- Podcasty
- Návraty do minulosti

Poslechněte si podcast: Kostnice v Sedleci je působivá. Z lidských ostatků jsou v ní vytvořeny různé dekorace a obrazce
Pro někoho temné, ponuré a strašidelné místo, pro jiného připomínka toho, jak pomíjivý je lidský život – to jsou kostnice.
Návraty do minulosti
Vojta Kotek připomíná významné osobnosti, události, objevy, vynálezy, technické novinky a stavby, které se pojí s naší historií.
Lednicko-valtický areál zformoval rod Lichtenštejnů. Najdete tu minaret i nejstarší palmový skleník
Jedná se o nejnavštěvovanější pamětihodnost na jihu Moravy. A zároveň nejrozsáhlejší komponovanou krajinu v Evropě – se dvěma zámky, sedmnácti pavilony a nejvyšším minaretem mimo islámské země.
Alois Rašín se zasloužil o stabilizaci české koruny. Objevil se pak na papírové dvacetikoruně
Patřil mezi takzvané muže 28. října, do české politiky ale zasáhl už mnohem dřív. Vystudovaný právník Alois Rašín byl poslancem už za Rakousko-uherské monarchie.
Anticharta jako reakce na Chartu 77. Mnozí umělci podepsali pod nátlakem
Charta 77 byla jednou z nejvýznamnějších opozičních aktivit v období normalizace a komunistický režim se obával, že by výzva chartistů k dodržování lidských práv mohla mít široký ohlas. Proto se rozhodl reagovat masovou diskreditační kampaní.
Jan Žižka: Žoldnéř a lapka, ale také výborný stratég s pověstí neporazitelného vojevůdce
Zřejmě největším vojevůdcem české historie je Jan Žižka z Trocnova. Jeho pověst se postupem času proměňovala, jednou byl označován za hrdinu, jindy zase za loupežníka. Co tedy o Janu Žižkovi skutečně víme?
Svatá Hora a uctívání Panny Marie vrátilo starci zrak. Potvrdili to svědci i lékařská dobrozdání
Uctívání Panny Marie na Svaté hoře u Příbrami zosobňovala známá soška Panny Marie Svatohorské. Ta se ale často stěhovala.
Magistra Edwarda Kelleyho si většina z nás vybaví jako alchymistu z filmové komedie Císařův pekař
Magistr Edward Kelley skutečným vzdělancem nikdy nebyl. Vyučil se pouze lékárníkem. Univerzitní studia na Oxfordu nikdy nedokončil, přesto magisterský titul běžně používal.
Náměstí bratří Synků se po levicových idealistech jmenuje od roku 1948. Vládu ale komunistů nezažili
Otto a Viktor. Dva bratři, po kterých je pojmenováno krásné náměstí v pražských Nuslích. Otto Synek byl za první republiky mladý bankovní úředník a levicový idealista, kterého zaujalo tehdy nové komunistické učení z Ruska.
Gustav Frištenský byl evropskou zápasnickou hvězdou, přitom ale stále hospodařil na svém statku
Sportovní hvězdy se začaly rodit na konci 19. století. Zápas řeckořímský stál na vrcholu popularity a na vrcholu byl i Gustav Frištenský, rodák z Křečhoře u Kolína.
Bitva na Bílé hoře spíš připomínala šarvátku, po dvou hodinách bylo hotovo. Mýtus ale žije dodnes
Rok 1620 – bitva na Bílé hoře. Pojem, který zná snad každý Čech. Spojuje v sobě hrdinný odpor protestantského Českého obyvatelstva proti německé katolické moci – zjednodušeně řečeno. Jenže historie bývá složitější.
Křivoklát se objevil ve více než 20 filmech a pohádkách, a i přes čtyři požáry se dochoval dodnes
Na skalnatém ostrohu uprostřed hustých lesů stojí starodávný hrad, nazývaný Křivoklát. Středověký hrad českých knížat a králů se nachází mezi Berounem a Rakovníkem, v oblasti obývané už od pravěku.