Zprávy z jižních Čech
Před týdnem

Poslechněte si podcast: Korejská umělkyně Jongsuk Yoon má první výstavu v Česku. Její plátna jsou k vidění v Budějovicích

Rozměrné abstraktní barevné obrazy zaplnily českobudějovickou Galerii současného umění a architektury. Vůbec poprvé v České republice vystavuje jihokorejská umělkyně Jongsuk Yoon, která žije od 90. let v Evropě. Kolekci nejnovějších děl nazvala Říjnové nebe.

02:38

Zprávy z jižních Čech

Vydává: Český rozhlas

Pravidelné zpravodajské bloky obsahující ty nejnovější události a zajímavosti z jihu Čech.

Web

Včera 01:53

Vesnice na Slavonicku v létě přilákají až tisíce turistů, po sezóně se ale vylidňují

Vesnice v okolí Slavonic na Jindřichohradecku se pomalu vylidňují. Chalupy, kde kdysi žili starousedlíci, teď stále častěji slouží rekreantům. V létě se ale daří přilákat návštěvníky za turistikou a na různé kulturní akce, například do vesničky Maříž, která leží na hranicích s Rakouskem.

Včera 02:29

Pozdvižení vyvolala posprejovaná zeď kulturního domu ve Vodňanech. Graffiti objednalo město

Velké emoce vzbudila výzdoba zdi kulturního domu ve Vodňanech na Strakonicku. Město totiž nechalo stěnu posprejovat. Barevné graffiti má připomínat výročí založení kulturního domu. Podle některých kolemjdoucích i zastupitelů je ale nová výzdoba nevhodná.

Včera 02:42

Ve Zdíkovci na Prachaticku mají teď nejstarší a zároveň nejmladší zvon v Česku

Po více než 80 letech se do Zdíkovce na Prachaticku vrátil svatováclavský zvon. Ve věži původně románského kostela svatého Petra a Pavla dělá společnost dvěma památným zvonům, mezi kterými je i nejstarší funkční zvon v Česku ulitý ve druhé polovině 13. století. Na slavnostní žehnání nového zvonu dorazilo tolik lidí, že se skoro nevešli do kostela.

Před třemi dny 02:29

Českobudějovický Dům umění se zatím nejspíš opravovat nebude, přednost dostane letní kino

Českobudějovičtí radní chtějí odložit dlouho plánovanou rekonstrukci Domu umění na náměstí Přemysla Otakara II. Obnova budovy za desítky milionů korun má přitom stavební povolení a byla součástí kandidatury Budějovic na Evropské hlavní město kultury 2028. Současní radní chtějí dát přednost opravě letního kina Háječek. Opozice rozhodnutí kritizuje a kurátor galerie, která v Domě umění sídlí, mluví o mezinárodní ostudě.

Před třemi dny 02:22

Divadlo Oskara Nedbala v Táboře zdražuje vstupné, novinkou je speciální předplatné pro studenty

S několika novinkami vstupuje do podzimní sezóny Divadlo Oskara Nedbala v Táboře, které ročně navštíví kolem 60 tisíc diváků. Novým formátem je speciální studentský program nebo předplatné, které si lidé sestavují sami podle nabídky. Změní se ale ceny vstupného, divadlo po letech ohlásilo zdražení až o čtvrtinu.

Před čtyřmi dny 02:16

Nekouřit, vyhýbat se alkoholu a zdravě jíst. Jak ochránit srdce, připomněla budějovická nemocnice

Jak ochránit své srdce před chorobami, to se dozvěděli zájemci v českobudějovické nemocnici. Zdravotníci jim během Dne srdce měřili cholesterol, cukr a na speciální váze i poměr tuků a svalů v těle. Vyškolit se mohli třeba i v první pomoci pro situace, kdy srdce přestane úplně fungovat.

Před čtyřmi dny 04:13

Hádky i obviňování z podvodu. Rok po komunálních volbách je situace v Českém Krumlově napjatá

Rok po komunálních volbách je Český Krumlov zřejmě nejrozhádanějším městem na jihu Čech. Současné vedení vytýká tomu předchozímu nevýhodné pořízení sbírky ilustrací i smlouvu na nákup čistírny odpadních vod za 210 milionů korun. Zároveň ale řeší i své aktuální problémy.

Před čtyřmi dny 03:26

Jen na třech místech v Česku se odlévají zvony. Jedním z nich jsou jihočeské Myslkovice

Michal Votruba z Myslkovic na Táborsku se už v deseti letech rozhodl, že chce být zvonařem. Dnes patří mezi uznávané autority ve svém oboru. Jeho zvony zní nejen v Česku, ale i tisíce kilometrů daleko.

Před pěti dny 02:33

Současné vedení Písku chce dotáhnout do konce dlouho plánovaný parkovací dům v centru

Příprava výstavby parkovacího domu u pošty v Písku bude pokračovat. Zastupitelé se na tom dohodli na posledním zasedání. Budova s téměř 280 místy má vyřešit problém s nedostatkem ploch pro auta v centru města. Radnice plánuje stavbu už od roku 2017. Projekt má svoje příznivce, ale také odpůrce, kteří ho brzdí.

Před šesti dny 02:25

Skoro osm tisíc stromků vysázeli lidé v lese u Ševětína během Dne pro obnovu lesa

Dobrovolníci po celém Česku pomáhali s obnovou lesů. Malé duby a buky sázeli mimo jiné na mýtinách u Ševětína na Českobudějovicku. Na Den pro obnovu lesa dorazily na místo nedaleko dálnice D3 stovky zájemců.