Kdo umí, ten umí
9. únor 2023

Poslechněte si podcast: Korporát vyměnila za pole. S levandulí v ruce je prý šťastnější

Olga Pospíšilová není jen pěstitelkou, ale také kuchařkou, švadlenou a kosmetičkou. Na poli pěstuje přes tři tisíce rostlin levandule, ze které následně vyrábí nejrůznější produkty. Zhruba před deseti lety přestala nynější pěstitelka pracovat pro velké firmy a levandule jí prý přinesla spokojenost.

24:57

Kdo umí, ten umí

Vydává: Český rozhlas

Ne nadarmo se říká, že Češi mají zlaté české ručičky.

Web

Před dvěma dny 27:58

Do Svitav se vrátil ředitel tamního muzea za svými kořeny

Napsal řadu studií a knihy o vědě a technice, historii cukrovarnictví nebo ČKD. Působil na vedoucí pozici Národního technického muzea v Praze. A už tři roky je Hynek Stříteský ředitelem Muzea a galerie ve Svitavách.

Před týdnem 26:15

Nezralé tropické ovoce může být toxické. Nejlepší je podle pěstitelky sebrané ze země

Elisabeth Kapitánova se věnuje pěstování tropického ovoce tři roky. S manželem se přestěhovala na Kanárské ostrovy, kde teď oba tráví čas na plantáži. Do Česka podle sezony dováží dračí ovoce, maracuju, mango, ananas, avokádo, karambolu, papáju a další plodiny.

Před 2 týdny 27:35

Díky rokajlu vidí svět v barvách. Její šperky vyhledávají odvážné ženy

Věra Mohylová je uznávanou pardubickou šperkařkou. Své autorské výrobky ráda zdobí přírodními materiály, ale nejvíc jí učarovalo obyčejné sklo v podobě rokajlových korálků.

Před 3 týdny 24:55

Všechno zlé je pro něco dobré, to v mojí kariéře platí doslova, říká Dagmar Pecková

Dagmar Pecková vyrostla v Medlešicích, absolvovala jeden ročník chrudimského gymnázia v matematicko-fyzikální třídě a dnes ráda háčkuje a vaří. To jsou samozřejmě ty méně podstatné informace z jejího života. Její hlavní náplní stále zůstává hudba. Stále koncertuje, začala hrát ale i činohru a už sedmým rokem pořádá v Chrudimi festival Zlatá Pecka.

9. červenec 2023 32:35

Restaurátor Jiří Kmošek opravil starý hostinec, má v něm domov i dílnu

Kdysi to byl zájezdní hostinec U Zlatého řetězu a později Na Babce. Stál na kraji Litomyšle a kromě výčepu a tanečního sálu nabízel pokoje na přespání a maštale pro šedesát koní.

22. červen 2023 24:12

Důchod pro poníka i vítací psi. V Bělečku je zvířecí ráj

O Ranč Bělečko se manželé Holmanovi starají už přes 20 let. Chovají hlavně krávy a kozy, díky kterým ve své minimlékárně vyrábí mléčné produkty. Na farmě žijí také koně, poníci, prasata, slepice, psi a kočky. O každého z nich je přitom postaráno s láskou.

15. červen 2023 22:08

Na začátku kariéry se katapultoval z hořícího letadla. Trauma z toho ale vojenský pilot nemá

David Sochacký je taktický pilot Armády České republiky. Momentálně létá na českém bitevníku L-159. Jako pilot musí mít všeobecný technický přehled, na druhou stranu ale podle svých slov není konstruktér letadla. Musí mít povědomí o fyzice, aerodynamice, základy eletra nebo třeba meteorologie. „Úkolem taktického pilota je spíš syntéza a praktické použití těch věcí a vědomostí zároveň,” vysvětluje David Sochacký.

13. červen 2023 28:24

Zkusil to čtyřicetkrát, než to vyšlo. Student rozjel v Dašicích výrobu cideru

S výrobou cideru začínal Daniel Erben doma v kuchyni a využíval také jablka z vlastního sadu. Teď jeho jablečný nápoj z Dašic znají po celé zemi.

1. červen 2023 23:10

Na mateřské uvařila svou první marmeládu. Dnes je z ní vyhledávaná cukrářka

Otevřít si vlastní kavárnu a péct si tam vlastní dorty, to je sen mnoha žen. Monika Kořínková si však, na rozdíl od mnoha jiných, tento sen splnila. V Srnojedech si otevřela vlastní kavárnu.

29. květen 2023 28:44

Světlana z Pardubic zachraňuje životy na frontě, u Bachmutu to bylo nejhorší

Hranice překročila čtvrtý den po zahájení ruské invaze. Věděla, že Ukrajina bude vedle vojska potřebovat i zkušené zdravotníky, a tak opustila infekční oddělení Pardubické nemocnice a odjela na frontu. Tam dostala Světlana Spilka přezdívku Šamanka. Domů do Pardubic přijela na dovolenou po více než roce.