rodný dům v Besançonu na samém počátku 19. století vypadal, se neví. Tamní expozice se proto zaměřuje především na Hugovy společenské aktivity.

Před pěti dny 04:00

Od Pradědu na Hanou: Vápenná nejprve zanikla, pak se stala jednou z nejprůmyslovějších obcí Jesenicka

Jméno obce Vápenná je odkazem na v okolí těžené krystalické vápence, nicméně, ještě před II. světovou válkou nesla obec jméno Setzdorf, česky Zighartice. Kořeny tohoto jména jsou nejasné stejně jako nejstarší dějiny obce.

Před pěti dny 07:49

Křížem krajem: Ostravské muzeum dává návštěvníkům možnost nakouknout pod pokličku archeologického výzkumu

Být archeologem a prozkoumat nálezy ze starých Laubů. To si mohou návštěvníci Ostravského muzea zkusit v experimentální části aktuální výstavy Lauby - světla a stíny Ostravy, která nese pojmenování laboratoř.

Před pěti dny 03:36

Zápisník zahraničních zpravodajů: V Polsku se na lodi můžete svézt i po trávě. Dvě století starý mechanismus jinde na světě nenajdete

Polsko je přímo stvořené k trávení času u vody. Má moře, přes desítky tisíc řek a přes 9 tisíc jezer. Velká část z těchto vodních ploch přitom umožňuje plavbu na lodích. Nebylo by to ale Polsko, kdyby příznivcům vodních ploch a plavby nenabízelo i něco ojedinělého, a sice Elblągský kanál. Ten je totiž kaskádovitý, a tak po něm lodě nejen plují, ale dokonce také jezdí po trávníku.