Zločiny staré Plzně a okolí
2. srpen 2022

Poslechněte si podcast: Kráva na dně studny a shánění dynamitu. Co se dělo na Prusinách?

Roku 1876 započala výstavba studny u takzvané Staré školy a kostela sv. Jakuba Většího na Prusinách u Nebílov na jižním Plzeňsku. Žádost o výstavbu tehdy podal řídící učitel prusinské školy Jan Špilar.

04:54

Zločiny staré Plzně a okolí

Vydává: Český rozhlas

Kriminální případy a nejrůznější aféry Plzeňska z dob minulých přináší každé pondělí v 11:35 Kateřina Dobrovolná. Poslouchejte mnohdy zapomenuté příběhy, a to jak ty několik staletí staré, tak některé i ze století minulého.

Web

Před pěti dny 05:37

Farář, který udával, byl podle blovických žen úchyl a slizký člověk

Ve 40. letech minulého století přicházelo na plzeňské gestapo velké množství anonymních dopisů. Tehdy udával kdekdo, takže to nebylo nic neobvyklého. Jedním, který z této plejády udavačů ale vyčníval, byl velice neodbytný a nebezpečný člověk. Šlo o blovického faráře Karla Slaběňáka.

Před týdnem 05:43

Každého desátého popravte, žádal blovický udavač

Během 2. světové války přicházelo na plzeňské gestapo poměrně velké množství anonymních udavačských dopisů. V letech 1941 a 1942 jich bylo hodně zejména z Blovic na jižním Plzeňsku. Ten, kdo za mnoha udáními svých spoluobčanů stál, byl člověk, do kterého by to řekl asi jen málokdo.

Před 3 týdny 04:10

Ta káva dnes chutná nějak divně, pomyslel si otrávený muž

Psalo se 28. září 1930 a v domě s číslem popisným 161 v Domažlicích se schylovalo k velké rodinné tragédii. Dcera Marie zde otrávila oba dva své rodiče a bratra Ludvíka. Ten jediný nakonec otravu přežil.

7. srpen 2023 04:19

Jan Janeček byl vnímán jako David Copperfield své doby

Jan a Josef Janečkovi byli známými lotry z Plzeňska. Přepadávali a loupili, často hlavně pro potěšení. Oba byli nakonec odsouzeni. Mladší a méně zkušený výtržník Josef k doživotnímu trestu odnětí svobody, starší a nebezpečnější Jan k trestu smrti. Jeho poprava se nesmazatelně zapsala do historie jako poslední veřejná poprava v Rakousku-Uhersku.

27. červenec 2023 05:40

Plzeň byla dějištěm poslední veřejné popravy v Rakousku-Uhersku

Poslední veřejná poprava v Rakousku-Uhersku proběhla 9. září roku 1871 v Plzni. Popraven byl Jan Janeček (pravým jménem Jan Serinek), který se provinil několika vraždami, násilím páchaném na lidech, loupežnými přepadeními a tak dále. Svatoušek nebyl ani Josef Janeček.

18. červenec 2023 02:39

Do té kořalky někdo něco dal, pomyslel si štamgast před smrtí

Metanolové aféry nejsou výdobytkem moderní doby, naopak ve společnosti se objevují už poměrně dlouho. Své o tom věděli i štamgasti jedné hospody na Sušicku ve 30. letech minulého století.

11. červenec 2023 04:00

Pomůžu ti za dvě stovky aneb Případ sušické potratářky

Ne vždy je těhotenství chtěné. Zejména u mladých dívek bývá někdy spíše na obtíž a může je dostat i do tíživé životní situace. Jít v minulosti na potrat nebylo ale jen tak.

3. červenec 2023 05:27

Smrt ve jménu lásky: Dolní Lukavice měla svého Romea a Julii

Psal se rok 1928 a potemnělým zámeckým parkem v Dolní Lukavici se nesly výstřely. Výstřely, po nichž bude jeden z milenců žít a druhý zemře.

15. červen 2023 03:42

Nudil se, tak si zapálil. Kino se poté proměnilo v ohnivé peklo

Na domažlickém náměstí sídlilo kdysi v Lidovém domě kino s názvem Průboj. Roku 1929 se ale změnilo v ohnivé peklo a požár měl bohužel tragické následky.

12. červen 2023 05:07

Fuj, to byl pohled, do smrti to z hlavy nedostanu, pronesla příbuzná zavražděných

Velký pátek roku 1927 utkvěl v paměti jistě mnoha obyvatelům Malonic a širého okolí. Právě zde, u Blížejova na Domažlicku, totiž došlo k dvojnásobné vraždě. Zpočátku ale vše vypadalo poněkud jinak…