- Podcasty
- Bourání

Poslechněte si podcast: Králíci, husy a vápenné omítky. Jak žije a pracuje architekt Vojtěch Kmošek na staletém statku
Stavební firmy vydělají víc, když staré zbourají a nahradí novým. Často se vyhazují staré dveře, krovy, podlahy. „Když tam pak přijdeme, vidíme, že tam žádný vážný problém není,“ říká architekt Vojtěch Kmošek.
Bourání
Bourání je pořad o architektuře, urbanismu a designu. A o tom, jak nám zlepšují nebo zhoršují život.
Proti Santům a zábradlím. Veronika Rut Fullerová čistí města od vizuálního nepořádku
Brno je hlavní město požitkářství. Patří k tomu taky vánoční trhy. Jsou kultivované? A proč má brněnský drak svítící svetr? S grafickou designérkou a aktivistkou Veronikou Rut Fullerovou o vizuálním smogu – nejen o Vánocích.
V rudé věži smrti třídili vězni uran. A pak umírali. Připomíná je zážitková expozice od studia COSMO
Tereza Kabelková a Jiří Kabelka spolu navrhují ve studiu COSMO, ale také žijí v rekonstruovaném dejvickém bytě. Mluvili jsme s nimi o památnících v Jáchymově, ale i obkladech v jejich koupelně.
Hrad má patřit Praze. Ať tam jsou byty, úřady, kavárny, říká architekt Václav Hlaváček
Václav Hlaváček na Pražském hradě pracoval pod všemi prezidenty: Havlem, Klausem, Zemanem i Pavlem, stihl i konec Husáka. Jeho Studio acht projektuje hradní rekonstrukce, a teď dokonce i novou přístavbu. Jak se staví na Hradě a co by potřeboval?
Chcete rodinný dům? Navrhněte si ho sami, radí architekti Matyáš Švejdík a Pavel Špringl
Architekti z Cake Houses chtějí lidem zjednodušit stavbu rodinného domu. Stačí do jejich webového formuláře naklikat počet ložnic a koupelen a projekt je (skoro) hotový.
„Architektura má na nás šílenej vliv,“ říká kurátor Michal Škoda. Proto ji vystavuje pokaždé jinak
Michal Škoda zve do Domu umění v Českých Budějovicích, který znají i ve Švýcarsku. Dělá tam výstavy nejlepších světových architektů.
Na střeše sila s Prokšem a Přikrylem. Navštívili jsme Automatické mlýny v Pardubicích
Opuštěné mlýny se změnily na kulturní bod Pardubic. Využilo se i silo na obilí – uvnitř betonových zásobníků vedou chodníčky a na střeše je vyhlídková terasa. „Jsme ještě na vlně euforie,“ říkají architekti Martin Prokš a Marek Přikryl, kteří proměnu sila navrhli.
Kde jsou dobré parky? V Berlíně i v Koperu, v Českých Budějovicích i Brně. Co mají společného?
S krajinářskými architekty Markétou a Petrem Veličkovými jsme se také sešli v jednom dobrém parku. Je to park Čtyři dvory v Českých Budějovicích, který navrhli. Nic se tu nesázelo, vše vyrostlo přirozeně.
Co dělá designér v době nadbytku? Matyáš Barák vytváří produkty z palet a trubek od klimatizace
„Mám rád věci, ale trochu mě děsí, když je jich moc,“ říká designér Matyáš Barák. Do každého interiéru podle něj patří hezká váza a hezká lampa. Ale nemusí jich být dvacet.
Jak funguje čtvrť bez aut? Byt bez podzemní garáže může být až o milion levnější
Květoslav Syrový je dopravní inženýr, ale nenavrhuje dálnice. Spíše opatření pro chodce a cyklisty. Podílí se také na nové čtvrti bez aut v Liberci. K čemu je to dobré? A kam jezdí autem on?
Příroda pracuje, člověk odpočívá. Zahrady podle krajinářské architektky Terezy Rapsové
Zahrady, navržené v souladu s okolní přírodou, se o sebe starají tak trochu samy. Jak si ovšem přenést do vlastní zahrady ty správné druhy? Mluvili jsme o tom s krajinářskou architektkou Terezou Rapsovou z ateliéru YYYY.