Poklady minulosti
27. srpen 2022

Poslechněte si podcast: Kouření bylo dříve módní záležitostí. Z fajfky si rád pobafal i Jindřich Mošna

V Pamětní síni Jindřicha Mošny v Dobřívě je k vidění mnoho exponátů týkajících se tohoto slavného herce z doby počátků Národního divadla. Převážnou většinu tvoří různé dokumenty, písemnosti a fotografie. Najdeme zde ale také fajfku.

03:12

Poklady minulosti

Vydává: Český rozhlas

Exponáty nebo chcete-li sbírkové předměty a další historicky významné cennosti…  v muzeích, galeriích, ale i na hradech či zámcích kolem některých z nich často projdeme bez povšimnutí či většího zájmu. Jaký je ale příběh těchto předmětů a čím jsou tak unikátní, že stojí za vystavení? Ty nejzajímavější podrobnosti se při běžné prohlídce dozvíme jen málokdy.

Web

Před dvěma dny 02:53

V této kolébce lehával jako desáté dítě svých rodičů československý prezident

2. československý prezident Edvard Beneš je úzce spjat s městem Kožlany na severním Plzeňsku. Nejen, že se tady narodil, ale navštěvoval zde i školu, která v minulosti sídlila v budově dnešního městského muzea. Právě v tomto muzeu je k vidění hned několik exponátů, které s prezidentem souvisejí.

Před týdnem 01:55

Muzeum žehlení a praní v Bečově ukrývá přes tisíc exponátů. Najdete mezi nimi i mýdlo dcery Masaryka

S naším seriálem Poklady minulosti jsme se vydali do muzea žehlení a praní. Najdete ho v Bečově nad Teplou na Karlovarsku. Vystaveno je v něm více než 1000 exponátů.

Před 2 týdny 02:48

Ebenový strop zámku byl skryt nad dvěma falešnými stropy

Na zámku ve Spáleném Poříčí si můžete během prohlídky s pracovnicí tamního infocentra všimnout mnoha zajímavých věcí. Jednou z nich bude zřejmě i půvabný dřevěný strop ve velkém sále.

25. únor 2023 02:59

Rtuť zkracovala výrobcům zrcadel život a způsobovala jim psychické problémy

Zrcadlo dnes není nijak zvlášť vzácným artiklem. Každý má zrcadlo, nebo spíše zrcadla, doma a bere je jako běžnou součást domácnosti. Na jedné z poboček Muzea Šumavy v Železné Rudě mají ale přeci jen jedno speciální.

11. únor 2023 02:58

Odvážíte se pohlédnout na mnicha bez tváře? Dle pověsti má chránit Kladruby

Regionální muzeum Kladrubska stojí na náměstí Republiky hned vedle kostela sv. Jakuba v Kladrubech. Exponátů tady najdete jistě dost. V poslední době přibyl i jeden, řekněme, tak trochu strašidelný.

6. únor 2023 02:29

Kostel svaté Anny v Božím Daru se pyšní nejen unikátním stropem

Další díl seriálu Poklady minulosti nám představil barokní klenbu neboli českou placku v kostele svaté Anny v Božím Daru na Karlovarsku.

20. leden 2023 03:24

Vzkaz vyhodila z vlaku během transportu. Moták přeživší holocaustu je k vidění v rokycanském muzeu

V Muzeu Dr. Bohuslava Horáka v Rokycanech, které spadá pod Západočeské muzeum v Plzni, mají mnoho zajímavých exponátů. Jeden z nich do seriálu Poklady minulosti vybral pracovník Západočeského muzea Petr Brož.

17. leden 2023 03:51

V tomto letadle byla téměř 40 let provozována hospoda

Air park ve Zruči u Plzně nabízí návštěvníkům mnoho zajímavých exponátů, ať už se jedná o tanky nebo letouny. Jedním z tamních unikátů je jistě i letoun TU-104.

11. leden 2023 02:48

Ostatky mučené ženy zazděné v komínové šachtě našli ve Skalné na Chebsku

Další díl seriálu Poklady minulosti nás tentokrát zavedl na hrad Vildštejn do Skalné na Chebsku. Při jeho rekonstrukci byly v komínové šachtě nalezené ostatky lidského těla, které jsou nyní vystavené v románské kapli.

30. prosinec 2022 02:30

Diamantové klenby uvidíte na Tachovsku jen na zámku Bor a v protější kapli

Unikátní sklípkové či takzvané diamantové klenby jsou v celých Čechách sice sem tam k vidění, ale na Tachovsku je spatříte jen a pouze na zámku Bor a v protější kapli sv. Jana Křtitele.