Sezóna 2Epizoda 2829. listopad 2021

Poslechněte si podcast: Krach Bohemia Energy se dotknul i charity

V ekonomice souvisí všechno se vším. Člověk by si řekl, že v krizi půjde do charity méně peněz. Nynější situace je však úplně jiná a nám se tak ukázal pravý opak. Pro UNICEF byl předešlý rok rekordní, říká výkonná ředitelka české pobočky UNICEF Pavla Gomba. Poslechněte si rozhovor s předstihem ve formě podcastu.

20:05

FOCUS ON

Vydává: FOCUS ON

Rozhovory na téma robotizace, digitalizace, byznysu a ekologie s důrazem na moderní technologie

Web

Sezóna 3Epizoda 5Včera 16:32

Vládou představený sociální tarif na energie nepomůže, krizi se dalo předejít 

Podle slov premiéra Petra Fialy stát nenechá nikoho padnout. Budoucnost energetiky v České republice je však jeden velký otazník a vše nasvědčuje tomu, že nás čeká až několikanásobné zvyšování cen. Energetické krizi se však dalo předejít. Představený sociální tarif určitě neuškodí, ale zásadně nikomu nepomůže, tvrdí v rozhovoru Ondřej Doležal, zakladatel energetické firmy SFORP.

Sezóna 3Epizoda 4Před čtyřmi dny 16:51

Procházkovo vítězství v UFC nakopne český krypto svět

Pro každou Oktagon událost vydáváme digitální obsahy NFT dopředu i zpětně. Jsou to videa a fotografie, se kterými se dá v krypto světě obchodovat a dají se koupit za krypto i normální peníze. Kolísání trhu nás ovlivňuje, ale dlouhodobě mu věříme. A věříme, že se to obrátí, říká Zdeněk Vacek, zakladatel platformy Rull.

Sezóna 3Epizoda 3Před týdnem 16:56

Srovnávat Muska s Bezosem je jako porovnávat Ferrari s Trabantem

Dokáže Elon Musk dostat na Mars milion lidí a kdy bude stát vesmírná dovolená méně než současných pět milionů korun, i na to odpovídal Jan Spratek z Hvězdárny a planetária hl. města Prahy, popularizátor vesmíru a kosmonautiky a historicky první český držitel mezinárodního ocenění European Space Agency Champion v kategorii Public Speaking.

Sezóna 3Epizoda 2Před týdnem 17:55

V Praze si letos za nájem připlatíme až o 7 tisíc měsíčně více

Českou republikou rezonuje nejistota na trhu. Čeká nás proto rok plný čekání – čekání na prodej a nákup nemovitostí, na to, co udělají úrokové sazby, a především na to, kdy už se zastaví razantní růst cen. Během necelého půl roku dokázaly ceny nemovitostí dohnat ztrátu, kterou nabraly během dvou let pandemie, a stále stoupají. Kdy tak můžeme konečně očekávat konec? Hostem FocusOnu byl Viktor Mejzlík, spoluzakladatel společnosti VITOM, která přišla na trh se službou garantovaný nájem.

Sezóna 3Epizoda 2Před 2 týdny 21:51

Přes 1 bilion korun míří z EU do Česka

Jedná se o částku, kterou jsme od vstupu do EU nikdy v žádném programovém období neměli. Poprvé ve větší míře získají podporu i podnikatelé z Prahy, většina peněz ale půjde do zelené transformace české ekonomiky, jako jsou obnovitelné zdroje energie, energetické úspory, digitalizace podnikání, dále také na výzkum a inovace, říká Jakub Tomaštík, ředitel ČSOB EU Centrum.

Sezóna 2Epizoda 76Před 2 týdny 13:38

Digitalizace jako nekonečný proces

Když vidíme, jak rychle se vyvíjí software a technologie, tak digitalizovat musíme průběžně. Není to ale všelék na firemní procesy, říká Tomáš Buřival, vedoucí oddělení automatizace ve společnosti Fermat.

Sezóna 2Epizoda 75Před 3 týdny 19:39

Aktivita investorů klesla už tři dny před válkou, nyní se vyčkává

Investování nebylo nikdy jednodušší. Dalo by se říct, že s dnešními technologiemi může investovat úplně každý, kdo má o svět financí alespoň minimální zájem. S příchodem pandemie a války na Ukrajině se však investiční prostředí zásadně změnilo. Na co by si tak především začínající investoři měli dávat pozor, kam se vyplatí investovat a jaké jsou výhody crowdfundingu? O tématu investování bude pro FocusOn mluvit Hynek Bartík, partner investiční platformy Crowdberry.

Sezóna 2Epizoda 7423. květen 2022 17:11

Čipy nejsou a nebudou

Musíme jasně říci, zda chceme být na straně demokratického světa, tím pádem i Tchaj-wanu, nebo chceme spolupracovat s Čínou. Když se Tchaj-wan před rokem rozhodoval, kde v Evropě by případně rozjel výzkum, tak dostal od německé vlády velkou podporu, aby továrna na čipy byla v Německu. Od naší minulé vlády se tady nedostávalo v podstatě žádné podpory, takže nás ta první vlna hledání přešla, říká Pavel Diviš, předseda Česko-tchajwanské obchodní komory.

Sezóna 2Epizoda 7318. květen 2022 14:46

U 5G sítí jsme ve 30 procentech vývoje, výměna wifi za privátní 5G přinese firmám velké úspory

Podnikatelé a 5G síť. Pro koho je vhodná? Hodí se pro větší areály, kde je potřeba určitá míra automatizace. Výhodou 5G sítě je, že náklady jsou srovnatelné s klasickou wifi, říká Ondřej Oubrecht, odborník na privátní 5G sítě ze společnosti NTT.

Sezóna 2Epizoda 7217. květen 2022 15:54

Ukrajinští uprchlíci mohou nasytit hladové české firmy

Česká republika se dlouhodobě potýká s nízkou nezaměstnaností a hlad po zaměstnancích je obrovský. Ruská agrese na Ukrajině však spustila masovou vlnu migrace, která se velkým dílem dotkne i Česka. Mohl by příliv Ukrajinců vyřešit problém, se kterým se Česká republika už několik let potýká? O pracovních nabídkách, budoucnosti pracovního trhu a situaci ve firmách bude pro FocusOn mluvit Jan Klusoň, generální ředitel společnosti Welcome to the Jungle.