5. březen 2021

Poslechněte si podcast: Kritické přetížení organismu. Syndrom vyhoření pronásleduje vrcholové sportovce

Jsou na absolutním vrcholu sil, ale místo zisku dalších trofejí a rekordů končí kariéru. Nový díl Tribuny se podívá na odvrácenou stranu profesionálního sportu, kterou je syndrom vyhoření. Nakolik souvisí se samotnou podstatou sportu jako permanentní maximalizací výkonnosti a v čem je obtížný návrat do mimosportovního života? Vojtěch Jírovec, Vojtěch Ondráček

25:06

Tribuna

Vydává: Český rozhlas

Sportovní magazín Radia Wave. Vojtěch Jírovec, Vojtěch Ondráček a Martin Vait komentují, jak se sportovní dění odráží ve společnosti – a naopak. Pohledy daleko za branky, body a vteřiny.

Web

Před týdnem 29:36

Triumf českého MMA. Je vítězství Jiřího Procházky nové Nagano, nebo zbytečný hype?

Český MMA zápasník Jiří Procházka v Singapuru porazil Brazilce Glovera Teixeiru a vybojoval pro Česko první mistrovský pás v prestižní organizaci UFC. Po návratu domů jej přivítalo zaplněné náměstí Svobody v Brně. Kde se bere takový zájem o Procházku a MMA? Proč je jeho úspěch doma částečně zpochybňován a v některých médiích takřka ignorován? Do Tribuny nám vše přišel poodhalit režisér, scénárista, ale taky sportovní novinář Ondřej Erban, který o Procházkovi chystá film.

Před 3 týdny 27:55

Úspěch české cyklistiky. Italský závod Giro d’Italia není jen předkrm k Tour de France

Zatímco čeští hokejisté dosáhli v neděli prvních medailí po desetiletém půstu, v Itálii vrcholilo letošní Giro d’Italia. Jak slavný závod probíhal, jak to na něm vypadalo během sobotní klíčové etapy a proč Giro není jen předkrmem před červencovou Tour de France?

20. květen 2022 26:50

Vítězství fotbalových pragmatiků. Plzeň má ligový titul, i když jí jen málokdo věřil

Domácí fotbalová sezona je u konce. Titul získala Plzeň, na kterou by si před startem sezony vsadil jen málokdo. Jak toho tým Michala Bílka dosáhl? A co triumf Západočechů vypovídá o stavu domácího fotbalu?

13. květen 2022 18:41

Hra gentlemanů, nebo hospodská zábava? Snooker je především sport, kterému vládne jeho legenda

Mnozí jej považují jen za povalečskou zábavu v hospodách. Snooker ale patří v Británii k nejsledovanějším sportům a své příznivce má po celém světě. A Ronnie „Raketa“ O’Sullivan, který si nedávno připsal rekordní sedmý titul světového šampiona, představuje jednu z nejzářivějších osobností v historii sportu.

6. květen 2022 15:49

Nejen slavná gymnastka. Čáslavská ukázala, že politika a lidské hodnoty ke sportu patří

V tomto týdnu jsme si připomněli výročí narození druhé nejlepší sportovkyně v československé historii, alespoň tedy podle ankety Českého olympijského výboru. Věra Čáslavská, která by se dožila osmdesáti let, ale nebyla pouze vítězkou sedmi olympijských medailí. Legendární gymnastka se pro své občanské postoje během Pražského jara a normalizace stala také velkým morálním symbolem.

22. duben 2022 27:43

Šachisty vyřazují za šíření ruské propagandy. Za šachovnici se ale nehrne ani mistr světa Carlsen

Na podzim Magnus Carlsen jasně uhájil titul šachového mistra světa. Je o několik měsíců později a chystá se další velký turnaj – tentokrát v něm půjde o to, kdo bude příštím vyzyvatelem norského šampiona. Do příprav však zasáhla agrese Ruska na Ukrajině, kvůli jejíž podpoře přišel o účast ruský velmistr Sergej Karjakin. Kdo ho nahradí a jak si šachový svět ví nebo neví rady se sportovními sankcemi?

1. duben 2022 28:16

Mistrovství světa už zase bez Čechů? To, kdo zrovna sedí na lavičce, na tom nic nezmění

Čeští fotbalisté budou počtvrté za sebou scházet na mistrovství světa. Přitom když před rokem reprezentace došla až do čtvrtfinále evropského šampionátu, vypadalo to na světlé zítřky českého fotbalu. Proč k tomu nedošlo? Kde byl zakopaný pes a nebyl jím náhodou trenér Jaroslav Šilhavý?

25. březen 2022 31:22

Frenetická jízda smečky narcisů je zpět. Nakolik Drive to Survive mění Formuli?

Svět rychlých vozů F1 se znovu dal do pohybu, což předznamenalo také uvedení další řady dokumentárního seriálu Drive to Survive. Jde ale skutečně o nezúčastněný a objektivní vhled do motoristického světa nebo si filmaři ohýbají realitu podle potřeby? A jaká je současná poptávka po závodech formulí?

18. březen 2022 29:34

Na Abramovičovu Chelsea dopadly sankce. Fotbalové kluby si ale kupují i horší vlastníci

Majitel fotbalové Chelsea Roman Abramovič má kvůli sankcím na ruské oligarchy napojené na režim zmražená konta a majetky, navíc už předtím oznámil, že klub prodává. A tak mají Blues po devatenácti letech poprvé pořádné starosti. Celá záležitost navíc v Británii rozpoutala velkou debatu o tom, jestli se mají výrazně upravit pravidla pro nově příchozí, popř. i stávající majitele klubů Premier League.

4. březen 2022 25:56

Ruský sport v izolaci. Budou sankce kromě sportovců bolet i Putinův režim?

I sport v posledním týdnu reaguje na ruskou invazi na Ukrajinu. Děje se tak prostřednictvím sankcí: ruští sportovci například nemohou startovat na mnohých mezinárodních akcích a ruší se i utkání či šampionáty, které se měly konat v Rusku. Jak se válka promítá do sportovního světa?