- Podcasty
- Český rozhlas - Cestování

Poslechněte si podcast: Křížem krajem: Fischerovu vilu ve Frýdku-Místku lidé znají jako pobočku městské knihovny
Byty, škola, školní družina a dnes knihovna. To vše se od konce druhé světové války vystřídalo ve výstavní rodinné vile stavitele a obchodníka s dřevem Julia Fischera. Městská knihovna zde sídlí od roku 1993.
Český rozhlas - Cestování
Zkušenosti cestovatelů ze světa i tipy na výlet po celé republice.
Zápisník zahraničních zpravodajů: Slávu středověké africké říše zastavila Sahara. Její arabské jméno si v 20. století přisvojila Ghana
Když počátkem dubna prezident Petr Pavel navštívil Ghanu a Mauritánii, zamířil do dvou politicky nejstabilnějších zemí západní Afriky. Jejich hlavní města jsou od sebe vzdálená víc než dva tisíce kilometrů a leží ve zcela odlišných přírodních podmínkách – Ghana je z větší části v oblasti tropických lesů, zatímco 90 % Mauritánie tvoří poušť. Jak ale ukazuje národní muzeum v mauritánském Nuakšotu, spojuje je historie a sláva jedné středověké říše.
Casablanca: V Gruzii dostanete hrozně moc za hrozně málo, tvrdí cestovatel Jakub Venglář. Míří tam počtvrté
Jakub Venglář vypráví o Gruzii a své zálibě v (nejenom) tamějších horách. Kavkazský díl cestovatelského podcastu Casablanca přináší i jeho ryze praktické tipy na letní horská putování.
Zápisník zahraničních zpravodajů: 10 let od zemětřesení v Nepálu: „Daří se nám a lidé zůstávají,“ pochvalují si místní
Během zemětřesení, které začalo 25. dubna 2015 v Nepálu, za necelou minutu zemřelo na 9 tisíc lidí a otřesy poničily milion domů. Na pomoc zemi zasažené katastrofou uspořádal sbírku také Český rozhlas. Její výtěžek zamířil k lidem v postižených vesnicích, dostali vybavení na zimu i stavební materiál. Za vybrané prostředky se opravila škola a postavila se tři komunitní střediska. V jednom z nich ve vesnici Baruwa dnes sídlí družstvo, které vzniklo právě i díky pomoci z Česka.
Reportáže zahraničních zpravodajů: Vezmeme vás na hodinu češtiny na Burgundské univerzitě v Dijonu
Dozvíte se, jaké písně si francouzští studenti oblíbili. Pokud v Polsku narazíte na keramiku zdobenou květy a malým barevným ptáčkem a nádoba ponese pečeť Konopczyński, pak se vám do ruky dostal výrobek s dvousetletou tradicí. Jsou první, koho zahraniční hosté v Černé Hoře uvidí. Tamní čestná stráž bude jednou ze zastávek Reportáží zahraničních zpravodajů s Lubicou Bergmanovou.
Zápisník zahraničních zpravodajů: Uplynulo 160 let od atentátu na Abrahama Lincolna. Proč mu tehdy nikdo nedokázal zabránit?
Několik amerických prezidentů po sobě zanechalo v dějinách velkou stopu. Dva z nich si Američané pamatují i proto, že se stali obětí atentátu. Jsou to John Fitzgerald Kennedy a Abraham Lincoln. Prezident, který vedl zemi v době občanské války Jihu proti Severu, podlehl kulce atentátníka před 160 lety. Bylo to ve Fordově divadle ve Washingtonu 14. dubna 1865.
Od Pradědu na Hanou: Potštátská hodinová věž byla kdysi součástí pivovaru
Má dnešní cesta od Pradědu na Hanou se zastaví v srdci Nízkého Jeseníku, kde odpradávna leží město Potštát. Toto pozoruhodné sídlo má krásné náměstím, které dokladuje vyloženě městský charakter původní zástavby a v jeho středu se nachází unikátní památka - hodinová věž.
Zálety Aleny Zárybnické: Na Mont Blancu jsem byl naposledy v 76 letech, vzpomínal horolezec Červinka
- dubna zemřel horolezec Jan Červinka, bylo mu 94 let. Vystoupal na vrcholky hor na Kavkaze, Hindukúši, Himálaji, na Aljašce i v Andách. V 70. letech zakládal ve Vrchlabí horolezecký oddíl. Připomeňte si ho v rozhovoru, který s ním v roce 2019 vedla Alena Zárybnická.
Zápisník zahraničních zpravodajů: Španělská tradice velí propustit na Velikonoce vězně. Zvyk má na svědomí jedna neuvěřitelná historie
Semana Santa neboli velikonoční Svatý týden ve Španělsku, to jsou hlavně okázalé a emotivní náboženské průvody v ulicích měst. Začínají na Květnou neděli a končí den před velikonočním pondělím. Součástí Velikonoc je ale ve Španělsku i pradávný zvyk udělovat milost vězňům.
Zápisník zahraničních zpravodajů: OBRAZEM: Přestavěná stará auta pomáhají vojákům na ukrajinské frontě. Přispívají na ně i Češi
Když se řekne bugina, motorista si představí nablýskanou nízkou káru určenou hlavně pro zábavu a požitek z jízdy v otevřeném sportovním vozítku. Nemusí to tak ale být vždycky. Buginy mohou výtečně sloužit i ve válce, třeba jako teď na Ukrajině. Peníze na dvanáct vozidel pomohly sehnat české spolky Dárek pro Putina a Neohnutí, spolek z Jičína.