Český rozhlas - Cestování
Před šesti dny

Poslechněte si podcast: Křížem krajem: S koloběžkou brázdí Evropu. Děda na kolobrndě Břetislav Snášel je na cestě do Itálie

Děda na kolobrndě. Sám sebe tak označuje Břetislav Snášel, třiasedmdesátiletý cestovatel původem z Třince, který se vydává na dlouhé výpravy na koloběžce. Teď zdolává na koloběžce více než dva tisíce dlouhou pouť ze severu Polska až do Itálie.

10:56

Český rozhlas - Cestování

Vydává: Český rozhlas

Zkušenosti cestovatelů ze světa i tipy na výlet po celé republice.

Web

Včera 22:05

Východočeské výlety: Pardubice před 75 lety vsadily na trolejbusy. První plány přitom počítaly s tramvajovou dráhou

První plány na zavedení pravidelné hromadné dopravy v Pardubicích a okolí sahají až na přelom 19. a 20. století. Jeden z ambiciózních návrhů z roku 1903 počítal s výstavbou tramvajové malodráhy, která by propojila Slatiňany, Chrudim, Pardubice, Lázně Bohdaneč a Chlumec nad Cidlinou.

Včera 03:35

Zápisník zahraničních zpravodajů: Ragby spojuje, politiku neřešíme, říká český kapitán ragbyového týmu Evropského parlamentu

V Evropském parlamentu mezi sebou europoslanci z různých politických frakcí svádí tvrdé politické boje a někdy si ani nemohou přijít na jméno. Na trávníku s ragbyovým míčem se ale dokážou spojit i politici z úplně opačných částí spektra. V ragbyovém týmu Evropského parlamentu spolu hrají europoslanci a další pracovníci parlamentu bez ohledu na politickou příslušnost.

Před dvěma dny 23:52

Reportáže zahraničních zpravodajů: Na pivní festival na Ukrajině vás zavedou Reportáže zahraničních zpravodajů - a dozvíte se, že tam mají i pivo s příchutí boršče

Navštívíte Tatry a nejvýše položenou jeskyni na Slovensku. Tbilisi je sice hlavní město Gruzie, ale představíme vám jeho předchůdce, město Mccheta. Ve skotské národní galerii se podíváte na obraz Oskara Kokoschky, původně nazvaný Koupající se dívka. A projdete se po americké válečné lodi USS Wisconsin. Průvodkyní vám bude Jitka Malá.

Před dvěma dny 03:44

Zápisník zahraničních zpravodajů: Káhira se proměnila, lidé jsou ale stále stejní, hodnotí po 56 letech bratři Miroslav a Ivan

Na středověké káhirské tržiště Chán al-Chalílí chodili do učení i Češi. A není to tak dávno. Bratři Ivan a Miroslav Houskovi se tam s místními Egypťany vyučili řemeslu před půl stoletím. Navíc tehdy vyhráli několik pohárů v káhirském veslařském klubu. Egyptská metropole se od té doby změnila. Kdysi pětimiliónová populace je dnes čtyřnásobná. Umělečtí pasíři, bratři Houskovi, teď přijeli vzpomínat.

Před dvěma dny 30:53

Zálety Aleny Zárybnické: Fotograf Jadran Šetlík: Každého hned neskenuju a nezkoumám, občas si ale představuju

Před objektivem mu stály světové osobnosti, například Brigitte Bardot, Robert Kennedy, Václav Havel a třeba také Tomáš Baťa nebo Karel Gott. Hostem Záletů je Jadran Šetlík, fotograf, o kterém se mluví jako o novodobém Rembrandtovi. Nejvíc ho baví dialog s tím, koho fotí. Fotoaparát je pro něj mediem, které zachycuje na film emoce a všechno, co mezi fotografem a fotografovaným objektem probíhá.

Před čtyřmi dny 03:31

Zápisník zahraničních zpravodajů: Texasany oslnil český křišťál i koláče. V krajanském centru v Houstonu si můžete zkusit i paličkovat

Texaský Houston není jen sídlem americké NASA. Je také velmi důležitým centrem pro české krajany, žije tam totiž nejvíc Čechoameričanů ve Spojených státech. K českým kořenům se hlásí přes 190 tisíc Texasanů. Už víc než 15 let ve městě funguje i České centrum a muzeum.

Před pěti dny 40:05

Casablanca: Hana Beránková má 2 děti, 650 krav a zálibu ve Skotsku. Farmářství je dobrá průprava na traily, říká

Zootechnička, ekologická farmářka a cestovatelka Hanka Beránková se letos pošesté vydala do Skotska. Dokončila tamější Cape Wrath Trail, který vloni kvůli zdravotním potížím nedošla, a utvrdila se ve svojí lásce ke skotské vysočině. Co na těch vřesovištích má, vysvětluje to v nové epizodě podcastu Casablanca.

Před pěti dny 09:56

Křížem krajem: V Ostravě-Heřmanicích mají muzeum v netradiční budově, v bývalé márnici

V Ostravě-Heřmanicích mají muzeum v opravdu netradiční budově. Vzniklo totiž v někdejší márnici, která měla být původně zbourána. Nakonec ale díky slezkoostravské radnici, heřmanické farnosti a za pomoci evropských peněz byla zrekonstruována a slouží veřejnosti.

Před pěti dny 03:34

Zápisník zahraničních zpravodajů: Svaté místo Gruzínců údajně ukrývá Kristovo roucho

Městečko Mccheta leží na soutoku řek Kura a Aragvi ve východní Gruzii. Kdysi tudy měla vést jedna z větví Hedvábné stezky. Obchod a projíždějící karavany přinášely prosperitu a metropole tak narostla až do velikosti 100 tisíc obyvatel. Tyhle časy jsou už dávno pryč, Mccheta je ale pořád domovem možná nejvýznamnější gruzínské památky.

Před šesti dny 02:51

Putování Libereckým krajem s Markem Řeháčkem: Fenomén Trojmezí

Prozkoumáme Trojmezí, místo, kde se setkávají hranice Česka, Polska a Německa.