• Podcasty
  • Zápisník zahraničních zpravodajů
Zápisník zahraničních zpravodajů
13. duben 2023

Poslechněte si podcast: Komunita v obci Zaježová na Slovensku se snaží žít v souladu s přírodou i v dobré společnosti

Některé obce na Slovensku bojují s vylidňováním, na Zaježovou se ale stojí pomyslná fronta. Má asi 200 obyvatel, leží mezi sopečnými vrchy poblíž Zvolena a láká hlavně lidi se vztahem k přírodě. Ve vesnici se daří přírodnímu stavitelství, řemeslům i ekologickému farmaření. Asi 60 obyvatel vytvořilo komunitu, která usiluje o šetrný a skromný život. O Zaježové slyšel na Slovensku kde kdo, nejčastěji v souvislost s letním festivalem plným bubnování, hudby, tance a meditací.

03:43

Zápisník zahraničních zpravodajů

Vydává: Český rozhlas

Každý týden přinášíme hodinku reportáží o místech exotických i blízkých – vždy ale něčím zvlášť zajímavých, reportáže o málo známé historii. Nabízíme nové pohledy na známé dějiny, povídání o obdivuhodných příbězích a osudech, a to doslova ze všech koutů planety.

Web

Včera 03:27

Do Španělska míří davy turistů. Místní gastronomii si ale často nedopřávají, stěžují si Sevillané

Jak Španělé vidí přemíru turismu ve své zemi? Španělsko letos přivítá pravděpodobně rekordní počet návštěvníku. Jak se ale turisté chovají a proč jsou někdy ve stresu? To Lubica Zlochová zjistila v centru andaluské Sevilly.

Před dvěma dny 03:34

Losos, úhoř, sleď i šproty. V polské udírně udí ryby tradičně – bukovým dřevem

K Polsku, zvlášť tomu severnímu, patří uzené ryby. Nedaleko Słowińského národního parku jedna taková udírna stojí. Rodina Przysieckých si zakládá na tradičních postupech – žádná chemie, žádné konzervanty, jen bukové dřevo, oheň, kouř... a samozřejmě ryby. Zatímco jejich výrobky míří do celého Polska, do jejich podnikové prodejny směřuje čím dál více zákazníků. A zamířila tam i zpravodajka Českého rozhlasu v Polsku Kateřina Havlíková.

Před čtyřmi dny 03:49

Závod v Le Mans slaví 100 let. Lidé to oslavili jízdou veteránů, někteří s nimi jezdí i pro chleba

Francouzi v těchto dnech slaví 100. výročí jednoho z nejslavnějších automobilových závodů v Le Mans. Slavný podnik založili tři Francouzi – inženýr, novinář a průmyslník –, kterým už nestačila jen rychlá auta, ale chtěli během 24 hodinového závodu prověřit i vytrvalost pilotů. Lidé si kulatiny závodu v Le Mans připomínají na slavném okruhu i mimo něj – třeba na rallye historických vozů, kterými se projel i zpravodaj ve Francii Martin Balucha.

Před pěti dny 03:34

Do vln před prací. Surfování je v Tel Avivu čím dál populárnější, tamní pláže jsou pro surfaře ráj

Ranní sportování před prací se stává životním stylem mnoha velkých měst. Někde se víc běhá, jinde pěstují cyklistiku, anebo ranní plavání. V izraelském Tel Avivu je stále populárnější vrhat se z dlouhého nábřeží rovnou do mořských vln. Surfařské prkno je telavivský životní styl, kterému propadá stále více Izraelců.

Před týdnem 03:39

Sto let Rozhlasu rezonovalo i v zahraničí. Někteří z posluchačů jsou s rádiem v kontaktu dlouhá léta

Sto let Českého rozhlasu slavili posluchači nejen v Česku. Díky vysílání Radio Prague International, tedy zahraničnímu vysílání Českého rozhlasu, se připojily i stovky fanoušků rádia doslova z celého světa. Nepál, Bangladéš, Indie, Japonsko, Peru, Uruguay, Chile, Kuba, Panama, Alžír, Lucembursko, Wales, jsou jen některé ze zemí, odkud dorazily ohlasy na speciální program věnovaný rozhlasové stovce.

Před týdnem 03:36

Výzdoba kostela na Grabarce v Polsku vznikala tradiční metodou a restaurovali ji chlebem

Svatá Hora Grabarka na východě Polska je už po tři sta let centrem pravoslaví v zemi. Známá je hlavně lesem křížů, který vytváří prstenec kolem dřevěného kostela Proměnění Páně. Ten se uvnitř výzdobou a výbavou nijak neliší od starodávných pravoslavných svatyň. Je mu ale teprve 25 let. Původní kostel totiž zničil žhář v 90. letech minulého století. Nový vznikl jako jeho kopie.

Před týdnem 03:45

Nedávné zemětřesení v Turecku uvrhlo lidi do stanů. Stánky a občerstvení tam ale rostou jako houby

V turecké Antakii žije velká část lidí stále ve stanech. 6. února přišli při velkém zemětřesení o střechu nad hlavou a jsou rádi, že aspoň katastrofu přežili. V zimě hledali ubytování v jiných částech Turecka. S přicházejícím létem se ale někteří vrací do svého města. Spí raději ve stanech na svých zahradách, než aby platili nájem v cizích městech.

Před týdnem 03:30

Alfons Åbergi není žádný superhrdina, ale obyčejný běžný kluk. Nejen švédské děti ho přitom milují

Dostat se do příběhu svých oblíbených knih, to je snem snad každého dítěte. