Od Pradědu na Hanou
22. září 2022

Poslechněte si podcast: Kostel sv. Jana Křtitele v Určicích patřil k vyhledávaným poutním místům už po třicetileté válce

Určice najdeme pod svahy Drahanské vrchoviny jihozápadně od Prostějova. Samotná lokalita obce je osídlena už od pravěku, v pozdějších letech se jednalo o významné sídlo i duchovní centrum celého okolí.

03:51

Od Pradědu na Hanou

Vydává: Český rozhlas

Rozhlasová pohlednice s osobitým pohledem na přírodu, zajímavosti i historii našeho kraje.

Web

Před 2 týdny 03:59

Pomníky padlých v první světové válce jsou k vidění téměř v každé obci v různých podobách

Od posledních výstřelů první světové války uplynulo už více než sto let. Zdánlivě se tedy jedná o další z mnoha válek, kterou si zapíšeme do sešitů dějepisu a pak na ni „bohužel“ zapomeneme. Právě tuto válku však ve stovkách měst a obcí v celé zemi připomínají i velmi hmatatelné památky. Patří mezi ně pomníky padlých, které jsou nejen mementem, ale mnohdy i zajímavým uměleckým artefaktem.

Před 2 týdny 03:57

Srbce jsou obcí zmiňovanou už ve 12. století se znakem odvozeným od erbu zdejších zemanů

Obec Srbce najdeme v nejjižnější části Olomouckého kraje na svazích Litenčické pahorkatiny, která tvoří pomezí rovinaté nivy řeky Hané a Chřibů. Obec nese jméno vzniklé podle pojmenování jejich obyvatel, kterým se v dávných dobách říkalo Srbci.

Před 2 týdny 03:58

Hruška na Prostějovsku je patrně jednou z nejstarších vesnic v okolí

Obec Hruška patří k nejstarším osadám Prostějovska. Leží v úrodné krajině mezi Němčicemi a Kojetínem a najdeme zde i mnoho pozoruhodných památek.

Před 3 týdny 03:55

Uhelnou bychom v rejstříku obcí do roku 1948 hledali marně. Stejně jako dnes původní Sörgsdorf

Uhelná patří mezi středně velké obce na Javornicku. Přestože se jedná o osadu poměrně starou, do roku 1948 bychom jméno Uhelná hledali v dokumentech marně. Prapůvodní jméno obce znělo Sörgsdorf, ve významu vesnice muže jménem Šora či Šorik.

Před 3 týdny 03:49

Víceměřický zámek býval i sídlem i kancléře Metternicha

Víceměřice na Prostějovsku patří k typickým hanáckým vesnicím, které se mohou pochlubit nejen pozoruhodnými památkami, ale třeba i košíkářskou tradicí.

28. říjen 2022 04:00

Šumperská hlavní pošta byla dokončena před 85 lety

Budova šumperského poštovního a telegrafního úřadu pochází z konce 30. let 20. století. Patří mezi objekty postavené v novém stylu funkcionalismu, který se tak často spojuje s novou republikou. V Šumperku tomu tak patrně nebylo, přesto se jedná a architektonicky pozoruhodnou budovu.

27. říjen 2022 03:56

Zámek ve Velké Bystřici byl kdysi tvrzí, pak i pivovarem. Dnes je z něj hotel, kde se opět vaří pivo

Centrum Velké Bystřice na Olomoucku si už neumíme představit bez budovy zámku. Ta dnes slouží jako hotel, kdysi však byla sídlem celého velkobystřického panství.

26. říjen 2022 03:55

Zálesí je krásnou osadou v horách, kterou poznamenaly války, sucho, nemoci i těžba uranu

Zálesí je malá osada na velkém katastru, vinoucím se z údolí Travenského potoka až na hřeben Rychlebských hor na Javornicku. Má za sebou pohnutou minulost ale dnes patří k nejkrásnějším osadám v kraji. Jen na to naštěstí zatím nepřišlo dost turistů.

21. říjen 2022 03:59

Farní kostel sv. Matouše navazuje na tradici farnosti v Dolanech, ale patří i mezi umělecké skvosty

Farní kostel sv. Matouše v Dolanech patří mezi pozoruhodné stavby vrcholného baroka. Přestože se jedná i o stavbu poměrně monumentální, nepatří mezi turisty vyhledávané památky.

20. říjen 2022 04:01

Lesnice bývala majetkem zemanského rodu, který se po ní psal i prvních Tunklů na Zábřežsku

Obec Lesnice se nachází sice na dohled od řeky Moravy nedaleko Zábřeha, samotnou obcí však protéká říčka Loučka, pramenící kousek pod silnicí z Nového Malína do Mladoňova v Hraběšické vrchovině. Právě tento tok spolu s Moravou občas uměl obyvatelům Lesnice zatopit pozemky i domy.