Zprávy z jižních Čech
Před týdnem

Poslechněte si podcast: Krabice od bot přinese radost dětem. Církev chce ve sbírce vybrat až 50 tisíc vánočních dárků

I znevýhodněné děti a rodiny v nouzi si zaslouží prožít pěkné Vánoce a pod stromečkem najít alespoň jeden dárek – to je myšlenka projektu Krabice od bot. Sbírku vánočních dárků pořádá Diakonie Českobratrské církve evangelické letos už podvanácté. Za cíl má v celém Česku vybrat na 50 tisíc krabic s drobnostmi pro děti a jejich rodiče v tíživé situaci.

02:39

Zprávy z jižních Čech

Vydává: Český rozhlas

Pravidelné zpravodajské bloky obsahující ty nejnovější události a zajímavosti z jihu Čech.

Web

Dnes 03:16

Výbor UNESCO zapsal vorařství na seznam nehmotného kulturního dědictví. Tradice je stále živá

České spolky udržují stále živou tradici vorařství. Pořádají vorařské dny, předvádějí plavbu dřeva po řekách. I díky tomu zapsal ve čtvrtek Výbor UNESCO na zasedání v marockém Rabatu vorařství na prestižní seznam nehmotného kulturního dědictví.

Dnes 02:23

Strakonická teplárna už nebude závislá na vodě z řeky. Investuje 50 milionů do nové technologie

Teplárna ve Strakonicích přestane využívat k chlazení turbíny vodu z řeky Otavy, za kterou musí platit. Umožní to nová technologie, za kterou firma zaplatí 50 milionů korun. Nový systém chlazení má ušetřit peníze a zároveň zvýšit efektivitu při výrobě elektrické energie.

Dnes 02:35

Nový kravín má vyrůst mezi Záhořím a Chrastinami na Písecku. Místní mají obavy ze zápachu i dopravy

Proti výstavbě kravína mezi Záhořím a Chrastinami na Písecku protestuje více než stovka tamních obyvatel. Areál pro 900 kusů krav by měl stát zhruba půl kilometru od rodinných domů v areálu bývalého teletníku. Lidé se obávají snížení kvality bydlení i ceny jejich nemovitostí.

Včera 03:57

Teplo, vodné a stočné i vstup do sportovních zařízení v Českých Budějovicích od ledna zdraží

Zdražení se od ledna nevyhne ani obyvatelům Českých Budějovic. Rada města na svém posledním zasedání rozhodla o navýšení cen za dodávky tepla z městské teplárny a také za vodné a stočné. V obou případech ale bude nárůst pod úrovní inflace. Zdraží i některé další služby, jiné naopak zůstanou na stejné sazbě.

Včera 02:22

Darujeme kroužky. Díky novému projektu mohou rodiče získat příspěvek na volnočasové aktivity dětí

Náklady na energie i potraviny rostou a stále více rodin v Česku může mít problém zaplatit výdaje navíc. Aby při seškrtávání rodinného rozpočtu nedošlo i na mimoškolní aktivity dětí, vznikají různé projekty. Finanční pomoc nabídl rodinám Jihočeský kraj a nově můžou o příspěvek požádat i Českou radu dětí a mládeže, která otevřela program Darujeme kroužky.

Včera 02:45

Nový kamenolom u Ševětína na Českobudějovicku bude. Všechny dotčené obce souhlasí

S výstavbou nového kamenolomu u Ševětína na Českobudějovicku souhlasí všechny dotčené obce. Poslední důležitý krok udělali zastupitelé Lišova, kteří schválili klíčovou změnu územního plánu ve své místní části Kolný. Do jejího katastru bude část lomu zasahovat. Těžařská firma Kámen a písek chce začít stavět do tří let.

Před dvěma dny 02:44

Zdravotní sestry a pečovatelky najezdí stovky kilometrů. Kvůli zdražování je rozpočet napjatý

Zdravotní sestry i pečovatelky Agentury domácí péče Alice, která působí pod Českým červeným křížem v Českých Budějovicích, vyráží každý den za svými klienty přímo k nim domů. Najedou přitom stovky kilometrů. Zdražování pohonných hmot, růst nákladů i nejistá situace tak stále víc napínají rozpočet agentury.

Před dvěma dny 02:09

Lyžařský svah nedaleko centra Písku zůstane zřejmě bez lyžařů. Město nesehnalo nového nájemce

Skiaréna na Hradišťském vrchu v Písku zůstane zřejmě až do března pro veřejnost zavřená. Městu, které lyžařský areál vlastní, se nepodařilo sehnat nového nájemce. Ten současný má sice pronajatý areál do 14. března příštího roku, přesto ho neotevře. Chybí mu totiž personál.

Před třemi dny 03:06

Rodina nejstaršího soukromého zemědělce na Písecku hospodaří na usedlosti v Ohaři už 400 let

Nejstarším soukromým zemědělcem na Písecku je sedmaosmdesátiletý Jan Hanzlík. Jeho rod hospodaří v Ohaři na Písecku už od roku 1620. I když život tohoto muže nebyl vždy snadný, nestěžuje si. Je šťastný, že má pokračovatele.

Před třemi dny 02:42

Vratné kelímky na budějovických adventních trzích stále chybí, pořadatel dostal od města výjimku

Přestože město České Budějovice od loňského jara vyžaduje, aby na různých akcích prodejci občerstvení používali vratné nádobí, na adventních trzích ho nenajdete. Pořadatel má totiž výjimku. Slibuje ale, že na příští rok už připravuje systém vratných hrnků známý třeba z Rakouska.