Mozaika
Před 3 týdny

Poslechněte si podcast: Koncepci „Autoři bez hranic“ vysvětluje ředitel festivalu Radovan Auer

Kdo by dnes rád potkal několik spisovatelů a pár nakladatelů k tomu, může zamířit na pražské Výstaviště. Začal tam osmadvacátý ročník Mezinárodního knižního veletrhu a literárního festivalu Svět knihy Praha. Na co se letos zaměřuje?

08:13

Mozaika

Vydává: Český rozhlas

Živě moderovaný proud kulturního zpravodajství a publicistiky.

Web

Včera 18:53

Rozruch, bordel, nepřístojnosti. František Skála pokřtí nové hudební album s názvem Rotika

Provokativní obal, 13 nových písní, třaskavá směs country, blues, hospodských odrhovaček i šansonu. Výtvarník František Skála na chvíli přehodil výhybku na hudební kolej a vydává nové album Rotika. V neděli ho pokřtí v pražském prostoru Vzlet. Přišel ho představit i na Vltavu.

Před dvěma dny 09:58

Queer divadlo hledající inspiraci v historii. Začíná 3. ročník WILD! festivalu

Jediná přehlídka v České republice, která prezentuje divadelní umění zaměřené na queer a LGBT+ tematiku, startuje dnes v pražském divadle Venuše ve Švehlovce. Festival WILD! představí ve světové premiéře dvě české inscenace a v pražské premiéře dvě zahraniční produkce. Programovou nabídku doplní i tematická výstava fotografií a prezentace osobitého workshopu.

Před dvěma dny 14:34

Měsíc květen se v Galerii hlavního města Prahy nesl ve znamení oslav 60. výročí jejího založení

Galerie hl. m. Prahy slaví 60. výročí svého založení. Jubileum konkrétně připadlo na včerejší den, tedy na 1. květen a celý měsíc bude probíhat bohatý program oslav. Oslavy vyvrcholí o víkendu 13.–14. května, kdy proběhne řada doprovodných akcí v rámci výstav, ale také různé hry pro děti, divadelní a taneční představení, či hudební produkce v objektech GHMP.

Před třemi dny 12:57

Ceny Nejkrásnější kniha roku 2022 upozorňují, že nová vydání nesou novou šanci

Ceny za nejlepší knižní design roku 2022 ocenily grafické, ilustrační a polygrafické zpracování knih vydaných v českých nakladatelstvích a vytištěných v českých tiskárnách za poslední kalendářní rok. Získalo je nové vydání Frankensteina i Továrny na Absolutno, nebo fotografická publikace o sbírání výtvarného umění za socialismu.

Před třemi dny 16:11

Které snímky uspěly v Cannes? Festivalové dění shrnují Jana Podskalská a Marie Sýkorová

V sobotu večer se v Cannes uzavřel 76. ročník jednoho z nejprestižnějších filmových festivalů na světě. Zlatou palmu získal snímek režisérky Justine Triet Anatomie pádu. Porota v čele s prezidentem Rubenem Östlundem ocenila filmy i v dalších kategoriích, jako je nejlepší scénář, režie nebo herecké výkony. Za prestižní akcí se ohlédly naše spolupracovnice – filmová kritička Jana Podskalská a spolupracovnice ve Francii Marie Sýkorová.

Před třemi dny 08:38

Umění je pravdivější než skutečnost. Novela Rybářská chata se s nadhledem pouští pod hladinu

Norský hudebník Stein Torleif Bjella se věnuje nejen hudbě a poezii, ale je také strážcem jezera. O předávání rybářského žezla a o svých zkušenostech napsal novelu Rybářská chata, kterou česky vydalo nakladatelství Prostor.

Před pěti dny 05:17

Trója je v troskách. Švandovo divadlo uvádí ukrajinské Trójanky

Antická tragédie Trójanky se stala inspiračním zdrojem pro novou, stejnojmennou hru dramatika a dramaturga Švandova divadla v Praze Davida Košťáka. Premiéra inscenace, na níž se podílely ukrajinské divadelnice, proběhne ve Studiu smíchovské scény v sobotu 27. května.

Před šesti dny 10:34

Co zajímavého přinesl festival Divadelní svět Brno? Shrnutí přináší publicista Luboš Mareček

Vystoupením národního izraelského divadla Habima z Tel Avivu v polovině týdne vyvrcholil čtrnáctý ročník festivalu Divadelní svět Brno. Jihomoravská metropole hostila výběr zahraničních inscenací, českých činoherních i tanečních projektů a site-specific performancí ve veřejném prostoru.

Před šesti dny 04:47

Kdykoli se pohneš, musíš pro to mít důvod. Do Archy se vrací legendární Ultima Vez

Na pozvání pražského Divadla Archa se před bezmála třiceti lety poprvé představili českému publiku. Následovala pravidelná hostování. Až do neděle tu nyní belgický taneční soubor Ultima Vez uvádí inscenaci Traces (2019).

Před šesti dny 05:11

Zvuky velkoměsta a šedesát reproduktorů. Festival Sněz tu žábu nabízí divadlo dětem od tří let

Divadlo po francouzsku – to je festival Sněz tu žábu, který do Prahy přivezl už poosmé současnou frankofonní divadelní tvorbu. Hlavním hostem festivalu je francouzský soubor Compagnie La Boîte à sel, jehož tvorba je zaměřena na nejmladší diváky od tří let.