Glosa Plus
27. říjen 2022

Poslechněte si podcast: Kristina Žantovská: Konec sezóny

Pozná se snadno. Chybí všechno, co by mělo být samozřejmostí. Mapu okolí i ostrova už v hotelu vyprodali, lampičky u postelí nejdou opravit, klika v koupelně vypadává, na přikrývku čekáte tři dny… delegátka se zneviditelnila a zdá se, že se i dost nepříjemně ztenčil toaletní papír.

04:11

Glosa Plus

Vydává: Český rozhlas

Známé osobnosti glosují současné dění.

Web

Dnes 02:49

Eva Turnová: Vánoční robohon

Když jsem byla malá, Vánoce se skládaly z nekonečného množství strašně dlouhých epizod. Epizoda psaní dopisu Ježíškovi, epizoda boj o stromek, epizoda „kapr zabral vanu“, rozmisťování vánočních atributů po bytě, úmorné krájení ingrediencí do salátu, sledování Mrazíka, prostírání, stolování, preparování kapřích kostí a konečně epizoda nadšení nebo frustrace z obdržených dárků.

Včera 03:23

Klára Notaro: Čtyři lety za život

Ke hvězdám mediálního světa ve Francii patří inženýr Jean-Marc Jancovici. Tento vědec razí teorii, že se lidstvo musí uskromnit, chce-li si nadále užívat naší Země ve snesitelných klimatických podmínkách. Lidstvem, které se má uskromnit, míní vyspělou západní společnost, jejíž průmysl už téměř 200 let ovlivňuje klima.

Před dvěma dny 02:49

Ivan Hoffman: Kniha Jób

Před pěti lety vznikla pozoruhodná nahrávka knihy Jób, přebásněné Danielem Rausem, s Ivanem Trojanem, jehož hlasem promlouvá Jób s Bohem, který si propůjčil hlas Viktora Preisse.

Před třemi dny 03:16

Iva Pekárková: Jak zkrotit Vánoce

Kámoška Míla, žena, která každoroční předvánoční třeštění snáší stejně nedobře jako já, se rozhodla, že tentokrát mu unikne. A za tím účelem odjela… do Thajska. Kdyby se mi svěřila se svým plánem, byla bych jí o něm řekla své. I já jsem před lety strávila Vánoce v Thajsku. Míla to ale neudělala. A tak utrpěla šok.

Před týdnem 02:58

Eva Turnová: Venkovní zbytečnosti

Když mi někdy připadá, že příliš mnoho lidí vypouští z úst větu „bůhví, jak to s tou válkou je“, když mi O2 Guru zkazí snídani a ještě k tomu se v domě rozjíždí stavba výtahu, jdu si raději zaběhat do Stromovky.

Před týdnem 03:41

Ondřej Vaculík: Od lídra ke státníkovi

Martin Zvěřina, komentátor Lidových novin, v jednom ze svých úvodních sloupků vyčítá premiérovi Petru Fialovi, že ekonomické názory mění tak často, takže ho nemusíme brát vážně. Dodejme, že pod Fialovým vedením Občanská demokratická strana mění názory nejen ekonomické, ale také politické.

Před týdnem 02:54

Ivan Hoffman: Nákupní strategie

Nákupní centra o železné neděli nepraskala ve švech. Možná budou trochu praskat ve švech o nedělích stříbrné a zlaté, ale možná také ne. Naše nákupní strategie se logicky přizpůsobuje objektivním okolnostem, ovlivňuje ji společenská atmosféra, naše očekávání, naděje či obavy.

Před týdnem 03:08

Iva Pekárková: Kudy vede cesta

Ještě za totáče, tak kolem roku 1980, mi světaznalejší kamarád povídal, že prý ve Švédsku mají zvelebovatelé měst zajímavý zvyk. Dejme tomu, že chtějí v nějakém parku zbudovat cesty pro pěší. Počkají prý, až nasněží, a zaznamenají si, kde je sníh nejvíc ušlapaný. Na jaře potom podle tohohle plánku vystavějí chodníčky. Jejich pozice je ideální: jsou tam, kudy lidé nejvíc chodí.

Před týdnem 03:30

Ondřej Neff: Já jsem český kosmonaut

Velkou radost mi udělala zpráva, že český vojenský pilot Aleš Svoboda je mezi sedmnácti lidmi vybranými Evropskou vesmírnou agenturou jako tým možných astronautů pro evropský pilotovaný kosmický let. Být mezi sedmnácti z 22 tisíc uchazečů, to už je – klobouk hluboko dolů.

Před 2 týdny 02:12

Eva Turnová: Dřezman

Myslet si, že člověk něco dostane zadarmo, je naivní. Skoro vždycky jde o výměnu. Ta nemusí proběhnout na hmotné úrovni, ale třeba na energetické nebo emocionální. Už týden bydlím v novém bytě, který jsem si pěkně vycídila.