Český rozhlas - Cestování
Před týdnem

Poslechněte si podcast: Křížem krajem: Kapli svaté Anny v polích nad Opavou připomíná kovová konstrukce

Pokud si chcete v okolí Opavy udělat pěknou vycházku, tak zajímavým cílem je určitě kaple svaté Anny v polích nad městem. Vlastně jde o kovovou konstrukci, která stojí v místě původní poutní kaple.

08:05

Český rozhlas - Cestování

Vydává: Český rozhlas

Zkušenosti cestovatelů ze světa i tipy na výlet po celé republice.

Web

Včera 03:27

Zápisník zahraničních zpravodajů: Obraz jako poděkování. Ve Skotsku vystavují obraz Oskara Kokoschky, dar československé exilové vlády

Obraz Zrání od Oskara Kokoschky je zpravidla uložen v depozitáři nebo cestuje po výstavách po světě. Teď ho výjimečně až do konce září vystavuje Skotská národní galerie. Dílo rakouského expresionistického malíře s českými kořeny darovala Skotsku v roce 1942 československá exilová vláda jako výraz díků za vřelé přijetí, kterého se tam dostalo našim vojáků během 2. světové války. Obraz vystavili v Edinburghu u příležitosti 80. výročí jejího konce.

Před dvěma dny 03:43

Zápisník zahraničních zpravodajů: Thierry peče nejlepší koláče v Bretani. Pro jeho kouign-amann si jezdí lidé z celé Francie

Ze skromných lokálních poměrů až na talíře do celého světa. Takovou cestu urazil bretaňský koláč jménem kouign-amann. Neměl to ale vždy jednoduché. Původně totiž vznikl z nedostatku, jen na základě pár ingrediencí. Ostatně v bretonštině slovní spojení kouign-amann znamená máslový koláč.

Před třemi dny 09:16

Křížem krajem: Koncept muzea VŠB svým originálním pojetím nemá v Česku obdoby

V budovách a vnějších prostorách kampusu Vysoké školy báňské - Technické univerzity Ostrava je celá řada reliéfů, obrazů i soch, které mají uměleckou hodnotu. Myšlenka zařadit je do sbírkového fondu univezritního muzea je přibližně stará asi 10 let a zrodila se v hlavě architektky Evy Špačkové. Samotné muzeum pak vzniklo v roce 2020.

Před čtyřmi dny 22:05

Východočeské výlety: Pardubice před 75 lety vsadily na trolejbusy. První plány přitom počítaly s tramvajovou dráhou

První plány na zavedení pravidelné hromadné dopravy v Pardubicích a okolí sahají až na přelom 19. a 20. století. Jeden z ambiciózních návrhů z roku 1903 počítal s výstavbou tramvajové malodráhy, která by propojila Slatiňany, Chrudim, Pardubice, Lázně Bohdaneč a Chlumec nad Cidlinou.

Před čtyřmi dny 03:35

Zápisník zahraničních zpravodajů: Ragby spojuje, politiku neřešíme, říká český kapitán ragbyového týmu Evropského parlamentu

V Evropském parlamentu mezi sebou europoslanci z různých politických frakcí svádí tvrdé politické boje a někdy si ani nemohou přijít na jméno. Na trávníku s ragbyovým míčem se ale dokážou spojit i politici z úplně opačných částí spektra. V ragbyovém týmu Evropského parlamentu spolu hrají europoslanci a další pracovníci parlamentu bez ohledu na politickou příslušnost.

Před pěti dny 23:52

Reportáže zahraničních zpravodajů: Na pivní festival na Ukrajině vás zavedou Reportáže zahraničních zpravodajů - a dozvíte se, že tam mají i pivo s příchutí boršče

Navštívíte Tatry a nejvýše položenou jeskyni na Slovensku. Tbilisi je sice hlavní město Gruzie, ale představíme vám jeho předchůdce, město Mccheta. Ve skotské národní galerii se podíváte na obraz Oskara Kokoschky, původně nazvaný Koupající se dívka. A projdete se po americké válečné lodi USS Wisconsin. Průvodkyní vám bude Jitka Malá.

Před pěti dny 03:44

Zápisník zahraničních zpravodajů: Káhira se proměnila, lidé jsou ale stále stejní, hodnotí po 56 letech bratři Miroslav a Ivan

Na středověké káhirské tržiště Chán al-Chalílí chodili do učení i Češi. A není to tak dávno. Bratři Ivan a Miroslav Houskovi se tam s místními Egypťany vyučili řemeslu před půl stoletím. Navíc tehdy vyhráli několik pohárů v káhirském veslařském klubu. Egyptská metropole se od té doby změnila. Kdysi pětimiliónová populace je dnes čtyřnásobná. Umělečtí pasíři, bratři Houskovi, teď přijeli vzpomínat.

Před pěti dny 30:53

Zálety Aleny Zárybnické: Fotograf Jadran Šetlík: Každého hned neskenuju a nezkoumám, občas si ale představuju

Před objektivem mu stály světové osobnosti, například Brigitte Bardot, Robert Kennedy, Václav Havel a třeba také Tomáš Baťa nebo Karel Gott. Hostem Záletů je Jadran Šetlík, fotograf, o kterém se mluví jako o novodobém Rembrandtovi. Nejvíc ho baví dialog s tím, koho fotí. Fotoaparát je pro něj mediem, které zachycuje na film emoce a všechno, co mezi fotografem a fotografovaným objektem probíhá.

Před šesti dny 08:55

Křížem krajem: Vrbické jezero v Bohumíně ovládly dračí lodě

Kormidelník, bubeník a deset veslařů v dlouhé barevné lodi. Tak vypadá posádka typické dračí lodě. A právě taková podívaná se naskytla lidem u Vrbického jezera ve Starém Bohumíně.

Před týdnem 03:31

Zápisník zahraničních zpravodajů: Texasany oslnil český křišťál i koláče. V krajanském centru v Houstonu si můžete zkusit i paličkovat

Texaský Houston není jen sídlem americké NASA. Je také velmi důležitým centrem pro české krajany, žije tam totiž nejvíc Čechoameričanů ve Spojených státech. K českým kořenům se hlásí přes 190 tisíc Texasanů. Už víc než 15 let ve městě funguje i České centrum a muzeum.