Čteme vám Seznam Zprávy
Epizoda 31918. srpen 2022

Poslechněte si podcast: Konečně se služba vyplatila, napsala policistka. Zapomenutou kabelku si vzala

Článek Vojtěcha Gavriněva a Josefa Mačího. Mám krásnou novou červenou kabelku, pochlubila se policistka svému příteli s tím, že se služba konečně vyplatila. Teď vinu popírá.

08:01

Čteme vám Seznam Zprávy

Vydává: Seznam Zprávy

Dlouhé čtení ze Seznam Zpráv i v audioverzi. Původní analýzy, komentáře, investigace, které by vám neměly uniknout.

Web

Epizoda 1376Dnes 10:09

Skrytá hra Metrostavu. Jak jeho manažeři orchestrovali zakázku za 30 miliard

Článek Vojtěcha Blažka. Seznam Zprávy získaly e-maily a další dokumenty, které naznačují, že firmy z rodiny Metrostavu skrytě spolupracovaly na získání zakázky na druhou etapu pražského metra. A úspěšně. V zakázce na stavbu další části pražského metra za 30 miliard se objevuje podezření na skrytou spolupráci spřízněných stavebních firem. Seznam Zprávy získaly dokumenty a svědectví, že společnosti Metrostav DIZ a Subttera (obě ze skupiny Metrostav) se sice v zakázce na druhou etapu metra linky D tvářily navenek nezávisle, nebo dokonce jako konkurenti, ale ve skutečnosti postupovaly tak, aby si navzájem kryly záda. A aby tak jedna druhou podpořila při vítězství ve sledované a prestižní soutěži. Celý článek čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/237125] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 1375Dnes 05:48

Stát zatím nedal na odškodnění po očkování proti covidu ani korunu

Článek Vojtěcha Gavriněva. Ministerstvo zdravotnictví přijalo 117 žádostí, požadovaná částka se pohybuje od 18 tisíc po 100 milionů korun. Petr Vondráček se nechal v červnu 2021 očkovat proti covidu-19 a čtyři dny poté ochrnul na všechny končetiny. Dnes už znovu chodí, dokonce bez berlí, takzvaný Guillain-Barrého syndrom ho ale na dlouhé měsíce upoutal na nemocniční lůžko, připravil o práci a bývalý aktivní sportovec se kvůli němu dodnes potýká se zdravotními následky. Už dva roky se navíc táhne jeho spor s Ministerstvem zdravotnictví, od něhož žádá náhradu újmy způsobené očkováním. Jenže ministerstvo do dnešního dne o jeho žádosti nerozhodlo. Celý článek čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/237230] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 1373Včera 08:33

Hledá se nový Prigožin. Putin má ale podmínky

Článek Natálie Sousy. Putin má rád lidi, co jsou mocní, ale ne tolik, aby ho vyzývali. Tak odborníci popisují vlastnosti, které by měl mít nový lídr vagnerovců. Ti se po smrti Prigožina protloukají v Rusku, kde po nich sáhla konkurence, nebo v Africe. Od neúspěšného tažení vagnerovců a jejich zakladatele Jevgenije Prigožina na Moskvu uplynuly tři měsíce. Celý článek čtěte zde [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/237063] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 1373Včera 05:06

Přiznali se. Aktéři zakázky za 150 milionů mohou přesto skončit ve vězení

Článek Radka Nohla. Bývalá ředitelka Fakultní nemocnice Bulovka Andrea Vrbovská a její tehdejší náměstek František Novák uzavřeli za přiznání dohodu se žalobcem. V další části případu kolem zakázek na Bulovce to však už pro ně může skončit vězením. I když tento týden schválil soud podmíněný trest pro bývalou ředitelku Fakultní nemocnice Bulovka Andreu Vrbovskou a jejího tehdejšího náměstka Františka Nováka, kauza kolem nemocničních zakázek pro ně ještě nekončí. Celý článek čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/237247] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 1372Včera 05:36

Známého exekutora, který poslal do exekuce také Babiše, prověřuje policie

Článek Radka Nohla. Ministerstvo spravedlnosti podalo trestní oznámení na exekutora Igora Ivanka a policie prověřuje, co se děje s penězi, které jeho úřad vymohl, ale klientům je nevyplatil. Soudní exekutor Igor Ivanko, který se loni dostal do povědomí veřejnosti, když zahájil exekuci na bývalého premiéra a šéfa hnutí ANO Andreje Babiše, je nyní sám v problému. Celý článek čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/237175] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 1374Před dvěma dny 19:02

