Osudové ženy
Sezóna 1Epizoda 18718. duben 2022

Poslechněte si podcast: Královna Markéta Dagmar: Zapomenutá česká princezna, kterou v kostkách vyhrál dánský král?

Dánská královna Markéta Dagmar byla dcerou Přemysla Otakara I. a manželkou Valdemara II. Historické prameny o ní téměř mlčí. Ožívá ale v dánské legendě o laskavé panovnici. Zemřela při porodu ve věku kolem 20 let. V dokudramatu ji ztvárnila Tereza Císařová. Dále uslyšíte Roberta Mikluše, Vasila Fridricha a Ivanu Uhlířovou. Z historických studií a knihy Královna Dagmar Václava Beneše Třebízského čte Jan Vlasák a Libuše Švormová. Hostem pořadu byla historička Eva Doležalová.

26:59

Osudové ženy

Vydává: Český rozhlas

Populárně-naučný seriál připomíná výjimečné ženy našich zemí v dobových souvislostech a kontextu jejich života nebo tvorby. Součástí každého pořadu jsou i dobové zvukové materiály.

Web

Před týdnem 25:41

Ludmila Macešková: Přes 30 let ovlivňovala náš kulturní život jako muž

Královna české mystické poezie, ale také žena, se kterou se osud nemazlil. V dokudramatu o básnířce, která celý život publikovala pod pseudonymem Jan Kameník, účinkují: Taťjana Medvecká, Václav Jílek a Kajetán Písařovic. Hovoří literární historik Martin C. Putna.

Před 2 týdny 28:01

Růžena Zátková: Esence ženství, múza a zapomenutá futuristka

Krásná žena, malířka a sochařka. Uznávaná a úspěšná byla už za svého života, ale ne doma. Pro české umění je stále velkou neznámou. V dokudramatu uslyšíte Martu Falvey Sovovou, Antonii Talackovou nebo Martina Hrušku. Hovoří literární historik Radim Kopáč.

Před 3 týdny 26:50

Johana z Rožmitálu: Přesvědčila Evropu, že Češi nejsou hrdlořezové se sudlicemi

V 15. století byly české země rozvrácené husitskými válkami a jejich obraz za hranicemi tomu odpovídal. Královna Johana a její manžel Jiří z Poděbrad přispěli k tomu, že se pohled Evropy na Čechy změnil. V dokudramatu účinkují Daniel Bambas, Jitka Ježková nebo Václav Šanda. Hovoří publicistka Milena Štráfeldová.

25. únor 2023 27:00

Karolina Světlá: Její dopisy s Nerudou vyvolaly skandál. Byla přece vdaná!

Dcera bohatého obchodníka Rotta, která „nezapadala“. Už od dětství totiž ráda četla a své myšlenky také zapisovala. Nepřípustné, tvrdili její učitelé i rodiče. Spořádaná dívka z měšťanské rodiny tak musela ze školy odejít. Psaní jí ale nezprotivili. V dokudramatu uslyšíte Antonii Talackovou, Viktora Dvořáka nebo Martina Hrušku. Hovoří publicistka Milena Štráfeldová.

18. únor 2023 23:17

Leopoldina Ortová de Pauli: Kvůli manželovi se vzdala kariéry. Připravil ji o dost víc

Osud uznávané komediální herečky připomínal spíše tragédii. Přes všechno, co ke konci života prožila, zůstala ale silnou a nezlomenou ženou. Díky síle své osobnosti. V dokudramatu účinkují Olga Kaštická, Marek Adamczyk nebo Viktor Javořík. Hovoří spisovatelka a publicistka Martina Bittnerová.

11. únor 2023 24:10

Novinářka Inka Bernášková: Poprala se i s gestapem. Za spolupráci s odbojem ji popravili

Dětství prožila v USA, kde její rodina spolupracovala i s T. G. Masarykem. Vdala se proti vůli rodičů a pracovala navzdory manželovi. O děti přišla. Za spolupráci s odbojem ji popravili v 38 letech. V dokudramatu uslyšíte Andreu Elsnerovou, Evu Vrbkovou, Ondřeje Lechnýře a historika Vojtěcha Kyncla.

4. únor 2023 27:40

Anna Falcká: Milující manželka, nebo travička Karla IV.?

Manželství s dcerou nepřítele trvalo jen necelé čtyři roky. Proč zemřela druhá ze čtyř manželek Karla IV. tak mladá? V dokudramatu účinkují Tereza Richtrová, Viktor Dvořák nebo Michal Zelenka. Hovoří historička Eva Doležalová.

28. leden 2023 25:50

Olga Havlová: S prezidentskou kandidaturou Václava Havla nesouhlasila

Manželství s disidentem a pozdějším prezidentem Václavem Havlem nebyla žádná idylka. Olga Havlová přese všechno zůstala lidská. A právě svým obyčejným lidstvím okouzlila davy. V dokudramatu účinkují Kristýna Frejová, Jana Stryková nebo Václav Šanda. Hovoří historik Michal Stehlík.

21. leden 2023 27:53

Suzanne Renaud: Po Mnichovu se rodilá Francouzka za svou zemi hodně styděla

Básně psala ve francouzštině, většinu svých dnů ale prožila v Československu. I za cenu odloučení od své rodné Francie navždy spojila svůj život s domovem svého muže, básníka, grafika a překladatele Bohuslava Reynka. V dokudramatu účinkují Zuzana Kajnarová, Ondřej Kepka a Jan Kačer. Hovoří romanistka a autorka knihy Suzanne Renaud/Petrkov 13 Lucie Tučková.

14. leden 2023 26:59

Marie Švermová: Z přesvědčené komunistky chartistka. Odmítnutí ministra ji málem stálo život

Komunistické přesvědčení ji provázelo celý život. Prožila ho na výsluní i ve stínu. Také její milostné vztahy proběhly pouze v prostředí strany. Byla přitažlivá, a to ji málem stálo život... V dokudramatu účinkují Jitka Ježková, Martin Myšička, Aleš Procházka a Alexej Pyško. Hovoří historik Michal Stehlík.