- Podcasty
- Bourání

Poslechněte si podcast: Koupit si byt v paneláku? Může mít neuvěřitelnou kvalitu, říkají architekti Neuhäusl a Hunal
David Neuhäusl a Matěj Hunal jsou architekti, kteří o všem hodně přemýšlejí, ať už dělají trendy bistro, rekonstrukci bytu v paneláku nebo rodinný dům. „Důležitá je čistota myšlenky,“ říká Hunal. Jejich interiéry znají návštěvníci bistra KRO Kitchen v Praze na Vinohradech nebo nového bistra An na Hradčanské. „Šéfkuchaři jsou nejlepší klienti,“ myslí si architekt David Neuhäusel. Proč? I to vysvětluje v rozhovoru.
Bourání
Bourání je pořad o architektuře, urbanismu a designu. A o tom, jak nám zlepšují nebo zhoršují život.
Férová mzda, basket a inspirace z Afriky. Reportáž z bienále architektury
Neplacené přesčasy či práce bez pracovní smlouvy. Pracovní podmínky architektů kritizuje česká expozice na bienále architektury. Na co upozorňují další země?
Dříve slum, dnes bydlení se zahradou. Prošli jsme pražské nouzové kolonie s Davidem Platilem
Nejchudší obyvatelé Prahy žili v nouzových koloniích. Byly to vyloučené lokality a „bahno Prahy“, jak popisuje jejich fanoušek a znalec David Platil. Dnes by tam ovšem klidně bydlel.
Sázejte stromy, vsakujte déšť. Jaké jsou další rady pro vnitroblok od spolku Bieno?
„Pro nás je cílem živý vnitroblok,“ říká Bára Týcová. Spolu s Michalem Křivohlávkem vedou spolek Bieno, který lidem pomáhá jejich vnitrobloky oživit a zlepšit.
Černý mordor, nebo město v zeleni? Projeli jsme Ostravu s architekty z MAPPA
Ostrava „krásnější, obytnější a udržitelnější“, tak by měla vypadat, podle architektů Zuzany Paclové a Ondřej Vysloužila, kteří pracují pro Městský ateliér prostorového plánování MAPPA. Ukázali nám místa, která taková už jsou.
Obavy z požárů dřevostaveb jsou prý přehnané. Víme, jak dřevo hoří, říká architekt Matyáš Cigler
Matyáš Cigler studoval architekturu v Norsku, kde jsou ze dřeva téměř všechny domy. Pracoval jako tesař a věří, že dřevo je budoucnost stavění. Proto o něm napsal knihu s názvem Dřevo!
Existují i developeři, kterým nejde jen o zisk? Architekti Machar&Teichman prý takové znají
Základem dobrého bytu je kvalitní dispozice, na ní se nedá šetřit, říkají Pavel Machar a Radek Teichman. Navrhli už přes tři sta bytů a vždycky se snažili „vyjít z toho se ctí.“
Nuselský most jsem projektoval po práci. Musel jsem to zkusit, vzpomíná projektant Vítek
Před šedesáti lety navrhl Jan Vítek podobu Nuselského mostu. Na otevření ho ovšem nepozvali. „To víte, zapomněli,“ říká. Předseda ÚV KSČ ale na místě chybět nemohl.
Zenový byt se saunou a zahradou. Architekti ze studia Tvary si ho vytvořili v paneláku
Tenhle ostravský byt milují sociální sítě a sbírá tisíce srdíček. Jaký je skutečně? Navštívili jsme ho a povídali si s jeho architekty Lucií Šponarovou a Ondřejem Slowikem.
Vlastní byt v Praze? Máte-li příjem sto třicet tisíc měsíčně. Jaká jsou čísla z trhu s bydlením?
Bydlení je drahé. V Praze je ještě dražší. Co s tím? Jak se pohybovat po trhu s byty a nájmy radí analytik Milan Roček.
Co je důležité pro dobrý byt? A co ho zabije? Se Schwestern o interiérech a sesterství
Spaní na patře ano či ne? Home office v obýváku? Sestry Monika Cihlářová a Iveta Šalamounová aka studio Schwestern navrhly úpravy ve více než třiceti bytech.