Online Plus
17. březen 2023

Poslechněte si podcast: Koubský: Vymýšlení si a fantazírování novému jazykovému modelu GPT-4 zůstalo, přesto je tam posun

Firma OpenAI tento týden zpřístupnila vybraným uživatelům novou generaci jazykového modelu GPT-4, která má být přesnější, spolehlivější, ale stále ne bezchybná. Podle společnosti má výrazně posílené mechanismy, které zabraňují tomu, aby model poskytoval odpovědi na nevhodný či nepovolený obsah. Mělo by jej tedy být mnohem těžší různými triky k něčemu podobnému přimět. Systém by si také měl méně vymýšlet nebo dávat nesmyslné reakce.

23:50

Online Plus

Vydává: Český rozhlas

Co se děje ve světě nových médií, vysvětlují odborníci ze světa IT, fanoušci internetu a pionýři mobilních aplikací.

Web

Včera 24:01

České školství je v přístupu k AI liberální. Učitelé myslí realisticky, chválí pedagogy Koubský

Třetina učitelů na základních školách využívá ve výuce nástroje umělé inteligence, vyplývá to z výzkumu Pedagogické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. Do studie se zapojily dva tisíce pedagogů ze všech českých škol a výsledky vypovídají o velmi liberálním přístupu k novým technologiím ve vzdělávání.

Před týdnem 24:00

Nejbezpečnější internet na světě? Britský zákon chce bojovat s dětskou pornografií skenováním zpráv

Budeme zemí s nejbezpečnějším internetem na světě, slibuje vláda Velké Británie po přijetí nového zákona Online Safety Bill. Ten dává provozovatelům on-line služeb, zejména sociálních médií, řadu nových povinností, například opatření, která mají na internetu chránit nezletilé skrze ověřování věku. Také mají zefektivnit boj proti zneužívání dětí on-line.

Před 2 týdny 23:43

Koubský: Musk je posedlý uvažováním o konci světa. Proto znemožnil ukrajinský útok na ruskou flotilu

Miliardář Elon Musk svým rozhodnutím loni znemožnil ukrajinské armádě zaútočit na ruskou flotilu u města Sevastopol. S odkazem na čerstvě vydaný Muskův životopis to napsala americká média. Musk posléze informaci potvrdil. Šlo podle něj o to, že nepovolil rozšíření pokrytí internetovým připojením ze své satelitní sítě Starlink právě na oblast Sevastopolu, i když jej o to ukrajinská vláda žádala. Ukrajinské automatické námořní drony se bez připojení nemohly dostat k cíli.

1. září 2023 23:56

Koubský: Když zakážeme politikům lhát ve veřejném prostoru, tak už od nich neuslyšíme ani slovo

Služba X, dříve známá jako Twitter, oznámila, že znovu začne zobrazovat placenou politickou reklamu ve Spojených státech. Firma ji globálně zakázala koncem roku 2019 s tím, že dosah politických prohlášení si mají politici zasloužit, a ne koupit. Dnes firma vlastněná podnikatelem Elonem Muskem změnu vysvětluje tím, že chce umožnit co nejširší svobodu slova.

25. srpen 2023 24:30

Konec algoritmů? Meta kvůli regulaci EU nabídne uživatelům možnost sledovat obsah i bez nich

Další velká sociální média přicházejí se změnami, které musí zavést kvůli evropské regulaci Akt o digitálních službách. Společnost Meta oznámila, že evropským uživatelům nově nabídne možnost sledovat většinu obsahu na Facebooku či Instagramu bez toho, že by jim jej předvybíraly algoritmy. Jak již dříve zprovozněné chronologicky řazené příspěvky, tak i stejně řešené řazení krátkých videí reels, tzv. stories anebo výsledků vyhledávání.

18. srpen 2023 23:59

Robotaxíky zablokovaly v San Franciscu dopravu. Návštěvníci festivalu totiž přetížili mobilní síť

Samořídící taxíky způsobily velkou dopravní zácpu v americkém San Franciscu. Asi deset vozů zůstalo stát na křižovatce rušných ulic a zablokovaly tam dopravu. Firmě Cruise, která robotické taxíky provozuje, trvalo asi 20 minut, než se jí podařilo situaci vyřešit.

11. srpen 2023 22:06

TikTok umožní vypnutí doporučovacího algoritmu. Na něm ale stál celý jeho úspěch, říká Koubský

Sociální síť TikTok v EU umožní uživatelům zapnout řazení příspěvků i bez doporučovacího algoritmu. Firma změnu oznámila na svém blogu. Jde o reakci na evropskou regulaci Akt o digitálních službách, která upravuje to, jak mají velké online platformy zacházet s nelegálním obsahem, jak mají moderovat příspěvky uživatelů, jak mají lidem vysvětlovat mechanismy algoritmického doporučování obsahu a další věci.

4. srpen 2023 23:32

Aplikace z vás udělá Barbie, při tom ale shromažďuje osobní údaje. K čemu všemu je pak může použít?

Používání populární aplikace, která fotku obličeje uživatele promění ve stylizovanou panenku Barbie, je pastí na osobní údaje. Ve svém varování to uvedlo polské ministerstvo digitalizace a v Česku o možném riziku napsal deník Hospodářské noviny. Nejméně dvě podobné aplikace se objevily v souvislosti s populárním filmem a lidé začali houfně na sociálních sítích sdílet fotky, které jejich pomocí vytvořili.

28. červenec 2023 23:55

Koubský: Musk je impulzivní a potrhlý boháč. Zatím se mu jen daří ničit dobře zaběhnutou značku

O Twitteru, který už není Twitterem, je tentokrát magazín Online Plus. Zaměří se ale také na škodlivost smartphonů ve školách, zaznamená, jak je to s umělou inteligencí v mobilech, nebo vysvětlí, k čemu je ověřování totožnosti skenem oka v jednom z tokenů.

14. červenec 2023 24:22

Proč česká policie testuje software na rozpoznávání obličejů se dozvíte z magazínu Online Plus

Zmíní se také o dalším A.I. chatbotu, který umí česky. Okomentuje právní ochranu předávání dat předávaných firmami z Evropské unie do Spojených států amerických. A zamyslí se nad tím, že Seznam získal do svého portfolia deník Právo. Novinky z virtuálního světa i ze světa médií zmapovali Petr Koubský z DeníkuN, kterého se ptá šéfredaktor serveru Lupa.cz David Slížek.