Český rozhlas - Příroda
Před týdnem

Poslechněte si podcast: Křížem krajem: Ve Vojenském muzeu ve Slezské Ostravě uvidíte autentické předměty z 2. světové války

Hlavní události 2. světové války, uniformy různých vojsk a autentické předměty, které sloužily právě ve válečných časech. To vše návštěvníci najdou ve Vojenském muzeu ve Slezské Ostravě. Muzeum je dílem jednoho nadšence, sběratele Pavla Pokorného. Po svém otci převzal žezlo muzejníka jeho syn David.

08:02

Český rozhlas - Příroda

Vydává: Český rozhlas

Fascinující svět přírody a rozhovory s vědci.

Web

Včera 47:10

Leonardo Plus: Demografka: Mít dítě je dnes pečlivě připravený projekt

V Česku žije skoro 11 milionů lidí, loni se ale narodilo nejméně dětí v historii. „Mít dítě už skutečně není norma ani povinnost,“ poukazuje v pořadu Leonardo Plus Jiřina Kocourková, vedoucí Katedry demografie a geodemografie na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy. „A jedním z vysvětlení, proč porodnost klesá, je, že se mění hodnota rodičovství a přístup k němu. Plánované rodičovství přerostlo do podoby pečlivě naplánovaného projektu.“

Včera 56:32

Podhoubí: Mezi odolností a vzdorem: Alice Koubová a Bob Kuřík v Podhoubí na Academia Film Olomouc

Resilience a resistence, dva zdánlivě blízké termíny, které dokáží říct něco podstatného o našem světě. Zatímco odolnosti hrozí vyprázdnění neobezřetným nadužíváním, resistence si střeží svoji hráz odporu. V živém Podhoubí na AFO 60 se setkal politický a environmentální antropolog z FHS UK v Praze Bob Kuřík a Alice Koubová, vedoucí výzkumná pracovnice na Filosofickém ústavu AV ČR, která v institutu SYRI vede projekt Systémy resilience.

Včera 04:39

Meteor: Žárovky: Audioteaser na nový pořad o vědě na Dvojce

Přemýšlíte někdy o budoucnosti? Jak se promění medicína, co za nás bude dělat umělá inteligence, jak zvládneme klimatickou změnu a energetickou krizi? Jak se v tom všem vyznat? V Žárovkách si Pavla Hubálková a Jan Lukačevič si povídají s mladými vědci a vědkyněmi, kteří mění svět. O jejich výzkumech, proměnách budoucnosti a vědě jako vášni. Žárovky poslouchejte každou sobotu po 18:00 na Dvojce anebo kdykoli zpětně na mujRozhlas a v dalších podcastových aplikacích.

Včera 01:38

Jihočeská vlastivěda: Jindřichohradecký okres měl 68 obcí, pak najednou 242. Mohly za to územněsprávní reformy

Nástup komunistického režimu v roce 1948 znamenal zásadní změnu fungování tehdejší společnosti. Včetně územněsprávního členění republiky. Nové krajské uspořádání, platné od ledna 1949, se na jihu Čech významně dotklo okresu Jindřichův Hradec.

Před dvěma dny 41:24

Planetárium: Pod podlahou: Nejstarší evropská vanilka z Pražského hradu a podvržené egyptské starožitnosti

Nejstarší vanilka v Evropě z Vladislavského sálu (4:24) – Mýty, omyly a novinky astronomie: Kdo má nejvíc měsíců? (18:37) – Z historie podvrhů aneb Falšovaný Egypt (24:28)

Před dvěma dny 01:43

Jihočeská vlastivěda: Nejvyšší poštovní úřad v Čechách dědičně obsazovali členové rodu Paarů, který sídlil v Bechyni

Rod Paarů pochází z Lombardie a v Čechách se usadil v první třetině 17. století. V roce 1652 získal takzvaný inkolát a zařadil se mezi plnoprávní českou šlechtu. Paarovská panství se nacházela především ve východních a jižních Čechách, hlavním rodovým sídlem se nakonec stala Bechyně.

Před třemi dny 03:04

Pojďte s námi do zoo: Mirikina obecná: Jediné noční opice schopné vidět v noci

Mirikina je jedním z mála primátů, kteří jsou aktivní především v noci. Dlouho se dokonce uvádělo, že jde o jedinou pravou noční opici, na rozdíl od lemurů nebo outloňů, kteří jsou tzv. polopice. Později se ale zjistilo, že pod rodem Aotus se skrývá hned několik druhů.

Před třemi dny 41:38

Vltavín: Fotbalista Josef Bican měl kořeny v jihočeské Sedlici. Poslechněte si, jak vzpomínal na dětství

V magazínu Vltavín se dvakrát vypravíme do období konce druhé světové války. Připomeneme osudy českých četníků a prezidenta Emila Háchu. Poté s mikrofonem navštívíme Budský viklan a na závěr si pustíme archivní záznam rozhovoru s fotbalistou Josefem Bicanem.

Před třemi dny 31:56

Východočeské výlety: Výlet za pardubickým Rudoarmějcem

Prostranství před pardubickým zámkem v sousedství kostela sv. Bartoloměje přitahovalo totalitní režimy, aby na něm stavěly své symboly.

Před čtyřmi dny 25:49

Laboratoř: Proč se potkanům daří všude na světě? Jejich bakterie se přizpůsobí místům, kde žijí

Z některých malých savců se stávají invazní druhy. Při výzkumu stovek těchto zvířat – od stromových krys v jihovýchodní Asii až po potkany ve velkoměstech – vědci zjistili, že o úspěšnosti šíření daného druhu rozhodují hlavně jeho bakterie ve střevě.