- Podcasty
- Český rozhlas - Příroda

Poslechněte si podcast: Křížem krajem: Na návštěvě bíloveckého muzea
Jestli vás zajímá historie Bílovce, spoustu se o ní dozvíte v tamním muzeu. Prohlédnete si tam třeba knoflíky vyrobené ze semen jihoamerické palmy, jejichž výrobou město proslulo v 19. století.
Český rozhlas - Příroda
Fascinující svět přírody a rozhovory s vědci.
Laboratoř: Mravenčí vojáci po výměně dvou bílkovin v mozku zahradničí
Vědci zkoumali latinskoamerické mravence, kteří okusují listí, nosí si je s sebou do hnízda a pak na něm pěstují houby. Když vědci v jejich mozku vyměnili dvě bílkoviny, neuropeptidy, z obránců kolonie se stali pečovatelé nebo zahradníci.
Meteor: Meteor o kráčejících sochách, střemhlavém letu a zmenšování na zimu
Poslechněte si:01:09 Mohou sochy samy kráčet?13:30 Mrtvá těla pro vědu19:01 Nejrychlejší tvor planety25:04 Zmenšují se zvířata na zimu?BONUS: Sherlock Holmes a případ s čtverzubcem – najdete uvnitř článku na webu anebo samostatně na portálu a v aplikaci mujRozhlasHovoří ing. Pavel Pavel nebo biolog Jaroslav Petr. Rubriku Stalo se tento den připravil Ing. František Houdek. Z cyklu Rekordy ze světa zvířat Petra Sobotky čte Martina Hudečková.
Křížem krajem: Vzhůru do fialového moře mezi květy levandule
Zamíříme do pole plného levandule. Najdete jej na pomezí Bruzovic a Lučiny, poblíž Žermanické přehrady. Jak prozradil pěstitel Jiří Bůžek, návštěvníci sem mohou přijet autem, zaparkovat u statku a projít se po naučné stezce až k samotnému fialově kvetoucímu poli.
Jihočeská vlastivěda: Jedna z nejstarších českých obor byla v Ledenicích na Českobudějovicku. Zbyl po ní jen název ulice
Nejstarší lovecké obory si zakládali panovníci a příslušníci nejvýznamnějších šlechtických rodů už ve 13. a 14. století. V českých zemích to byla například královská obora v Praze nebo obora u západočeského Lokte. Mezi nejstarší obory v Čechách počítáme také tu v jihočeských Ledenicích, která patřila pánům z Landštejna.
Od Pradědu na Hanou: Vápenná nejprve zanikla, pak se stala jednou z nejprůmyslovějších obcí Jesenicka
Jméno obce Vápenná je odkazem na v okolí těžené krystalické vápence, nicméně, ještě před II. světovou válkou nesla obec jméno Setzdorf, česky Zighartice. Kořeny tohoto jména jsou nejasné stejně jako nejstarší dějiny obce.
Křížem krajem: Ostravské muzeum dává návštěvníkům možnost nakouknout pod pokličku archeologického výzkumu
Být archeologem a prozkoumat nálezy ze starých Laubů. To si mohou návštěvníci Ostravského muzea zkusit v experimentální části aktuální výstavy Lauby - světla a stíny Ostravy, která nese pojmenování laboratoř.
Máme rádi zvířata: Veterinární poradna
Na dotazy posluchačů odpovídá Lucie Míková z Veterinární kliniky Vltava v Českých Budějovicích. Moderuje Jitka Cibulová Vokatá.
Zvídavec Evy Sinkovičové: Nejen klokani mají kapsy. Kde ji má vydra mořská a proč si do ní dává kamení?
Kapsy jsou součást oblečení, kam si dáváme třeba kapesník. Vydry je ale využívají na úplně jiné věci.
Jihočeská vlastivěda: První zábavní vlak vyjel z Budějovic do Hluboké nad Vltavou v září 1868. Málem se ale nevrátil
Se zahájením pravidelného železničního provozu na trati České Budějovice – Plzeň se začaly konat také zábavní výlety za památkami a uměním. První takový zábavní vlak vyrazil 8. září 1868 z Českých Budějovic do Hluboké nad Vltavou. Cestujícím však na konci dne do smíchu příliš nebylo.
Křížem krajem: Všem zájemcům o přírodu Jeseníků je otevřený bývalý karlovický mlýn
Už jste někdy ochutnali Jeseníky všemi smysly? Jestli ne, tak se s námi teď vydejte do Vzdělávacího centra Více ve mlýně Karlovice. Tedy do budovy bývalého průmyslového mlýna v Karlovicích na Bruntálsku.