- Podcasty
- Zločiny staré Plzně a okolí

Poslechněte si podcast: Kráva na dně studny a shánění dynamitu. Co se dělo na Prusinách?
Roku 1876 započala výstavba studny u takzvané Staré školy a kostela sv. Jakuba Většího na Prusinách u Nebílov na jižním Plzeňsku. Žádost o výstavbu tehdy podal řídící učitel prusinské školy Jan Špilar.
Zločiny staré Plzně a okolí
Kriminální případy a nejrůznější aféry Plzeňska z dob minulých přináší každé pondělí v 11:35 Kateřina Dobrovolná. Poslouchejte mnohdy zapomenuté příběhy, a to jak ty několik staletí staré, tak některé i ze století minulého.
Farář, který udával, byl podle blovických žen úchyl a slizký člověk
Ve 40. letech minulého století přicházelo na plzeňské gestapo velké množství anonymních dopisů. Tehdy udával kdekdo, takže to nebylo nic neobvyklého. Jedním, který z této plejády udavačů ale vyčníval, byl velice neodbytný a nebezpečný člověk. Šlo o blovického faráře Karla Slaběňáka.
Každého desátého popravte, žádal blovický udavač
Během 2. světové války přicházelo na plzeňské gestapo poměrně velké množství anonymních udavačských dopisů. V letech 1941 a 1942 jich bylo hodně zejména z Blovic na jižním Plzeňsku. Ten, kdo za mnoha udáními svých spoluobčanů stál, byl člověk, do kterého by to řekl asi jen málokdo.
Ta káva dnes chutná nějak divně, pomyslel si otrávený muž
Psalo se 28. září 1930 a v domě s číslem popisným 161 v Domažlicích se schylovalo k velké rodinné tragédii. Dcera Marie zde otrávila oba dva své rodiče a bratra Ludvíka. Ten jediný nakonec otravu přežil.
Jan Janeček byl vnímán jako David Copperfield své doby
Jan a Josef Janečkovi byli známými lotry z Plzeňska. Přepadávali a loupili, často hlavně pro potěšení. Oba byli nakonec odsouzeni. Mladší a méně zkušený výtržník Josef k doživotnímu trestu odnětí svobody, starší a nebezpečnější Jan k trestu smrti. Jeho poprava se nesmazatelně zapsala do historie jako poslední veřejná poprava v Rakousku-Uhersku.
Plzeň byla dějištěm poslední veřejné popravy v Rakousku-Uhersku
Poslední veřejná poprava v Rakousku-Uhersku proběhla 9. září roku 1871 v Plzni. Popraven byl Jan Janeček (pravým jménem Jan Serinek), který se provinil několika vraždami, násilím páchaném na lidech, loupežnými přepadeními a tak dále. Svatoušek nebyl ani Josef Janeček.
Do té kořalky někdo něco dal, pomyslel si štamgast před smrtí
Metanolové aféry nejsou výdobytkem moderní doby, naopak ve společnosti se objevují už poměrně dlouho. Své o tom věděli i štamgasti jedné hospody na Sušicku ve 30. letech minulého století.
Pomůžu ti za dvě stovky aneb Případ sušické potratářky
Ne vždy je těhotenství chtěné. Zejména u mladých dívek bývá někdy spíše na obtíž a může je dostat i do tíživé životní situace. Jít v minulosti na potrat nebylo ale jen tak.
Smrt ve jménu lásky: Dolní Lukavice měla svého Romea a Julii
Psal se rok 1928 a potemnělým zámeckým parkem v Dolní Lukavici se nesly výstřely. Výstřely, po nichž bude jeden z milenců žít a druhý zemře.
Nudil se, tak si zapálil. Kino se poté proměnilo v ohnivé peklo
Na domažlickém náměstí sídlilo kdysi v Lidovém domě kino s názvem Průboj. Roku 1929 se ale změnilo v ohnivé peklo a požár měl bohužel tragické následky.
Fuj, to byl pohled, do smrti to z hlavy nedostanu, pronesla příbuzná zavražděných
Velký pátek roku 1927 utkvěl v paměti jistě mnoha obyvatelům Malonic a širého okolí. Právě zde, u Blížejova na Domažlicku, totiž došlo k dvojnásobné vraždě. Zpočátku ale vše vypadalo poněkud jinak…