- Podcasty
- Krédo

Poslechněte si podcast: Benediktinská komunita Venio
Benediktini patří k nejstarším řeholním řádům a platí to i pro jejich ženskou větev. První ženský klášter v Čechách založila u sv. Jiří na Pražském hradě Mlada Přemyslovna v roce 973. Dnes v Praze benediktinky najdete v poutním areálu na Bílé Hoře, kde od roku 2007 sídlí českoněmecká komunita Venio.
Krédo
Spiritualita a náboženství v dialogu. Kde hledat Boha v odkouzleném světě? Jaké podoby může mít křesťanství, židovství, islám nebo třeba buddhismus? Jak porozumět starým duchovním textům i novým náboženským hnutím? A jsme skutečně tak ateistická společnost, jak se říká? Matěj Senft spolu s Teresií Bečkovou a Klárou Jirsovou hledají odpovědi a přináší nové a inspirativní pohledy na víru i spiritualitu. Dívají se také na problémy současného světa z náboženské perspektivy.
Postní intervence: Noční práce
Noční práce. Tak zní název letošní postní intervence fotografa Ivana Pinkavy, která byla na začátku března během popeleční středy odhalena v pražském kostele Nejsvětějšího Salvátora.
Trump a americké církve
„Ve jménu našeho Boha vás prosím, abyste projevil milosrdenství vůči lidem v naší zemi, kteří mají strach.“ Těmito slovy uvedla biskupka washingtonské episkopální církve, Mariann Edgar Buddeová, svou výzvu k milosrdenství během inaugurační mše Donalda Trumpa.
Staroegyptské stvoření světa očima současných umělců
Před dvěma dny se v Kampusu Hybernská veřejnosti otevřel výstavní projekt Stvoření – Mýtus – Umění, který propojuje staroegyptské texty o stvoření světa se současným výtvarným uměním.
Kolínský klášter
Bývalý klášter kapucínů v Kolíně nabízí prostor ticha a usebrání, přestože jím za rok projde více než tisícovka lidí. Přicházejí sem praktikovat kontemplaci, ignaciánské exercicie, meditaci, nebo třeba jen pobývat v tichu a ústranní.
Z truhláře zenovým mistrem
Jiří Hazlbauer, původním povoláním truhlář, je dnes mistrem dharmy a učitelem zenu. Pomáhal s budovám zenových center po celém světě a v hlavním klášteře zenové školy Kwan Um v americkém Providence zastával několik let pozici opata. Nakonec se však vrátil do Česka, aby zde ve Vrážném založil vlastní zenové centrum.
Duchovní rozměry hororu
Spiritualita a náboženství v dialogu. O spiritualitě v nás i za horizontem, o hledání přesahů i spodních proudů, o tom, proč a v co věříme.
Poutníci mezi nebem a zemí
Poutě byly v dobách středověku významným duchovním i tělesným zážitkem. Propojovaly člověka s Bohem, prohlubovaly jeho spiritualitu, ale také smývaly třídní a genderové rozdíly. Co poutníkům přinášelo cestování do Santiaga de Compostela nebo Říma? Jak významnou roli hrály poutě v náboženském i společenském životě ve středověku? A jak je to s poutnictvím dnes?
Mystický koridor
Karlův most v Praze zdobí 30 kamenných soch a sousoší. Představují většinou významné postavy, které ve své době vynikly nad ostatní a nějakým způsobem dokázaly pohnout světem a měnit ho k lepšímu. Je to elita Evropy své doby.
Křesťanství filozofa Jiřího Němce
Jiří Němec představuje v poválečném Československu do té doby nevídaný fenomén. I když nebyl kněz, orientoval se v nejnovější světové teologii a přinášel z ní nové impulsy, překládal, zval do Čech zahraniční hosty, vedl dialog s protestanty i marxisty, intenzivně se angažoval v životě církve.
Pohřeb jako přechodový rituál
Kremace, balzamování, vzdušný pohřeb nebo vhození těla do vody. Pohřební obřady tradičních společností se dnes mohou zdát jen jako dávné příběhy, události, které odvál čas. Přesto i dnes formují náš přístup k zesnulým a ukazují nám nové způsoby, jak přistupovat ke smrti.