- Podcasty
- Český rozhlas - Příroda

Poslechněte si podcast: Křížem krajem: V českotěšínské kavárně Avion na vás dýchne historie místa
Zveme vás do kavárny. A rozhodně ne obyčejné. Navštívíme totiž Avion v Českém Těšíně, kde na vás dýchne přetrhaná historie tohoto místa i současná umělecko-literární atmosféra čítárny a kavárny v jednom.
Český rozhlas - Příroda
Fascinující svět přírody a rozhovory s vědci.
Zvěřinec: Veterinární a chovatelskou poradnu pro vás otevíráme s veterinárním lékařem nebo odborníkem na chov domácích zvířat
Poradník plný rad a informací, které vám jistě přijdou vhod. Psi, kočky, ptáci, rybičky i zvířata užitková a exotická. Dotazy volejte přímo do vysílání na telefon 221 555 444.
Klub Rádia Junior: Jaroslav vede vnučku Amélii k chovu poštovních holubů. Mají jich 150
Tyto zajímavé ptáky chová Jaroslav už od mládí. Je to náročný koníček? Jak se takový holub připravuje na závody a může letět, kam chce majitel? A jak to baví jeho vnučku Amélii Šturm? Moderuje Eva Sinkovičová.
Jihočeská vlastivěda: V bitvě první světové války u Zborova bojovali také Jihočeši, mohli tu střílet i příbuzní proti sobě
Českoslovenští legionáři sehráli důležitou roli ve vývoji událostí první světové války a jejich vojenská síla vydatně přispěla ke vzniku samostatné republiky. Za takovými učebnicovými frázemi se ovšem skrývají tisíce konkrétních lidských osudů.
Máme rádi zvířata: Veterinární poradna
Na dotazy posluchačů odpovídá Lucie Míková z Veterinární kliniky Vltava v Českých Budějovicích. Moderuje Jitka Cibulová Vokatá.
Jihočeská vlastivěda: Podobu města Blatná a zdejšího zámku ovlivnili architekti, kteří pracovali také na Pražském hradě
Mezi osobnosti spjaté s Blatnou na Strakonicku patří rovněž dva architekti, kteří v různých dobách pracovali na Pražském hradě. Známějším z této dvojice je Benedikt Rejt, který žil na přelomu 15. a 16. století.
Podhoubí: AI nástroje jsou mocné, pomáhají ve vědě i s klimatickou krizí. Emise snižujme u zdroje elektřiny
Současnost ovládají dva výrazné trendy: prudký rozvoj AI nástrojů a dekarbonizace. Zatímco generativní AI dokáže pomocí velkých jazykových modelů ohromit schopností komunikovat nebo generovat obrázky a videa, spotřeba elektrické energie na tyto procesy roste. Umělá inteligence ale nabízí mnoho užitečnějších využití, která pomáhají s energetickou efektivitou nebo zalesňováním. Rozvoj AI nezastavíme, snižovat její uhlíkovou stopu musíme u zdroje energie.
Jihočeská vlastivěda: Hasičský buditel Jakub Alois Jindra sepisoval předpisy a také navrhl podobu stejnokrojů pro sbory
V Počátkách visí na jednom z domů pamětní deska, na níž je text tohoto znění: Jakub Alois Jindra – buditel českého dobrovolného hasičstva. Jindra byl synem panského šafáře a narodil se roku 1853 na zámku Bzí u Dolního Bukovska. V Počátkách a později v Kamenici nad Lipou působil jako učitel, v obou městech navíc vyvíjel mimořádnou spolkovou a veřejnou činnost. Nejvíce se však proslavil v hasičství.
Křížem krajem: Na cestu časem do doby starých Slovanů se můžete vydat v archeoparku Chotěbuz-Podobora
Střecha z rákosí a stěny z mazaniny, i to byly materiály, které využívali ke stavbě obydlí staří Slované. Dnes se do takzvané polozemnice podíváme a uslyšíte i o dalších zajímavostech archeoparku Chotěbuz-Podobora.
Zvídavec Evy Sinkovičové: Kde se v krávě bere mléko a má opravdu 4 žaludky?
Co se musí s mlékem udělat, než doputuje do regálů v obchodě? A je to jediný spolehlivý zdroj vápníku? Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.