Před 2 týdny

Poslechněte si podcast: Krakovec je chaloupka, říká kastelán Jiří Sobek o zřícenině na Rakovnicku

Už téměř 25 let spravuje kastelán Jiří Sobek zříceninu gotického hradu z konce 14. století... Krakovec na Rakovnicku. Zná ho dokonale. Každý kámen, každý schod. I přesto ho ale stále mnohé věci dokáží překvapit: „Každý den objevuji něco nového. Je to stejné, jako když po několikáté čtete knihu. Vždy objevíte něco, co jste předtím přehlédli.“ Jiří Sobek, ještě než měl rodinu, přímo na hradě několik let i bydlel.

03:16

Dopolední Region

Vydává: Český rozhlas

Dopolední magazín o zdraví, módě, bydlení a cestování.

Web

Dnes 03:35

Traktory Svoboda pomáhaly v zemědělství, tahaly čluny na Baťově kanálu a taky zachraňovaly životy

Před 140 lety, 22. března 1882, se ve Dvorech na Nymbursku narodil Václav Svoboda, výrobce nejrozšířenějších traktorů první republiky. Rodina a členové Svoboda Traktor Klubu si výročí připomněli setkáním a výstavou na letišti v Mladé Boleslavi a v tamním Leteckém muzeu Metoděje Vlacha.

Před třemi dny 03:26

Vojtěch Pavelčík zasvětil svůj život fotografiím i krajině oblasti Povltaví

Jméno fotografa Vojtěch Pavelčáka najdete nejen u jeho mnoha krásných profesionálních fotografií. Je také autorem, spoluautorem nebo vydavatelem mnoha knih o historii okolí Vltavy i Sázavy. Jeho sbírka historických pohlednic a fotografií pomáhá znovuoživovat zapomenutá zákoutí i zatopené oblasti Slapské přehrady.

Před šesti dny 03:28

Osmiletý fotbalista Matyáš z Rakovnicka by chtěl jednou hrát za Spartu. Do zahraničí by ale neodešel

Osmiletý Matyáš bydlí v Pšovlkách, hraje za nedaleký Rakovník, ale za pár let se vidí v Praze na Letné jako hráč Sparty. Do zahraničí by ale kvůli fotbalu neodešel, chyběla by mu rodina. Jediný tým, který by v tomhle ohledu vzal na milost, je ten národní.

Před týdnem 02:43

Za romantikou a vzácnými dřevinami do pražských Malešic

Botanická zahrada s romantickými zákoutími, jezírkem, korunovaná bílým zámečkem, se rozkládá na úbočí vrchu Tábor v pražských Malešicích. Původní park, obklopující vilu průmyslníka, slouží pro odbornou výuku studentů zahradnických oborů SOŠ Jarov. Je ale také přístupný veřejnosti.

Před týdnem 03:26

V podzemí nikdy nesmíte zpanikařit, říká jeskyňář Alexandr Komaško

Jeskyňář a geolog Alexandr Komaško je vedoucím Správy Koněpruských jeskyní už třicet let. Na objevování nových jeskyní ho především láká pocit, že vstupuje do míst, kde nikdo před ním nebyl. Několikrát se dostal do nebezpečné situace. Vždy ho ale zachránil smysl pro orientaci a zachování klidné mysli.

Před týdnem 03:01

Choroši slaví úspěch s Výhybkářem

Aleš Rogalewicz – zpěv, kytara, Tomáš Doug Machalík – zpěv, basová kytara, Věra Hájková – zpěv a Jan Komín – zpěv, kytara. To je současné složení kapely Choroši. Zkoušejí, koncertují, vydali barevný zpěvník a písničky dávají zadarmo k dispozici každému, komu se líbí.

Před týdnem 03:18

Pro sokolníka Ondřeje Pelikána je s dravci každý den zážitek

Ondřej Pelikán je dnes uznávaným sokolníkem. Svou životní cestu ale původně plánoval jinak. Pochází z Čáslavi a při studiích na vysoké škole hledal letní brigádu v okolí svého bydliště. Zbyla jediná volná - výpomoc k dravcům. Začátky byly těžké. Nakonec se rozhodl opustit svou profesi a dnes s manželkou Lenkou cvičí 25 dravců v areálu Obory Žleby, kde je také návštěvníkům předvádí.

Před týdnem 03:20

Alexandra Sýkorová šije kroje podle historických vzorníků. Nad slavnostním stráví desítky hodin

Lidové kroje se často předávaly z generace na generaci až do samého roztrhání. Alexandra Sýkorová se rozhodla tuto tradici oživit a pustila se do šití středočeských krojů. Nejdřív ušila kroje pro vlastní děti. Pevně věří, že tyto malé poklady jednou předají i dalším generacím.

Před týdnem 03:17

U Váchů v Drážkově sází vánoční stromky celá rodina. Zájem je hlavně o jedličky

Pěstitele vánočních stromků dlouhodobě trápí sucho. Redaktorce Báře Kvapilové to řekl Pavel Vácha z Drážkova na Příbramsku. S nadsázkou říká, že se mezi krásnými stromky najde i pár smetáků. Aby jich bylo co nejméně, musí o stromky pravidelně pečovat.

Před 2 týdny 03:02

Wenzel Lobkowicz farmaří v Drahenicích na Příbramsku. Čtvrtým rokem se věnuje regenerativní pastvě

Wenzel Lobkowicz žije s rodinou na zámku v Drahenicích. Chová skot Aberdeen-anguského plemene. Do farmaření zapojuje i své čtyři malé děti. Kromě regenerativní pastvy ho zajímají i další témata: přírodní hospodaření a lesní management. Díky systému, který zavedli v lesích už před dvaceti lety, nemají problém s kůrovcem.