Hobby magazín speciál
18. červen 2022

Poslechněte si podcast: Kosatce raději vůbec nehnojit. Nebo jen opatrně, radí pěstitel

Jak upozorňuje pěstitel hlíznatých a cibulových květin Pavel Novák, u kosatců hrozí přehnojení, zejména dusíkem.

26:30

Hobby magazín speciál

Vydává: Český rozhlas

Rady, tipy a nápady z různých oblastí hobby.

Web

Před třemi dny 05:58

Frčí adventní věnce ze dřeva

Žaneta Rudolfová z Kostelce nedaleko Stříbra má domeček a v půdním prostoru si udělala malý ateliér. Pořád totiž něco vyrábí a zkouší. Umí si udělat mýdélka, ušít různé věci, vyrobit si dekorace do bytu. A také adventní věnce. Letos se rozhodla, že zkusí trochu jiné adventní věnce, s minimem chvojí, nebo úplně bez. S návrhy jí pomáhá devítiletá dcerka Anabel.

Před čtyřmi dny 04:01

Hrát si s těstem a něco upéct je pro děti důležitý zážitek

„Nechávám děti těsto zadělávat a modelovat, prostě se s ním mazlit, těsto je krásná hmota,“ říká autorka květinových kuchařek Jana Vlková. Podle ní nejde jen o zábavu, ale o přípravu na život, investici do budoucna.

Před pěti dny 31:27

Když venku bouchají petardy, zavřete bojácného psa na bezpečném místě

Pokud se pes bojí hlučných zvuků, měl by být o čertovském řádění a o silvestrovských a novoročních oslavách zavřený v místnosti, kde si nemůže ublížit a odkud nemůže utéct. V ideálním případě mu tam dělejte společnost.

Před týdnem 35:01

Koupí živého stromku rozhodně nepoškozujeme přírodu

"Stromky se pěstují na plantážích, často na místech, která nelze jinak využít. Třeba pod vedením vysokého napětí. Stromek po Vánocích dáme třeba do zoo, kde ho zkonzumují zvířata a je z toho další užitek. Nic špatného nepácháme," říká plzeňský zahradník Přemysl Písař.

Před 2 týdny 05:58

Než si domů pořídíte hada, zkonzultujte to s rodinou. Ne každý je má rád

Možná se to někomu nezdá, ale podle chovatele Jana Zajíčka ze Stříbra, jsou hadi vynikajícími a nenáročnými kamarády, a to nejenom pro alergiky.

Před 2 týdny 27:08

Nespleťte si přesličku rolní a luční. První je léčivá, druhá jedovatá

Bylinka přeslička má široké využití v lidové medicíně, musíte si ale vybrat tu správnou. Léčivá je přeslička rolní, její název napovídá, kde ji hledat. V lese roste přeslička lesní, v mokřinách přeslička bahenní.

Před 3 týdny 31:15

Pozor, některé stromy nemůžete pokácet bez oznámení

Víte jaké stromy můžete porazit bez povolení a kdy k tomu musíte mít vydaný souhlas? Vysvětluje Jiří Vlček z odboru životního prostředí Krajského úřadu Plzeňského kraje.

Před 3 týdny 04:16

„Co dům dal“ pečené na plechu můžete v různých variacích jíst celou zimu

Listopad je měsíc kořenových zelenin. A také už jsme rádi, když jsou jídla teplá. Oboje zohlednila autorka květinových kuchařek Jana Vlková při výběru receptu pro nadcházející chladné dny.

5. listopad 2022 28:27

Problém, kam s želvou na zimu, vyřešen: do ledničky

Zimování suchozemské želvy v ledničce je možnost pro chovatele bez zahrady a studeného sklepa. Pokud chováte želvu v bytě a chcete ji zimovat, bude lednice tím správným místem.

4. listopad 2022 05:22

Zázvor jako součást dýňového koření, se sladkým receptem navrch

Dýňové koření si snadno namícháte sami, obsahuje zázvor, hřebíček, nové koření a skořici. Kořenář Jaroslav Dobiáš přidává ještě kardamom a muškátový oříšek.