Osobnost Plus
12. srpen 2022

Poslechněte si podcast: Krajinářská architektka: Stát by měl říct, že krajina je veřejný zájem, a ne jen výrobní prostředek

Krajina nám má poskytovat vodu, vzduch a má být prostorem pro biodiverzitu. Místo toho je však česká krajina vysušená a zároveň náchylná na povodně. Zásahy do krajiny, které u nás začaly už v roce 1948, odvodnily půdu, scelily pozemky a tvrdě zregulovaly řeky a potoky. Může být na vině tzv. resortismus a to, že vodu nevnímáme jako jeden celek? A jak by se dalo zlepšit zadržování vody v krajině?

25:57

Osobnost Plus

Vydává: Český rozhlas

Interview s významnými osobnostmi české společnosti. Barbora Tachecí a v pátek Lucie Vopálenská hledají nepovrchní odpovědi.

Web

Před dvěma dny 25:52

Hana Fifková, sexuoložka, předsedkyně sekce dětské sexuologie Sexuologické společnosti ČLS JEP

Asi jsem ze staré školy, ale pohlaví jsou dvě, říká žena, která se už mnoho let profesně věnuje tématu sexuologie a vším, co s tím souvisí. V posledních letech nápadně zaznamenala nárůst s problémy ohledně transsexuality. Podle čeho člověk pozná, že se narodil v nesprávném těle? Jak snadné či jak složité je, když si dnes někdo chce v Česku změnit pohlaví? A proč se zvyšuje počet mladých dívek, které nejsou spokojeny se svou pohlavní identitou? Moderuje Lucie Vopálenská.

Před třemi dny 26:26

Rejchrt: Většina demonstrantů nechce pro něco trpět. Chtějí jenom někoho, kdo jim zařídí komfort

Putinova síla v Rusku neslábne a stále je spoustu lidí, kteří za ním stojí. „Politik se vždy snaží voličům zalíbit, ale jde o to, jestli chce vítězství dosáhnout za každou cenu a jestli mu opravdu stojí za to být potom oblíbeným vůdcem tupého stáda. Stáda, které nažene tam, kam bude chtít, třeba i do záhuby,“ říká evangelický farář a bývalý disident Miloš Rejchrt, který jako kněz strávil z rozhodnutí komunistů 17 let u parních kotlů.

Před pěti dny 26:25

Dalibor Balšínek, šéfredaktor serveru Echo24 a Týdeníku Echo

Oligarchizace médií už ho tolik neznervózňuje. Vidí, že klesá zájem čtenářů o klasická média a rostou média nezávislá, myslí si muž, který má se šéfováním vlivných médií v české realitě své zkušenosti. Jaká je pro něj nejzásadnější zpráva z komunálních voleb? Jaké plyne riziko z toho, že hlavní opozicí přestaly být levicové strany, ale jsou jí strany extrémní? A má představu, co přesně chce nová italská premiérka Giorgia Meloniová, které tleská, měnit a na jaké úrovni? Moderuje Barbora Tachecí.

Před šesti dny 26:23

Analytik Stulík: Rusové mají v hlavách kolektivního Putina

Po vyhlášení částečné mobilizace ruských rezervistů uprchlo ze země nejméně čtvrt milionu lidí. „Mobilizace ale byla zahájena o hodně dřív. Protože pod různými záminkami mobilizovali muže v doněcké i luhanské oblasti, pak z regionů, kde byla například velká nezaměstnanost, nebo v etnických okruzích a republikách,“ vysvětluje David Stulík, analytik Bezpečnostního centra Evropské hodnoty a bývalý diplomat u delegace EU v Kyjevě.

Před týdnem 26:43

Jan Sýkora, japanolog

Patří mezi nejvýznamnější osobnosti tuzemské japanologie. Tlumočí také představitelům vlády České republiky při jejich politických jednáních a oficiálních návštěvách Japonska. A letos mu bylo předáno vysoké japonské vyznamenání Řád vycházejícího Slunce. Jak se dnes profilují vztahy Japonska s Jižní Koreou, KLDR, Čínou nebo Ruskem? Co z japonské perspektivy říká na napětí v pacifickém regionu a čínské manévry kolem Tchajwanu? A čím je pro něj paleografie a diplomatika, které jako jeden z mála odborníků přednáší na řadě evropských univerzit? Moderuje Lucie Vopálenská.

Před týdnem 25:27

Vevera: Musíme posílit vojenské zásobování Ukrajiny. Jen to je ten vzkaz, kterému bude Putin rozumět

Ruský prezident rozhodl o částečné mobilizaci. „Jsou to posily, a to přesto, že nejsou vnitřně tak motivováni. Ale když dostanete posily, tak to posílí každého vojáka. Určitě to bude mít pozitivní vliv na morálku těch, kteří teď ustupují,“ říká bývalý armádní psychiatr Jan Vevera. Připomíná, že nepůjde o úplně nezkušené vojáky ale i o důstojníky-rezervisty, kteří jsou starší než vojáci základní služby.

Před týdnem 26:26

Miroslav Singer, hlavní ekonom Generali CEE Holding a bývalý guvernér ČNB, člen Národní ekonomické rady vlády

"Je jasné, že na tom každý z nás nějak ztratí. Ale je také jasné, že na tom neumřeme," řekl na téma inflace muž, který profesně sleduje co se děje s českou korunou i českou ekonomikou. Co říká na to, že polovina těch, kdo pociťují vlnu zdražování, výrazně omezila výdaje, další lidé to plánují a někteří hledají přivýdělky? Plní podle něj Česká centrální banka dobře svůj úkol stabilizace domácí měny? A za jak dlouho se v Česku popereme s inflací? Moderuje Barbora Tachecí.

Před týdnem 27:22

Putin už brzy skončí. Nevíme ale jestli civilizovaně, nebo jako Hitler, říká potomek kozáků Kelin

„Ruský prezident Vladimir Putin je člověk s atrofovaným svědomím, takže ho absolutně nezajímají ,nějaké hory mrtvol‘. To všechno ignoruje. Pro něj je strašně důležité, aby neztratil svou pozici. Ví, že je neustále v ohrožení a že spoustě lidem škodí,“ myslí si znalec Ruska a potomek donských kozáků Alexej Kelin.

Před týdnem 26:23

Publicistka Cápová: Karel III. chce významně zeštíhlit královskou rodinu. Britové to uvítají

Královna Alžběta II. vládla Velké Británii 70 let. Její smrt byla pro zemi obrovskou ránou. „V životech Britů byla dlouhodobým pevným orientačním bodem, o který teď přišli. To, zdali bude nový král Karel III. stejně oblíbený jako jeho matka, záleží na tom, na kolik si Britové nadále budou přát, aby britská monarchie pokračovala tak, jako dosud,“ říká zástupkyně šéfredaktora Forbes Irena Cápová.

Před 2 týdny 26:25

Adam Borzič, básník, psychoterapeut a šéfredaktor časopisu Tvar

Spoluzakládal Asociaci spisovatelů, která aktuálně pořádá Sjezd spisovatelů. A je šéfredaktorem časopisu Tvar, kde se momentálně mimo jiné věnují dějinám i současnosti kolonialismu. Mohou prozaici a básníci, když se společně sejdou na sjezdu, dnes něco ovlivnit? Co říká na diskuse o tom, za co zemřelá královna Alžběta II. ohledně britských kolonií může a za co ne? A jak ho zasáhla válka na Ukrajině? Moderuje Lucie Vopálenská.