NejnovějšíPřed týdnem

Poslechněte si podcast: Koněspřežka mezi Budějovicemi a Lincem začala fungovat 1. srpna 1832. Vyjížděly na ní stovky vozů

V Jihočeském kraji bývala vždycky bída a nouze o práci. A tak přišla mnohým lidem koněspřežná dráha vhod. V Bujanově přinesla možnost výdělku, či přivýdělku – při prodeji vyhlášených bujanovských koláčů.

34:18

Vltavín

Vydává: Český rozhlas

Co možná nevíte o kraji, kde jsme doma.

Web

Před 2 týdny 32:04

Janáčkova múza Kamila Stösslová přežila slavného skladatele jen o sedm let, je pohřbená v Písku

Jihočeský Písek se stal Leoši Janáčkovi osudovým a přinesl mu také velkou hudební inspiraci. Je pravděpodobné, že úvodní fanfáry Synfonietty se začaly ve skladatelově hlavě rodit právě v Písku.

Před 3 týdny 38:03

Své múze napsal Leoš Janáček 700 dopisů. Díky její inspiraci složil svá největší díla

Hudební skladatel Leoš Janáček měl svou múzu. Jmenovala se Kamila Stösslová a stala se mu osudovou, jak ve smyslu inspirace, tak života a vlastně i jeho smrti. Kamila Stösslová se narodila v jihočeské Putimi a žila a je pochována v Písku.

10. červenec 2022 34:05

Perchta z Rožmberka prožila své nešťastné manželství v moravském Mikulově

V pořadu Vltavín se vydáme po stopách Rožmberků nejen na jih Čech, ale také na Vysočinu a jižní Moravu. Když totiž například navštívíte Mikulov a zdejší zámek, zjistíte, že i tato místa mají cosi společného s Rožmberky.

3. červenec 2022 29:27

Za posledních sto let se budějovické náměstí jmenovalo sedmkrát jinak

Víte, kde býval v Českých Budějovicích „Frajťák“? Nebo kde byste našli Stínadla a co ten název znamenal? A kudy a kam byste šli, pokud byste se vydali Starou cestou?

26. červen 2022 30:45

Dobrá Voda u Českých Budějovic patřila k místům s vyhlášenými poutěmi a lázněmi

Ne více než čtvrt míle od města tryská pramen léčivý, jemuž se přiznává velká blahodárnost. Tato slova napsal Bohuslav Balbín o pramenu na Dobré Vodě u Českých Budějovic.

19. červen 2022 36:32

Bude jich více! Proč se Budějovice jmenují Budějovice a kde tu býval Čertíkov nebo Stradonice

Víte, proč se České Budějovice jmenují Budějovice a kdy to byl oficiálně Budweis? A nebo jak přišla ke svému jménu východočeská Polička?

12. červen 2022 31:32

Heydrichiádu nepřežil autor slavné Broukárny Karel Chochola, ani režisér Josef Stejskal

Znáte jména Karla Chocholy a Josefa Stejskala, po nichž jsou dnes pojmenované ulice v Českých Budějovicích? Shodou okolností stojí v ulici Dr. Stejskala obchodní dům, jehož autorem je právě Karel Chochola.

5. červen 2022 29:16

Pruská armáda se v roce 1866 zastavila u Třeboně, ale vojáci se nakonec dostali až k Lišovu

V červnu 1866 se na jihu Čech konaly odvody do rakouské armády proti „prajzům“, tedy pruské armádě. Ačkoliv se prusko-rakouské boje odehrávaly většinou jinde, do jižních Čech zasáhla tato událost také. A my si to ve Vltavínu připomeneme.

29. květen 2022 29:13

Zakladatel hamru u Trhových Svinů přišel na buben, slávu řemesla tu založili a udržovali až Buškové

Velice těžkou hamernickou práci na Buškově hamru u Trhových Svinů zmapujeme ve Vltavínu. Památku podrobně projdeme a uslyšíte i zvuky, které tu kdysi hamerníci slýchávali každým dnem. Ve druhé části připomeneme výročí založení vyšebrodského kláštera.