NejnovějšíPřed týdnem

Poslechněte si podcast: Jakub Škorpil: Když máte trému, představte si, co nejhoršího by se mohlo stát. Je to vážně tak strašné?...

Hostem Pátečního pokecu byl lektor Jakub Škorpil, který pomáhá lidem s lepší mezilidskou komunikací, se seznamováním i s překonáním ostychu. Kvete letní láska v každém věku? Dá se seznamování naučit? Co nám v komunikaci nejvíc jde a co nám dělá největší problém? Jak vnímat negativní zkušenost? Jak s ní naložit? Jak se vypořádat se strachem? Jaký je recept na překonání trémy? Poslechněte si celý rozhovor.

32:43

Konečně pátek

Vydává: Frekvence 1

Pořad rádia Frekvence 1

Web

Před 2 týdny 33:02

Jan Tuček: Sex po telefonu lidé nepovažují za nevěru. Naopak pro třetinu Čechů je nevěra nepřijatelná

Hostem Pátečního pokecu byl šéf výzkumné agentury STEN/MARK a někdejší předseda Českého statistického úřadu Jan Tuček. Co výzkumníci nejčastěji zkoumají u Čechů? Jak se výzkum tvoří? Dá se koupit? Poslechněte si rozhovor!

Před 3 týdny 33:10

Jana Hamplová: Pozicí na kandidátce vyjadřuji podporu. Dopředu by měli jít ti, kteří chtějí usednout v zastupitelstvu

Tentokrát se na Páteční pokec po telefonu připojila advokátka a politička Jana Zwyrtek Hamplová. S moderátorem Ondrou Kubalou probrali komunální volby, které se uskuteční 23. až 24. září. Co všechno mohou změnit? Může do obecního zastupitelstva kandidovat kdokoli? Od kolika let můžeme kandidovat na prezidenta ČR? Poslechněte si rozhovor.

6. červen 2022 33:05

Marián Jelínek: V životě nám ubližují myšlenky nechtěné. Když s nimi umím pracovat, neznamená to, že všechno vyhraju

Hostem Večerního pokecu u Ondry Kubaly byl hokejový trenér, ale také trenér osobního rozvoje a kouč celé řady sportovních osobností Marián Jelínek. Co obnáší sportovní psychologie? Co nám nejvíce ubližuje v našich subjektivních světech? Jak se naučit, aby se člověk naučil sám sebe koučovat? Proč neumíme myslet na dvě věci najednou? Proč si tenistky před zápasem lakují nehty? Jak nám pomůže to, když umíme pracovat s myšlenkami nechtěnými? Jak si pomoc od těchto myšlenek a jak pracovat s těmito myšlenkami v týmu? Poslechněte si rozhovor.

30. květen 2022 34:15

Tomáš Cajthaml: Mikro plasty dýcháme, jíme, pijeme. Žijeme v době plastové

Hostem Ondry Kubaly v Pátečním pokecu na Frekvenci 1 byl Tomáš Cajthaml z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy a Akademie věd. Mluvili spolu o chemickém koktejlu, o mikro plastech a o tom, co tyto částečky mohou způsobit v našem těle. Čemu se aktuálně vědci nejvíc věnují? Jak mikro plasty a nano plasty vznikají? Co nám způsobují v těle? Jak se dostávají do potravin? Čemu to v našem těle vadí? Je pravda, že do sebe dostaneme každý týden jednu plastovou kreditní kartu? A co to může znamenat pro naše zdraví a život na naší planetě? Poslechněte si rozhovor.

23. květen 2022 32:24

Jan Skryja: V lucidních snech si můžete přesně určit, co chcete dělat. Díky nim dokážeme léčit i fobie

V pátečním pokecu jsme si povídali o lucidním snění. Hostem byl specialista Jan Skryja. Co to je lucidní snění? Co se během snění děje v našem mozku? Může se lucidní snění naučit kdokoli? Kolik procent lidí tento stav zažije a uvědomí si jej? V čem jsou lucidní sny přínosné? Poslechněte si rozhovor!

16. květen 2022 36:03

Karel Oliva: Jazyk se musí přizpůsobit lidem. Úloha jazykovědců je jen formalizační

Specialista na jazyk český a jazykovědec Karel Oliva byl hostem pořadu Konečně pátek. S moderátorem Ondrou Kubalou rozebrali historii českého jazyka, jak se čeština vyvíjí, podléhá nějakým módním trendům? Z jakého cizího jazyka často nepřejímáme a proč naše mateřština zažívá turbulentní dobu? Poslechněte si rozhovor!

9. květen 2022 31:28

Barbora Losenická: Každý jsme jiný a každému vyhovuje jiný styl učení. Důležité je, jak přijímáme informace

Za Ondra do Konečně pátek dorazila dětská psycholožka z projektu Duševní zdraví dětem Barbora Losenická. Co je na učení nejtěžší? Jak se naučit učit a co je nejlepší metoda? Jak s dětmi mluvit o zkoušení a o učení? Jak pomoc s dětmi, které přechází ze základní na střední školu? Jak zvládnout stres a tlak u studentů vysokých škol? Jak při učení pracovat se stresem? Je pravda, že je těžší rozhýbat mozek ve vyšším věku? Poslechněte si rozhovor.

2. květen 2022 49:15

Moderní přehnaný pitný režim považuji za nesmysl. Měli bychom se řídit barvou moči, říká lékař Pavel Kohout

Hostem pátečního pokecu byl doktor Pavel Kohout, vedoucí centra výživy Thomayerovi nemocnice. S Ondrou Kubalou si povídali o vlivu toho, co jíme, na naše tělo, o dietách, o půstech, o střevním mikro biomu a také o tom, jak poznat kvalitního výživového specialistu. Poslechněte si celý rozhovor.

25. duben 2022 33:57

Hana Fifková: Transsexualita je vrozená komplikace. Člověk, který si tím neprošel, si to neumí představit

Hostem Pátečního pokecu byli sexuoložka Hana Fifková a Alex, muž, který předtím byl ženou. Co si máme představit pod transsexualitou? Kdy člověk zjistí, že tělo, které mu bylo dáno, není ono? Co je pro tyto lidi nejtěžší? Jak přeměna pohlaví probíhá? Poslechněte si rozhovor!