- Podcasty
- Host Lucie Výborné

Poslechněte si podcast: Kriegel chtěl Únor tvrdý, prosazoval revoluci se vším všudy, říká historik Groman
Bádání o Františku Krieglovi věnoval 20 let. „Během Lidových milic byl tím tvrdým komunistou, který řekl ne, toto má být revoluce se vším všudy – až pamětníci ho později stylizovali do toho rozumného,“ říká publicista a historik Martin Groman. Jaký byl František Kriegel? A co všechno autor knihy Kriegel: Voják a lékař komunismu vypátral v archivech?
Host Lucie Výborné
Rozhovory Lucie Výborné. Zajímavé osobnosti mluví o věcech, jimž rozumějí. Své dotazy pokládejte přes formulář na webu.
Dialog s pachatelem trestného činu? Pro oběti moment, kdy si zažily spravedlnost, říká právnička
Restorativní justice zdůrazňuje, že trestný čin primárně nenarušuje právní normy, ale způsobuje újmy a narušuje mezilidské vztahy. „Mění životy obětí, jejich blízkých i pachatelů a jejich rodin,“ popisuje právnička a předsedkyně Institutu pro restorativni justici Petra Masopust Šachová. „Mediace je jeden z hlavních nástrojů mediace – setkávají se lidé, které potkal trestný čin, a hovoří o tom, co se stalo,“ vysvětluje Petra Masopust Šachová.
Dotek čistého zla, vzpomíná novinářka Holcová na smrt Kuciaka. Dokument o vraždě novináře jde do kin
Investigativní novinářka Pavla Holcová byla spolupracovnicí novináře Jána Kuciaka, který byl v únoru 2018 zavražděn spolu se svou snoubenkou Martinou Kušnírovou. „Po jejich vraždě jsme všichni potřebovali něco udělat,“ říká novinářka Pavla Holcová. Proč se stala jednou z hlavních postav dokumentu Kuciak: Vražda novináře? A jak dnes funguje mafie?
Úspěšně transplantujeme i 70leté pacienty s leukémií. Registr dárců je třeba široký, popisuje primář
„Vstupem do registru se stávám potenciálním dárcem. Stávám se vlastně permanentní šancí pro pacienty na celém světě,“ vysvětluje Pavel Jindra, vedoucí lékař Českého národního registru dárců a primář hematologicko-onkologického oddělení Fakultní nemocnice Plzeň. Jaké jsou ideální poměry pro to, aby byl člověk přijat do registru dárců kostní dřeně? A co takové rozhodnutí obnáší? Poslechněte si rozhovor.
Řeka je živel. Musíte mít neustále jedno oko otevřené, říká majitel historických říčních lodí
Věže, mosty, housle a lodě patří mezi nejkrásnější výtvory lidstva, říkal kdysi spisovatel František Nepil. Několik historických říčních lodí lze spatřit i v pražském holešovickém přístavu. Stará se o ně Robert Fiala. „Ke všem lodím mám neskutečnou úctu, jde o krásný výrobek,“ usmívá se lodník. Dají se ještě historická plavidla v Česku koupit? A na co je třeba se na řece připravit? Poslechněte si celý rozhovor.
Z exekutorů neděláme arciďábly, poukazujeme na špatný systém, říká poradce seriálu V exekuci
Jsou známé případy, kdy se ze stokorunové pokuty stal mnohatisícový dluh. Takových případů se všiml mimo jiné expert na dluhovou problematiku Radek Hábl, který nechal práce v mezinárodních korporacích a našel smysl v neziskových projektech. „Když se podíváme 15 let zpátky, předmětem vymáhání pohledávek nebylo vymoci dlužnou částku, ale vydělat na celém procesu vymáhání,“ říká odborný poradce seriálu V exekuci a zakladatel Institutu prevence a řešení předlužení.
Jménem jsem Mann, duší Aškenazy. Mannové byli českoslovenští vlastenci, vypráví spisovatel
Literát a filmař Jindřich Mann má slavný rodokmen. Je synem Ludvíka Aškenazyho, vnukem Heinricha Manna a prasynovcem Thomase Manna. Za české vydání románu Poste restante získal v roce 2013 cenu Egona Erwina Kische. Aktuálně je na pultech jeho nový román Stříbrný kouzelník. V čem je podstata dobrého vyprávění příběhů? „Můj otec říkal, že příběh má mít duši. Má mít svého anděla, který v příběhu je,“ přibližuje Jindřich Mann. Jaký názor má na literární tvorbu svých předků?
Postava zdravotní sestry se mě držela. Mám v sobě stejnou temnotu, přiznává herečka Melíšková
Za ztvárnění postavy zdravotní sestry v minisérii Podezření si herečka Klára Melíšková odnesla svého pátého Českého lva. „S třemi dioptriemi jsem hrála jako v mlze a myslím si, že právě takto hlavní postava fungovala, že byla hodně uzavřená v sobě,“ popisuje herečka ztvárnění postavy Hany Kučerové. Jak se na roli připravovala a v čem jí při hraní pomohly „rodinné konstelace“? Poslechněte si celý rozhovor.
Rapidní propad v síle i vytrvalosti. Po 100 letech se v Česku opět testovala fyzická zdatnost dětí
Rychlost, síla, vytrvalost. V roce 1923 testovali tělocvikář a sokol Emanuel Roubal se synem Janem, lékařem, fyzické schopnosti tehdejší československé mládeže. Odborníci z Technické univerzity v Liberci se na jejich odkaz rozhodli přesně po 100 letech navázat. „Vybrali jsme opravdu základní soubor pohybových testů, které nám zjistí základní pohybové schopnosti,“ popisuje během testů na plzeňském stadionu spolugarant studie Lukáš Rubín. Poslechněte si celý rozhovor.
Měli bychom posílit ženský pohled na válku, říká ředitel Divadla Archa. Uvádí hru ukrajinské autorky
Ukrajinská spisovatelka napsala text reportující o každodenním životě ve válce na Ukrajině. Ředitel Divadla Archa Ondřej Hrab text spolu s režisérkou Janou Svobodovou přenesli na jeviště. Jaký ohlas měl divadelní esej Osm krátkých kompozic ze života Ukrajinců pro západní publikum na festivalu Akcent? A jaký nejsilnější moment při něm Ondřej Hrab zažil? Poslechněte si celý rozhovor.