Pod čarou: Život nemá scénář. Přestaňme si ho režírovat jako telenovelu

Newsletter Matouše Hrdiny: Po smyslu existence se lidé ptají od nepaměti. Novinkou je však situace, kdy svůj život začínáme vnímat jako dramaticky vyklenutý příběh s jasným scénářem, hrdiny a zápletkami. Dnešní Pod čarou proto pátrá, proč jsme sami sebe začali režírovat jako filmové herce a jestli za to opravdu mohou jen sociální sítě. Na vizuálně orientovaných sociálních sítích, tedy Instagramu a v poslední době především TikToku, najdeme rozmanité typy obsahu, které ale přesto mívají zásadní jednotící rys. Ať už se na fotkách a videích děje cokoliv, většinou bývá objektiv otočen směrem k autorovi, který neustále zachycuje především sám sebe. Je to jeden z důvodů, proč bývají virální trendy, módy a estetiky často dost zaměnitelné – bez ohledu na konkrétní vtip či sebestylizaci jde vždy především o člověka-influencera, který něco vykládá či dělá. A proto mě také v poslední době zaujal trend, který se z tohoto schématu zásadně vymyká.  Celý text čtěte v newsletteru Pod čarou. Pokud se vám ukázka líbila, přihlaste se k odběru [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/newslettery-seznam-zprav-142756]. Každou sobotu dostanete newsletter přímo do vašeho e-mailu, včetně tipů na další zajímavé čtení z českých i zahraničních médií. * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy. [https://www.seznamzpravy.cz/] * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter // Facebook // Instagram. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 1373Před dvěma dny 04:59

Jak se v tomhle dá učit? Ukrajinské děti drtí válka i online výuka

Článek Milana Rokose. Zatímco ruští školáci se nově učí vládní propagandu o anexi Krymu a dalších událostech, malí Ukrajinci mají minimálně jednodenní osvětu o tom, jak se vyhnout minám a výbušninám. Dvanáctiletý Ukrajinec Myroslav žije v Charkovské oblasti, asi 70 kilometrů od frontové linie. Žák šesté třídy strávil už polovinu školní docházky online výukou – nejdříve kvůli pandemii koronaviru, teď kvůli válce. Celý článek čtěte zde [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/236842] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 1373Před dvěma dny 10:48

Rekonstrukce případu, který otřásl kabinetem vicepremiéra

Článek Ondřeje Koutníka. Seznam Zprávy rekonstruovaly případ týkající se ředitele kabinetu vicepremiéra Ivana Bartoše, který čelí podezření z bossingu a sexuálního násilí. Ze zjištění vyplývá, že neshody páru přerostly z ryze osobní do politické roviny. Angažmá u Pirátů jim zažehlo vztah a nastartovalo kariéru. Ona se po volbách v roce 2021 stala parlamentním zpravodajem ministra pro legislativu, on začal řídit kabinet místopředsedy vlády. Celý článek čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/237245] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 1373Před dvěma dny 06:48

Správce solární Maliny uzavřel penězovod k firmě Libuše Barkové

Článek Daniela Nováka. Insolvenční správce zkrachovalého Energetického holdingu Malina zastavil platby společnosti Misura Information Technologies za krizové řízení Maliny. Za Misurou stojí Libuše Barková, podnikatelka s kontroverzní historií. Plány podnikatelky Libuše Barkové s padlým dodavatelem domácích solárních elektráren Malina dostávají trhliny. Firma Misura Information Technologies propojená s Barkovou zajišťuje Malině za více než milion korun měsíčně krizové řízení. Celý článek https://www.seznamzpravy.cz/clanek/koronavirus-zahada-dva-roky-trvalo-uznat-ze-covid-chytite-i-od-kolegy-z-jine-kancelare-200783čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/237241] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 1373Před třemi dny 05:13

Komentář: Fiala stahuje kalhoty moc brzy. Spoluúčast není tabu

Komentář Martina Čabana. Fialova preventivní kapitulace před pouhou zmínkou o vyšší spoluúčasti bohužel nesvědčí o tom, že by premiérovi na zdravotnictví a úvahách o jeho budoucnosti nějak zvlášť záleželo. Není úplně obvyklé, aby premiér vystupoval s 20minutovým projevem na odborné konferenci věnované zdravotnictví, ale stalo se. Mohli bychom to na první pohled brát jako pozitivní signál naznačující, že v žebříčku priorit kabinetu Petra Fialy se zdravotnictví posouvá vzhůru. Celý článek čtěte zde [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/237253] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.