Z archivu osobností
NejnovějšíEpizoda 69Před pěti dny

Poslechněte si podcast: Koncertní mistr PKFky Lukáš Pospíšil vzpomíná na dirigenta Jiřího Bělohlávka

Lukáš Pospíšil je absolventem Pražské konzervatoře, Akademie múzických umění v Praze a Hochschule für Musik und darstellende Kunst ve Vídni. Již během svých studií se zúčastnil řady mistrovských kurzů (Heinrich Schiff, Martin Hornstein) a interpretačních soutěží (Beethovenův Hradec, Mezinárodní soutěž Leoše Janáčka v Brně). V letech 1988—1991 působil jako člen skupiny a později jako koncertní mistr v Gustav Mahler Jugendorchester, v sezoně 2004—2005 byl sólo cellistou v Kammerorchester Berlin. Vedle toho je Lukáš Pospíšil uznávaným komorním hráčem (Zeiher Quartett), jako sólista pravidelně koncertuje jak u nás, tak v zahraničí. Jakožto nadšený propagátor děl českých autorů premiérově uvedl spolu s Českou filharmonií například Koncert pro violoncello a orchestr Zdenka Šestáka.

22:36

Z archivu osobností

Vydává: Classic Praha

Co poslouchají slavní. Zajímaví hosté z kulturního i společenského života přinášejí do studia své oblíbené nahrávky. O svůj výběr se podělí s moderátorem pořadu Ivanem Dlaskem i posluchači rádia Classic Praha.

Web

Epizoda 68Před týdnem 22:07

Nová vlna britského jazzu dorazila i na Classic Praha. Hostem Ivana Dlaska v pořadu Z archivu osobností bude kytarista skupiny Nimbus Sextet Honza Kouřimský

Nimbus sextet je jednou z nejinovativnějších skupin v nové vlně britského jazzu. Skupina hraje pod vedením klávesisty Joe Nicholse a kromě něj ji tvoří saxofonista Michael Butcher hráč na bicí Alex Palmer, kytarista Honza Kouřimský, trumpetista Euan Allardice a baskytarista Mischa Stevens. Tato nadnárodní skupina současného jazzu spojuje jazzové, hip-hopové a funkové názvuky do silné melodické směsi, je stálicí na skotských jazzových festivalech a vystupuje na předních jazzových scénách ve Spojeném království a v Evropě.

Epizoda 67Před 2 týdny 22:51

Pokračovatel rodinné hudební tradice. Houslista Matouš Pěruška

Housle, viola, violoncello. Téměř všechny zástupce smyčcových nástrojů najdeme v rodině Pěrušků. Proč si Matouš vybral právě housle? Dalším hostem Ivana Dlaska v pořadu Z archivu osobností byl houslista Matouš Pěruška. Matouš Pěruška získal magisterský titul na Akademii múzických umění v Praze, kde momentálně pokračuje v doktorských studiích. V roce 2021 také dokončil postgraduální studia komorní hudby na Liszt Ferenc Academy of Music v Budapešti.

Epizoda 66Před 3 týdny 23:28

Co čeká v nové sezóně mladého barytonistu Jiřího Rajniše?

Dalším hostem Ivana Dlaska v pořadu Z archivu osobností bude barytonista Jiří Rajniš. Jiří Rajniš patří k nejmladší a nejtalentovanější generaci operních pěvců z České republiky. Nejprve vystudoval činoherní herectví na Pražské konzervatoři a poté operní zpěv na prestižní UCLA Herb Alpert School of Music ve třídě Vladimíra Chernova v Los Angeles. Mezitím byl přijat do „koučovacího programu“ korepetitorů Metropolitní opery a posléze coveroval Belcoreho v Martina Arroyo Foundation v New Yorku. Jeho debut jako nejmladšího českého Dona Giovanniho v zahraničí se uskutečnil na festivalu Sommer Oper Bamberg 2013. Co jej čeká v letošní sezóně?

