• Podcasty
  • Zprávy pro Královéhradecký kraj
Zprávy pro Královéhradecký kraj
Před týdnem

Poslechněte si podcast: Krajský soud v Hradci Králové znovu řeší spor o pozemky na trase budoucího obchvatu Jaroměře

Spor o vyvlastnění pozemků manželů Kučerových na trase obchvatu Jaroměře se znovu vrátil ke Krajskému soudu v Hradci Králové. Majitelé pozemků se domáhají zrušení vyvlastnění a zastavení vyvlastňovacího řízení. Rozhodnutí by měl krajský soud vynést ve středu 30. listopadu.

00:28

Zprávy pro Královéhradecký kraj

Vydává: Český rozhlas

Pravidelné zprávy obsahující nejnovější události ze světa, domova a východu Čech.

Web

Včera 02:28

Zastupitelé Královéhradeckého kraje budou jednat mimo jiné o novém rozpočtu na rok 2023. Jaký bude?

Zastupitelstvo Královéhradeckého kraje bude dnes mimo jiné jednat i o krajském rozpočtu na rok 2023. Na co všechno budou peníze a kolik by jich mělo být, bude definitivně jasné odpoledne, pokud tedy zastupitelé návrh rozpočtu schválí.

Včera 02:30

Na Náchodsku končí dvě dětské lékařky, není za ně náhrada. Kolik dětí musí hledat nového pediatra?

V Česku ubývají pediatři, nově nastupující je nestačí nahrazovat. Podle údajů Všeobecné zdravotní pojišťovny klesl počet úvazků lékařů pro děti a dorost za poslední čtyři roky o stovku, momentálně jich nejsou ani dva tisíce.

Včera 01:44

Neuvidíte, ale ucítíte. Smrad jako prevence před krádeží stromků. Postřik lup hodně znepříjemní

Krádeže stromků z lesa nejsou už tak častou záležitostí jako před lety, přesto se lesníci snaží případným zlodějům situaci ztížit. Poměrně často používanou ochranou je chemický postřik, který případnému zloději zážitek hodně znepříjemní.

Před dvěma dny 02:01

Jak Barborka ke třešním přišla? A kde v Krkonoších najdeme nejvýše rostoucí třešňový strom?

Malou třešňovou alej vysázela Správa Krkonošského národního parku na Strážném a pod Kněžicemi. V rámci programu péče o památné ovocné stromy se dočkala záchrany i stará ptáčnice na Vápenici. A protože rozkvetlé třešňové větévky patří k vánoční tradici, v čase Barborek si povíme s odborníky krkonošské genetické rostlinné banky právě o třešních.

Před dvěma dny 01:58

Nepřezuté pneumatiky nebo neočištěný automobil od sněhu. I to může být příčinou dopravní nehody

Trutnovská policie navyšuje počet dopravních hlídek na silnicích. Někteří řidiči totiž nerespektují dopravní značení, které v horách nařizuje jízdu se zimní výbavou. Reportérka Kateřina Kohoutová vyrazila spolu s policisty na jednu takovou kontrolu na hlavním silničním tahu do Krkonoš.

Před třemi dny 03:41

Už jste začali sypat ptáčkům? Teď je chvíle, aby zjišťovali, kde najdou potravu pro přečkání zimy

Někteří opeřenci nepokoušejí osud a zmizí od nás někam do teplých krajů - do Středomoří nebo Afriky. Ti, co u nás zůstavají, mají vytvořené tukové zásoby, stávají se z nich otužilci a také hledači. Většinu stravy najdou v přírodě, ale krmítka jsou pro ně příjemným bonusem a my Češi jim rádi dopřáváme.

Před třemi dny 02:56

Hlavní cenu soutěže Stavba roku sice nevyhrála, ale členy hodnotící komise naprosto uchvátila

Vrátíme se k anketě Stavba roku Královéhradeckého kraje a vypravíme se na prohlídku jedné z oceněných staveb - školy v Černíkovicích na Rychnovsku. Porotci se prý jednomyslně shodli na tom, že právě do takové školy by i oni rádi chodili. A tak se tam vypravil s mikrofonem i reportér Tomáš Lörincz.

Před třemi dny 01:59

Nemáte ještě nachystané a zkontrolované lyže? Skiservisy v Krkonoších hlásí velký zájem zákazníků

Skiservisy v Krkonoších hlásí velký zájem lyžařů. Denně jich přichází nebo volají desítky. Dá se předpokládat, že poptávka bude ještě větší a čekací doby se budou prodlužovat poté, co se rozjedou další vleky a lanovky. Podle servismanů je ale důležité, aby lidé měli výbavu před prvním letošním lyžováním zkontrolovanou od profesionálů.

Před čtyřmi dny 00:05

Příjemný hlas v královéhradeckých vozech MHD patří Haně Kubíkové

Hlas, který uvádí v autobusech, elektrobusech a trolejbusech aktuálně zastávky MHD v krajském městě, patří Haně Kubíkové, bývalé zaměstnankyni Českého rozhlasu Hradec Králové.

Před čtyřmi dny 01:50

Fronty na předčasné důchody se pomalu zmenšují, lidé ale stále na úřadech čekají i několik hodin

Nápor na okresní správy sociálního zabezpečení kvůli žádostem o předčasný důchod se v posledních dnech zmírnil. Žadatelé ale stále musejí ve frontě čekat i dlouhé desítky minut až hodin a objednací termíny jsou plné. Zájem vzrostl v polovině října po zveřejnění informace, že výpočet předčasné penze je letos vyšší, než by byl řádný důchod příští rok.