O knihách s knihovnicí
26. únor 2023

Poslechněte si podcast: Kouzelný klíč potěší děti, které mají rády dobrodružství a rády se trochu bojí

Knihu pro čtenáře mladšího školního věku Kouzelný klíč s podtitulem Konec duchů na Hlodavčím zámku, kterou napsal Richard Bergman, představuje knihovnice Helena Jelínková. „Určitě potěší děti, které mají rády dobrodružství a rády se trochu bojí,“ říká. Dále pořad přináší rozhovor s Jaroslavou Rozsypalovou-Vykoupilovou o jejích knihách Babské rady a Babské rady na celý rok, které vycházejí z úspěšného rozhlasového pořadu.

06:31

O knihách s knihovnicí

Vydává: Český rozhlas

Rubrika pro všechny čtenáře a knihomily o tom, co stojí za to číst.

Web

Před šesti dny 07:16

České temno ukazuje, že horory jsou krásné a není třeba se jich bát

Sbírku hororových povídek České temno představuje knihkupkyně Veronika Kučerová. „Kniha vznikla za jedním účelem – ukázat, že horor je krásný a není třeba se ho bát. Přináší šestnáct povídek od šestnácti českých autorů,“ říká. Dále pořad přináší rozhovor s Petrem Šámalem o tom, jak do svého pracovního portfolia zařadil i profesi spisovatele.

Před týdnem 05:20

Haiku. Tohle japonské slovo označuje úsporný básnický útvar, který má jen tři verše, pár slabik a ne

V Česku se mu věnuje mimo jiné i spisovatel Jiří Hájíček. Knihovnice z Husitského muzea v Táboře Monika Vlasáková doporučuje almanach s kuchařskými recepty.

Před 2 týdny 06:39

Tajemství Humly Hanssonové nechává nahlédnout do deníku dospívající dívky

Knihu pro náctileté čtenáře Tajemství Humly Hanssonové, kterou napsala švédská autorka Kristina Sigunsdotterová, představuje knihovnice Helena Jelínková. „Hrdinkou je úplně obyčejná holka, která chodí do páté třídy a má problémy. Kniha má podobu deníku, do kterého si Humla zapisuje,“ říká. Dále pořad přináší rozhovor se spisovatelem Janem Bauerem o jeho nových knihách.

Před 3 týdny 04:14

Kniha Mistři cechů oděvních připomíná, jak se vyráběly oděvy a boty v 15. a 16. století

Publikaci, která vyšla k výstavě Mistři cechů oděvních v Husitském muzeu v Táboře, představuje knihovnice Monika Vlasáková. „Dozvíte se, co všechno obnáší oděvní řemesla. Popisuje, jak vznikala výstava, která se zaměřuje na oděvy a obuv 15. a 16. století, ale poznáte i archeologické nálezy,“ říká.

19. únor 2023 06:34

Zeleninová zahrádka polopatě přináší důležité informace pro začínající i pokročilé zahrádkáře

Publikaci Romana Pavely Zeleninová zahrádka polopatě představuje knihovnice Helena Chrastinová. „Začínající i pokročilý zahrádkář se dozví vše důležité, třeba na začátku autor připomíná možná trochu opomíjené základy,“ říká. Dále pořad přináší rozhovor s Pavlem Sekyrkou o jeho detektivce Ve spárech Afrodity.

12. únor 2023 07:11

O návratu z prestižní univerzity na divoký venkov vypráví humoristický román Evy Grestenbergerové

Humoristický román Na divokém venkově, který napsala Eva Grestenbergerová, představuje knihkupkyně Veronika Kučerová. „Hlavní hrdinkou je doktorandka na prestižní univerzitě, které psychiatr nařídí zdravotní dovolenou. Vrací se tedy, ne zcela dobrovolně a ne zcela s nadšením, do rodné vesnice, zde na ní čeká poněkud svérázná a bizarní rodinka,“ popisuje. Dále pořad přináší rozhovor se spisovatelem Janem Bauerem o jeho románu Hvězda Valdštejnova srdce.

5. únor 2023 06:02

Molly a kočičí kavárna, příběh kočky, která hledá nový domov, zpříjemní dlouhé večery starším dětem

Knihu Melissy Daleyové Molly a kočičí kavárna představuje knihovnice Helena Jelínková. „Je to příběh kočky, která hledá nový domov. Příjemné čtení zvlášť pro dlouhé zimní večery se bude líbit starším dětem i jejich maminkám,“ říká. Dále v pořadu zazní rady pro začínající autory, kteří touží vydat vlastní knihu.

29. leden 2023 06:28

Zahrada mrtvých duší otevírá bolestivé téma, ale je velmi čtivá

Knihu Lukáše Bočka Zahrada mrtvých duší představuje knihkupkyně Veronika Kučerová. „Hlavní hrdina se po náhlé smrti svého otce dostane do stavu, kdy neví, co dál se životem. Kdo se do knihy začte, nebude litovat. Téma je sice bolestivé, ale díky skvělému stylu autora se dobře čte,“ říká. Dále pořad přináší rozhovor s Míšou Šerou, která pracuje v komiksovém nakladatelství.

22. leden 2023 05:44

Pompiéři, požárníci, hasiči. Obsáhlá kniha vypráví dějiny českého hasičství

Knihu Josefa Nitry Pompiéři, požárníci, hasiči: Dějiny českého hasičství představuje knihovnice Monika Vlasáková. „Je to obsáhlá publikace s mnoha fotografiemi. Líbilo se mi, že je rozkročená opravdu široce už od pradávného používání ohně a prvních protipožárních opatření,“ říká. Dále pořad přináší rozhovor s Jitkou Ludvíkovou o její detektivce Poslední pozdrav.