• Podcasty
  • Zprávy pro Královéhradecký kraj
Zprávy pro Královéhradecký kraj
Před týdnem

Poslechněte si podcast: Král samoobslužných výdejních boxů! Novinkou Knihovny Václava Čtvrtka v Jičíně je unikátní VerbisBox

Jičínská knihovna Václava Čtvrtka spustila samoobslužný knižní výdejní box. Knihovníci jej označují za krále mezi těmito výdejními boxy. VerbisBox je chytré zařízení umístěné na západní straně knihovnické budovy z Fügnerovy ulice. Tato non-stop knihovna s jednoduchým ovládáním rozšířila stávající knihovnické služby.

02:52

Zprávy pro Královéhradecký kraj

Vydává: Český rozhlas

Pravidelné zprávy obsahující nejnovější události ze světa, domova a východu Čech.

Web

Dnes 02:14

Královéhradečtí neurologové vymýšlí unikátní způsob vyhodnocování lidské chůze. Chtějí ho patentovat

Stačí pár kroků a malá krabička přilepená zezadu na krk detailně nasnímá chůzi. Údaje pak dokáže vyhodnotit vyvíjená mobilní aplikace královéhradeckých neurologů. Co díky tomu zjistí a jak to může pomoct jejich pacientům? I nepatrné odchylky totiž můžou hodně napovědět o zdravotním stavu lidí s roztroušenou sklerózou nebo s Parkinsonovou chorobou.

Dnes 01:54

V Krkonoších platí dočasně až do konce dubna zákaz vstupu na 19 turistických stezek a tras. Proč?

V našich nejvyšších horách od dnešního dne platí dočasný zákaz vstupu na 19 turistických stezek a tras. Opatření má zajistit klid jelení zvěři v přezimovacích oborách a v okolí krmelišť. Zákaz potrvá do 30. dubna příštího roku. Na území národního parku je k přezimování zvěře vyčleněno 18 obůrek.

Dnes 02:32

Rostoucí ceny potravin zřejmě ve většině škol v kraji zdraží obědy ve školních jídelnách. O kolik?

Školní jídelny v Královéhradeckém kraji budou muset zdražovat. Víc peněz budou muset posílat jak zřizovatelé základních škol, tedy města a obce, tak rodiče malých strávníků. Detaily zjišťoval reportér Tomáš Lörincz.

Včera 03:13

Města a obce v kraji zatím neevidují nárůst počtu lidí, kteří by nemohli platit nájem nebo za služby

Lidí, kteří by městům a obcím dlužili na nájemném za užívání bytů a s tím spojené služby, zatím v Královéhradeckém kraji výrazně nepřibývá. Situace je podobná jako na jaře nebo v uplynulých letech. Na radnicích ale počítají s tím, že se to může změnit. Detaily zjišťoval reportér Tomáš Lörincz.

Včera 01:52

Přibývá dětí, které potřebují někomu svěřit své problémy. Školních psychologů je ale nedostatek

Na českých školách chybí školní psychologové. Například v Hradci Králové má psychologa na plný úvazek jen jediná ze 17 základních škol. Například Národní pedagogický institut přitom upozorňuje, že dětí s problémy doma nebo v kolektivu vrstevníků je stále víc.

Včera 03:55

Jaké jsou plány nového generálního ředitele státního podniku Lesy České republiky Dalibora Šafaříka?

Generálním ředitelem státního podniku Lesy ČR, se sídlem v Hradci Králové, se stane Dalibor Šafařík. Do funkce ho vybral ministr zemědělství Zdeněk Nekula z KDU-ČSL. Dalibor Šafařík byl od letošního června ekonomickým ředitelem podniku, řadu let působil na Lesnické a dřevařské fakultě brněnské Mendelovy univerzity.

Před dvěma dny 02:56

Jedete do hor? Tak počítejte se zvýšeným počtem policejních kontrol ohledně zimní výbavy automobilů

Zima klepe na dveře a trutnovská policie navyšuje počet dopravních hlídek na silnicích. Zaměřují se hlavně na kontrolu povinné zimní výbavy na hlavních dopravních tazích vedoucích do Krkonoš. V terénu byla s jednou dopravní hlídkou i reportérka Kateřina Kohoutová.

Před dvěma dny 02:17

Pobyty na horách zdražily a přibylo rodičů, kteří dětem nemohou zaplatit školní lyžařský výcvik

V Česku přibylo rodičů, kteří svým dětem nedokáží zaplatit školní lyžařský výcvik. Shodují se na tom zástupci škol oslovených Českým rozhlasem. Někde pojede na hory výrazně méně dětí, jinde stavy doplní žáky z jiných tříd a jsou i školy, které pobyty zrušily úplně.

Před dvěma dny 02:30

Nový název pianina hradecké firmy Petrof navrhují kromě Čechů třeba i Brazilci, Japonci či Kanaďané

Téměř 13 tisíc návrhů na název nového pianina přišlo do hradecké firmy Petrof. Výrobce soutěž nazvanou Give me my name vyhlásil s cílem vzbudit u hudební veřejnosti zájem o nový nástroj. Autor vítězného návrhu získá pianino a s ním i umělecká škola, pro kterou se rozhodne.

Před třemi dny 03:36

VIDEO: Patnáctimetrový vánoční strom už nádherně svítí na Velkém náměstí v Hradci Králové

Slavnostní program při zahájení Adventu a rozsvícení vánočního stromu na Velkém náměstí v Hradci králové, ve kterém vystoupil dětský sbor Jitro a zpěvák Petr Kotvald, si nenechaly ujít tisíce lidí. Když Pavla Kindernayová na náměstí natáčela, říkala si, kdy naposledy viděla tolik lidí pohromadě.