Přímo z místa
23. leden 2022

Poslechněte si podcast: Koncept Snoezelen pomáhá stimulovat naše smysly a přináší podporu klientům se specifickými potřebami

„Snoezelen pro mě představuje prostředí, kdy se opravdu cítím svobodný a můžu všechno a vlastně nemusím nic, a to je pro mě obrovský přínos,“ říká klient Jan.

26:50

Přímo z místa

Vydává: Český rozhlas

Vyrážíme s mikrofonem do terénu a přinášíme vám reportáže ze zajímavých míst Olomouckého kraje. Památky, příroda, lidé a zážitky. To vše viděné rozhlasovýma očima.

Web

Před 2 týdny 22:08

Ludéřovská barokní sýpka se díky nadšencům stala centrem obce i otevřenou knihou její historie

Barokní sýpka v centru Ludéřova měla na počátku 21. století před sebou velmi temné vyhlídky. Chátrající budova měla být podle názoru místních zbořena, aby nehyzdila obec. Jenže, několika nadšencům se zdálo, že by bylo škoda prastarou budovu srovnat se zemí a tak založili spolek, který se rozhodl budovu zachránit. A tím začala anabáze, která umožnila nejen zachránit unikátní objekt, ale navíc i poodhalila část nejstarší historie Ludéřova.

25. červen 2023 29:53

Kroměřížský zámek 25 let od zápisu do seznamu světového dědictví UNESCO

Dnešní podobu Arcibiskupský zámek získal především v 17. století. V té době obnovoval biskupství zpustošené třicetiletou válkou biskup Karel z Lichtensteinu-Castelcorna.

11. červen 2023 20:33

Atletický klub Olomouc letos slaví devadesátiny. Pořád rosteme, těší předsedu Davida Uhlíře

Pokud budete mít někdy dojem, že se děti a mladí lidé vůbec nehýbou, sedí u počítačů a mrhají svým volným časem, zajděte si na olomoucký atletický stadion na třídě 17. listopadu. Je tam několik tribun, na které si můžete sednout a pozorovat dění na ploše.

4. červen 2023 24:08

Nejstarší dějiny Mohelnice sahají až do 12. století, městem je jmenována od roku 1273

Jestliže si v roce 2023 Mohelnice připomíná výročí 750 let, je to výročí města, které je v roce 1273 poprvé zmiňováno. Samotná Mohelnice je však sídlem mnohem starším, což podporují nejen archeologické nálezy i z období pravěku, ale také dochované historické listiny.

28. květen 2023 22:08

Z jízdárny do kovárny, od traktoru do zahrady. Procházka střední zemědělskou školou

Střední škola zemědělská a zahradnická v Olomouci nabízí tříleté učební obory i čtyřleté studium zakončené maturitou. Žáci tak mohou třeba přehodnotit původní volbu a změnit délku svého studijního programu. Dodělat si maturitu je možno také v tříletém programu i dálkově. V dnešní době je kapacita školy již naplněna, navštěvuje ji 550 žáků.

21. květen 2023 34:47

Příběh svatého Jana Sarkandera je svědectvím neochvějné víry

V roce 2020 jsme si přípomínali 400 let od mučednické smrti svatého Jana Sarkandera. Na Velikonoční neděli jsme se proto vydali do míst, která jsou s jeho posledními dny úzce spjata.

14. květen 2023 19:17

V Nemocnici pro medvídky se léčí hrou, smíchem a písničkou

Provozují ji studenti Lékařské fakulty Univerzity Palackého, kteří seznamují děti ve školkách s prací lékařů. „Aby se jich nebály. Když si všechno prohlédnou a vyzkouší, nebude to pro ně neznámé,“ vysvětluje druhačka Nicole Miková.

16. duben 2023 20:42

Jak se pohřbívalo v období Velké Moravy? To zjišťoval záchranný archeologický výzkum u Blatce

Jak se pohřbívalo v době bronzové a jak v období Velké Moravy? Co nám mohou prozradit archeologické vykopávky v centru Hané? I to se dozvíte v pořadu Přímo z místa, ve kterém navštívíme záchranný archeologický výzkum u Blatce, na místě, kde mají vyrůst rodinné domy.

9. duben 2023 22:00

Hledání odrazu Velikonoc v artefaktech šumperského muzea i v krajině umí překvapit

Velikonoční svátky si někdo spojuje zejména s jejich duchovním rozměrem, pro jiného je to oslava jara, probouzející se přírody a lidových zvyků. Dá se říci, že takto vnímali tyto svátky i naši předkové. Můžeme dnes v muzeu dohledat odkazy na tyto vlivy a existují třeba i v dalších památkách či ve volné krajině. Hledali jsme na Šumpersku a našili jsme opravdu hodně příkladů.

2. duben 2023 17:45

V Alzheimer Home Zábřeh můžou koně i do společenské místnosti

Je to velká událost pro klienty, zaměstnance, chovatele i haflingy Famira a Fabia, kteří jsou zvyklí na ruchy a blízký kontakt s člověkem. „Dokáží dobře odhadnout, na kterých místech můžou lehce vyvádět a kdy se naopak musí chovat slušně,“ vysvětluje s úsměvem chovatelka Martina.