Před týdnem

Poslechněte si podcast: Libanon nastartoval změny. Jestli se „pohnou ledy“, to se uvidí

Volby v Libanonu nedopadly pro hnutí Hizballáh a jeho spojence nejlépe. Do parlamentu se tam také dostaly nové a neokoukané tváře, které chtějí zemi změnit k lepšímu. Je to ale vůbec možné? Téma pro pořad Za obzorem. Připravil Jiří Klečka.

24:31

Za obzorem

Vydává: Český rozhlas

Konflikty, politika i kultura – pečlivé analýzy z opomíjených koutů světa. Posouváme horizonty zahraničního zpravodajství.

Web

Včera 25:11

Tichomořské ostrovy už dnes naplno pociťují dopady klimatické změny

Malé země musí přinášet velké oběti, aby se přizpůsobily rychlým změnám, které samy nezpůsobily. Co to obnáší a pro které oblasti budou rostoucí hladiny oceánu už brzy téměř jistě fatální? O tom je pořad Za obzorem, který připravil Dominik Tesár.

Před 2 týdny 24:25

Válka na Ukrajině vrací do hry i venezuelskou ropu

Válka na Ukrajině má nečekané dopady na druhém konci planety. Kvůli snaze zbavit se závislosti na ruské ropě se na světové trhy pokradmu vrací jeden z nejtvrdší autoritářských režimů, kterým je Venezuela prezidenta Nicoláse Madura.

Před 3 týdny 24:58

Přesný počet Číňanů v Nigérii není známý

Odhadem jich tam žijí desítky tisíc. Jsou to úředníci, poradci, podnikatelé, technici. Přicházejí sami nebo následují zakázky, které čínské společnosti v Nigérii získávají. Ty se často týkají strategické infrastruktury, na jejíž výstavbu si vláda od Pekingu půjčuje. Podmínky splácení jsou přitom často nejisté a můžou vést k vážným problémům. O pronikání Číny na africké trhy natáčela Kateřina Havlíková.

30. květen 2022 25:16

Bourání mešit jako cesta k moci. Hinduističtí nacionalisté svádí boj o výklad dějin

„Bohové musí být každý den uctíváni všemi předepsanými obřady. Je to jejich právo!“ S těmito slovy zahájil o víkendu jeden z indických svatých mužů protestní hladovku. Chce donutit úřady, aby mu povolily provést obřady k uctění údajného idolu boha Šivy nalezeného v mešitě Džňánvápí ve městě Váránasí. Přiživil tak mezináboženský konflikt, který hrozí přerůst v otevřené násilí. Nebylo by to v indické historii poprvé.

23. květen 2022 25:14

Napjaté vztahy na Blízkém východě už desetiletí urovnává Omán

Zásluhu na tom má tamní sultán, který byl současně nejdéle vládnoucím monarchou v regionu. V pořadu Za obzorem se na tuto klidnou zemi v oblasti zvratů podíváme zblízka. Připravil Jiří Klečka.

16. květen 2022 25:04

Národní stát Tuaregů a ostatních zemí Sahelu se jmenuje Azawad a nezávislost vyhlásil před 10 lety

Jeho existenci ale mezinárodně nikdo neuznal. Co vedlo k povstání, jakou šanci měli povstalci a jakou roli hrála Libye a její tehdejší vůdce Muamar Kaddáfí, shrne se svým hostem Zdeněk Novák.

9. květen 2022 25:02

Zapomenutá válka aneb Konflikt v severní části afrického Mosambiku

Rok před prvními útoky začaly podle obyvatel malého chudého města Mocímboa da Praia na severu Mosambiku mizet děti. Místní mysleli, že odešli za lepším životem do velkých měst. Jenže ony se vrátily ozbrojené a vycvičené. Zabíjely své příbuzné, své bývalé sousedy. Od začátku konfliktu v severní provincii Cabo Delgado v roce 2017 už zemřely tisíce lidí. Přes brutalitu útoků tamní situace neplní přední stránky médií. Začalo se jí tak přezdívat zapomenutá válka.

2. květen 2022 25:23

„Mé oči jsou Jaderské moře.“ V Jugoslávii se zprvu zpívalo o Titovi, hity o vlasti ale znějí dodnes

Jugoslávie byla země mnoha národností, náboženství a rozdílných historických zkušeností. Vůdce Jugoslávie Josip Broz Tito a jeho vláda tento rozlehlý stát museli udržovat pohromadě, najít něco, co bude občany spojovat a co vytvoří jednotnou jugoslávskou identitu. Jedním z nástrojů propagace jugoslávské identity se stala hudba. Po rozpadu Jugoslávie už málokdo poslouchá oslavné písně o Titovi. Hudba opěvující krajinu, domov a přírodu na Balkáně ale přežila.

25. duben 2022 25:02

Osvobozenecký boj, nebo rudý teror? Občanská válka v indické džungli trvá už 55 let

Před 55 lety se indická vesnička Nakšálbári v podhůří Himálaje zapsala do dějin. Vzpoura rolníků tam zažehla povstání, které se rozšířilo do Indie a někde doutná dodnes. Ještě před 15 lety označil tehdejší indický premiér Manmóhan Singh takzvané nakšality za největší vnitřní bezpečnostní hrozbu, které kdy země musela čelit. Jiná část indické společnosti ale jejich boj vnímala a vnímá jako legitimní ozbrojený odpor vůči útlaku ze strany státu a vlivných průmyslových korporací.