Máme rádi zvířata
3. listopad 2022

Poslechněte si podcast: Krávy v Malontech milují robotickou dojičku. Technické vymoženosti zlepšily pohodu zvířat i produkci

Jak roboti a obojky souvisí s chovem krav, co může způsobit ochrnutí králíků a do jaké míry je pravdivé sousloví „hluchý jako tetřev“. O tom všem bude řeč v pořadu Máme rádi zvířata. Dozvíte se například, že krávy v Malontech milují robotickou dojičku a technické vymoženosti zlepšily pohodu zvířat i produkci mléka. K poslechu zve Jitka Cibulová Vokatá.

16:27

Máme rádi zvířata

Vydává: Český rozhlas

Magazín o zvířatech, domácích mazlíčcích a zajímavostech z živočišné říše.

Web

Před týdnem 26:26

Něco mezi přiškrcenou čivavou a papouškem. Nutností jsou chápaví sousedi, říká chovatelka puštíků

Puštík obecný je nejrozšířenější sovou v naší přírodě. Kdo viděl pohádku Tři oříšky pro Popelku, ví, jak vypadá. Jde o menší sovu s mohutnou kulatou hlavou, okrouhlým obličejem se závojem a hnědočernýma očima. Zbarvení peří má širší spektrum – od šedé přes různé odstíny hnědé až po rezavou, s tmavým žíháním.

Před 2 týdny 39:19

Přestal váš pes štěkat? Může to souviset se zánětem hlasivek, ale také neurologickým problémem

„Máme sedmiletou fenku border kolie a přestala nám štěkat. Štěkala, když chtěla jít ven, a najednou přestala,“ popsala ve veterinární poradně pořadu Máme rádi zvířata problém svého psího kamaráda posluchačka z Českého Krumlova.

Před 3 týdny 33:10

Predátoři ovlivňují rybářské sportovní revíry a ryby v nádrži Římov rostou pomaleji

Co způsobují různí predátoři ve sportovních rybářských revírech? Na to se zeptal autor magazínu Máme rádi zvířata Martin Hlaváček. Dále bude řeč o zjištění vědců, že důsledkem globálního oteplování je zpomalení růstu ryb ve vodárenské nádrži Římov. Připomeneme, jak zvěř zvládá zimu a proč jí nevadí ani krátkodobé mrazy a více sněhu. Na řadu přijde také dopis posluchačky, která se svěřila s tím, jak velkou roli hrál v jejím životě pes.

16. únor 2023 32:45

Mravenci si od mšic berou sladkou šťávu, za to se o ně starají. Jsou také ochrankou motýlů modrásků

Mravenci ovlivňují život mnoha organismů. Jsou hostiteli řady příživníků a parazitů, se mšicemi dokáží žít ve vzájemně prospěšném vztahu, členovcům nabízí pro změnu bydlení.

9. únor 2023 28:09

Zápach z kočičí tlamy může být projevem specifického onemocnění. Pak je nutné vytrhat všechny zuby

Zápach z úst u koček může být příznakem onemocnění. Když se k tomu přidá ještě slinění a nepřijímání potravy, je z toho diagnóza. Za zápachem z kočičí tlamy být hodně příčin, například zánět dásní, zubní kámen nebo onemocnění ledvin.

2. únor 2023 22:38

Na fyzioterapii chodí i psi a kočky, pomáhá jim po úrazech nebo ve stáří

Historie veterinární fyzioterapie v Česku není dlouhá. První zmínky pocházejí z roku 2008. Dlouho neexistovala ani škola s tímto zaměřením, ale v současnosti už je možné obor studovat. Fyzioterapeuti pomáhají zvířatům, hlavně psům, ale třeba také kočkám, s mnoha zdravotními problémy.

26. leden 2023 36:32

Čím se živí mravenci a jaká je jejich potravní strategie

Do mravenčí říše znovu míříme v cyklu magazínu Máme rádi zvířata. Zoolog Roman Kössl ze Zoo Hluboká připomene, čím se živí mravenci, a vysvětlí, v čem spočívá jejich potravní strategie. K poslechu zve Jitka Cibulová Vokatá.

19. leden 2023 34:59

Přemnožení zvěře a proč musí sportovní rybáři rychle vracet úlovkové lístky

Magazín Máme rádi zvířata se tentokrát věnuje problematice přemnožení některé zvěře. Dále se dozvíte, proč Český rybářský svaz nutně potřebuje od svých členů, tedy sportovních rybářů, včasné vrácení úlovkových lístků. Na závěr nabídneme krátký příspěvek Blahoslava Voharčíka ze Žirovnice, který je tak trochu inspirovaný i naším pořadem. K poslechu zve Martin Hlaváček.

5. leden 2023 21:38

Návštěva kozí farmy a další zajímavosti ze zvířecí říše

Desítky anglonubijských koz chovají majitelé kozí farmy V Marinkách u Blažejova na Jindřichohradecku. Navštívila je autorka pořadu Máme rádi zvířata Jitka Cibulová Vokatá. Dále se dozvíte, co může způsobit meziprsní ekzém u zvířat a jak asi vzniklo sousloví „vlčí hlad“.

29. prosinec 2022 32:35

Veterinární poradna

Na dotazy posluchačů odpovídá Lucie Míková z Veterinární kliniky Vltava v Českých Budějovicích. Moderuje Jitka Cibulová Vokatá.