Online Plus
28. říjen 2022

Poslechněte si podcast: Koubský: Zpravodajství na TikToku je obtížná věc. Část publika ale jinak zasáhnout nejde

Sociální síť TikTok se stává důležitým zdrojem aktuálních informací. Za pravidelný zdroj zpráv jej považuje deset procent respondentů výzkumu americké agentury Pew Research Center. Popularita sítě navíc stále stoupá. Jsou klasická média s formátem TikToku kompatibilní a mohou jej tak využívat? Jakým způsobem se možná budou muset tradiční média přizpůsobit měnícím se informačním kanálům?

23:47

Online Plus

Vydává: Český rozhlas

Co se děje ve světě nových médií, vysvětlují odborníci ze světa IT, fanoušci internetu a pionýři mobilních aplikací.

Web

Včera 23:58

Když ji vidím, tak ji poznám. Ale definovat dezinformaci neprůstřelně je nemožné, soudí Koubský

Nový zákon, který by měl v Česku stanovit tresty za šíření dezinformací, možná vůbec nevznikne. Na základě informací od poslanců vládní koalice to napsal server Aktuálně.cz. Je podle něj stále pravděpodobnější, že koalice zákon ani nepošle k projednání do Poslanecké sněmovny. Proti šíření dezinformací se totiž podle poslanců dá bojovat i jinými způsoby než speciálním zákonem.

Před týdnem 23:50

Koubský: Vymýšlení si a fantazírování novému jazykovému modelu GPT-4 zůstalo, přesto je tam posun

Firma OpenAI tento týden zpřístupnila vybraným uživatelům novou generaci jazykového modelu GPT-4, která má být přesnější, spolehlivější, ale stále ne bezchybná. Podle společnosti má výrazně posílené mechanismy, které zabraňují tomu, aby model poskytoval odpovědi na nevhodný či nepovolený obsah. Mělo by jej tedy být mnohem těžší různými triky k něčemu podobnému přimět. Systém by si také měl méně vymýšlet nebo dávat nesmyslné reakce.

Před 2 týdny 24:10

Francie chce omezit sdílení fotografií dětí jejich rodiči na internetu

Francouzští zákonodárci projednávají návrh zákona, který by měl ochránit děti před rodiči, kteří na internetu sdílejí příliš mnoho jejich fotografií. O návrhu napsal francouzský deník Le Monde. Zákon má zahrnout ochranu soukromí dítěte mezi povinnosti rodičů. Potomci by zároveň měli mít právo do zveřejňování svých snímků mluvit, a to na úrovni, kterou umožňuje jejich věk a zralost.

Před 3 týdny 23:31

Koubský: TikTok může podléhat požadavkům vedení Číny. Nedá se na něj z hlediska bezpečnosti spoléhat

Evropská komise zakázala svým zaměstnancům používat na pracovních zařízeních sociální síť TikTok. V tiskové zprávě to vysvětlila tím, že cílem opatření je chránit komisi před hrozbami v oblasti kybernetické bezpečnosti a takovými kroky, jež mohou být zneužity ke kybernetickým útokům proti institucionálnímu prostředí Komise.

24. únor 2023 23:50

Google čelí obvinění z napomáhání teroristům. Na YouTube totiž doporučoval jejich videa

Nejvyšší soud USA řeší nyní případ, který může zásadně ovlivnit podobu internetu. Rozhoduje o tom, zda mají internetové platformy odpovědnost za obsah, který na něj uživatelé nahrávají. Konkrétně jde o žalobu, kterou na společnost Google podali pozůstalí po 23leté americké studentce zavražděné v roce 2015 při teroristickém útoku v Paříži.

17. únor 2023 24:14

Koubský: SpaceX omezí užívání své satelitní sítě na Ukrajině. Musk tím ukazuje nepochopení konfliktu

Firma SpaceX podnikatele Elona Muska chce omezit používání své satelitní sítě Starlink pro vojenské účely na Ukrajině, informovala o tom britská BBC. Podle provozní ředitelky SpaceX Gwynne Shotwellové válečné využití porušuje podmínky služby. Ukrajinská armáda satelitní připojení totiž využívá nejenom pro vlastní komunikaci, ale údajně také pro navádění dronů na pozice ruské armády.

10. únor 2023 23:29

Microsoft a Google do vyhledávačů začlenily nové AI. Velké změny ale zatím nepřináší, míní Koubský

Vyhledávání informací na internetu se zásadně změní. Firmy Microsoft a Google oznámily, že do svých vyhledávačů začleňují nová AI rozhraní, která dokážou na základě psaných dotazů vyhledat a zkombinovat požadované informace a zformulovat je do jednoduchého textu. AI konverzační roboti se mají objevit i v dalších službách, jako jsou kancelářské aplikace nebo prohlížeče.

3. únor 2023 24:23

Francie chce mít na olympiádě kamery rozpoznávající podezřelé chování. Stojí za zásah do soukromí?

Francie se začala připravovat na letní olympiádu, která v zemi proběhne v roce 2024. Součástí bezpečnostních opatření mají být chytré kamerové systémy vybavené softwarem na rozpoznávání obrazu. Ty mají v reálném čase sledovat dění v ulicích Paříže a automaticky upozorňovat na podezřelé chování lidí, a to například na osamoceně položená zavazadla, vznik davové paniky a dalších rizikových situací.

27. leden 2023 24:24

Google si od zadavatelů reklam ponechává až 30procentní provizi. Jde o nepřiměřený zisk, míní úřady

Americké ministerstvo spravedlnosti podalo civilní žalobu na Google. Společnost podle ní porušuje pravidla hospodářské soutěže a za posledních 15 let si vytvořila monopol na některé technologie pro online reklamu. Google podle žaloby nákupy konkurenčních firem systematicky likvidoval konkurenci. K posílení své dominantní pozice podle amerického úřadu používal nezákonné a protisoutěžní postupy, aby provozovatelům webů znemožnil využívání jiných technologií.

20. leden 2023 24:28

Koubský: Algoritmicky řazený feed umožňuje lépe cílit reklamu. A o to provozovateli Twitteru jde

Twitter udělal pro své uživatele další nečekanou změnu. Řadu alternativních možností, přes které se dá do aplikace dostat, firma nečekaně od svých služeb odstřihla. Je tedy nejspíš možné, že se na platformu bude moci chodit už jen v její oficiální mobilní aplikaci.