Zprávy z jižních Čech
Před 2 týdny

Poslechněte si podcast: Kostel v Čimelicích stále stojí díky místním. Na záchranu dominanty obce vybrali peníze ve sbírce

Kostel Nejsvětější Trojice v Čimelicích na Písecku patří církvi a tak trochu i místním lidem. Starají se o něj už pět let, jako by byl jejich vlastní. Díky veřejné sbírce získala církev na celkovou rekonstrukci kostela už téměř tři miliony korun. Teď se snaží najít peníze na opravu varhan.

02:29

Zprávy z jižních Čech

Vydává: Český rozhlas

Pravidelné zpravodajské bloky obsahující ty nejnovější události a zajímavosti z jihu Čech.

Web

Dnes 02:27

Maturitní plesy jsou zpět v celé kráse, společenské akce ale po covidu přestaly pořádat firmy

V kulturních domech na jihu Čech se po dvou letech znovu konají desítky plesů. Zájem o tyto společenské akce je podle organizátorů tak velký, že je srovnatelný s dobou před pandemií koronaviru.

Včera 02:35

Haly s moderním zázemím i sídlo policie a obchody budou v opravené budově budějovického nádraží

Už za necelý měsíc začnou cestující znovu využívat opravenou příjezdovou halu vlakového nádraží v Českých Budějovicích. Najdou tam toalety, obchod, provizorní pokladny i obnovené fresky a štukovou výzdobu. Kompletní rekonstrukce celé nádražní budovy za téměř 900 milionů korun bude hotová na konci roku.

Včera 02:25

Obchvat Lišova se konečně staví. Městu uleví od těžké dopravy a řidičům usnadní cestu

Stavba obchvatu Lišova na Českobudějovicku začala. Místní obyvatelé na to čekali skoro dvacet let. Přes devět a půl kilometru dlouhá přeložka bude stát téměř jednu miliardu korun. Hotová by měla být v roce 2025. Obyvatelům města uleví od tranzitní dopravy a řidičům výrazně usnadní cestu z krajského města do Třeboně a Jindřichova Hradce.

Včera 02:44

Napadl sníh, o prázdninách se bude lyžovat. Češi míří i do rakouského skiareálu Hochficht

Děti mají pololetní prázdniny, a tak tisíce rodin míří na hory. Vydatná sněhová nadílka v týdnu podstatně zlepšila podmínky pro lyžování. Plní se nejen české hory, ale i nedaleká příhraniční střediska, například rakouský Hochficht, největší šumavský skiareál, z jehož vrcholků je při dobrém počasí vidět jihočeská přehrada Lipno.

Před dvěma dny 02:03

Přeplavat symbolicky kanál La Manche se během února snaží týmy seniorů po celém Česku

Po celý únor se budou týmy seniorů v celém Česku snažit překonat svůj kanál La Manche, tedy 34 kilometrů. K výzvě ve štafetovém plavání se každoročně připojují i senioři v Prachaticích. Loni tady společně symbolicky přeplavali La Manche hned několikrát.

Před dvěma dny 02:29

Ve vimperské radnici zedníci objevili tajemnou komnatu. Brzy by měla sloužit návštěvníkům

Nové turistické lákadlo bude mít Vimperk na Prachaticku – tajemnou komnatu, kterou objevili dělníci po probourání zazděných dveří při rekonstrukci radnice. Město tam chce pořádat tvořivé dílny, které přiblíží místní historii, sklářství nebo knihtisk.

Před dvěma dny 02:18

Obědy a svačiny v některých školních jídelnách budou dražší. Umožnila to novelizovaná vyhláška

Se zdražením obědů a svačin ve školních jídelnách musí nově počítat někteří rodiče. Stravovací zařízení mohla od února navýšit cenu díky novelizované vyhlášce ministerstva školství. Na jihu Čech to udělaly jen některé školní jídelny, zdražení je navíc minimální. Většina rodičů se proto nemusí obávat, že by citelně zasáhlo rodinný rozpočet.

Před třemi dny 00:18

Kyberkriminalita a nedostatek zaměstnanců, to jsou v současnosti největší problémy jihočeské policie

Téměř dvojnásobně v Jihočeském kraji meziročně vzrostl počet případů takzvané kyberkriminality. Policisté jich v roce 2022 evidovali přes 900. Situace kopíruje celorepublikový trend. Vyplývá to ze statistik, které zveřejnilo krajské policejní ředitelství.

Před třemi dny 02:26

Čistíren odpadních vod u Orlíku přibývá. K tomu, aby z nádrže zmizely sinice, to ale stále nestačí

Zhruba 330 tun čistého fosforu ročně přiteče podle posledních výzkumů do Orlické přehrady. Kvůli tomu se během letních měsíců přemnoží sinice a na mnoha místech je koupání v nádrži zdravotním rizikem. Většině obcí z nejbližšího okolí se za posledních 15 let podařilo vybudovat vlastní čistírnu odpadních vod. Stále ale existují takové, které ji nemají, třeba Albrechtice nad Vltavou.

Před čtyřmi dny 02:30

Bleší trh a spousta pěny. Nevšední bylo předávání pololetního vysvědčení v Cehnicích

Úplně poprvé v životě dostali prvňáčci na základních školách vysvědčení. Sice zatím jen pololetní, ale to neubralo na výjimečnosti. Důvod k obavám nemuseli mít malí žáci v Cehnicích na Strakonicku. První půlrok školní docházky zvládli skvěle, a tak dostali všichni dobré známky.