Epizoda 6528. říjen 2022 26:03

Nový hudební ředitel Státní opery Andrij Jurkevyč o své nové funkci ve SOP

Ve Státní opeře v Praze se poprvé představil v květnu 2022 při představení Verdiho opery La traviata. Předtím byl mimo jiné hudebním ředitelem Národní opery v Oděse, Národní opery ve Varšavě či Moldavského národního divadla opery a baletu. Je laureátem Mezinárodní operní ceny (8. ročník „Opera Star“) - Gli Oscar della Lirica. Je držitelem titulů čestný umělec Ukrajiny a Moldavska.

Epizoda 6422. říjen 2022 24:01

Světlo plynových lamp je krásnější, říká lampář Jan Žákovec

Nejvyšší lampář na světě měří 205. V době adventu bude rozsvěcet plynové lampy na Karlově mostě. Dalším hostem Ivana Dlaska v pořadu Z archivu osobností bude prezident Cechu lampářů a ředitel Plynárenského muzea Jan Žákovec. V době adventu ho budeme moci potkat na Karlově mostě, kde bude jako každoročně v dobové uniformě pomocí dlouhé tyče rozžíhat plynové lampy v centru Prahy.

Epizoda 6314. říjen 2022 24:56

Do kin přichází rozmazlený Princ Mamánek. Film představuje jeho hlavní protagonista, ale i autor scénáře, hudby a zároveň i producent a režisér herec Jan Budař

Film vznikl na motivy stejnojmenného Budařova knižního bestseleru a své filmové podoby se dočká po dlouhých šesti letech příprav dočká filmové podoby. S týmem skvělých spolupracovníků točil Jan Budař film v září a říjnu roku 2021 na nádherných lokacích v České republice: mimo jiné na Pohansku, v Českém ráji, v Dětenicích a v Lednicko-Valtickém areálu.

Epizoda 627. říjen 2022 26:56

Od historicky poučené interpretace staré hudby po skladby 21. století. Mezzosopranistka Irena Troupová

Přední česká sopranistka Irena Troupová si vydobyla mezinárodní renomé nejprve na poli historicky poučené interpretace staré hudby, jíž se začala intenzivně věnovat již během studia hudební vědy na Karlově univerzitě. Zpěv studovala u Terezie Blumové v Praze, později u M. Corelli v Berlíně. Ze spolupráce se souborem Musica Antiqua Praha pod vedením Pavla Klikara vzešel velký počet nahrávek a mimořádně úspěšné koncerty doma i v zahraničí. V té době se zrodil i zájem o hudbu soudobou, spolupracovala např. s Petrem Ebenem, Svatoplukem Havelkou a dalšími.

Epizoda 6130. září 2022 36:15

Osobnost obdařená nezaměnitelným hlasem. Alfred Strejček

Český herec, dabér a moderátor prodělal Guilain-Barrého syndrom. Jak se mu dnes daří a jaké plány má do budoucna? Alfred Strejček je absolventem JAMU v Brně a prošel řadou pražských i mimopražských divadel / Divadlo O.Stibora v Olomouci, Divadlo J.Wolkra, Divadlo Maringotka, Divadlo E.F.Buriana, Státní divadlo Brno, Divadlo Za branou, Divadlo Viola, Lyra Pragensis/. Jeho doménou je vedle herectví přednes literárních a básnických textů. Je několikanásobným laureátem soutěží profesionálních umělců a držitelem nejvyššího ocenění tohoto oboru — Křišťálové růže.

Epizoda 6023. září 2022 26:13

Nová sezóna Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK slibuje špičkové hudební zážitky, světoznámé sólisty i mimořádná setkání. Více prozradí ředitel orchestru Daniel Sobotka.

Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK vstupuje do své další v pořadí již 88. koncertní sezóny. Celý program spojuje myšlenka hudby jako jistoty v nejisté době, jako věrné přítelkyně v nelehkých časech. Zareaguje také na nadcházející předsednictví České republiky v Radě Evropské unie. Vedle šéfdirigenta Tomáše Braunera se objeví mnoho špičkových dirigentů a také světoznámých sólistů. Nebudou chybět tradiční mimořádné koncerty i akce pro celou rodinu. Po dvou letech pandemie čeká orchestr také zahraniční turné a představí i nový Velikonoční festival.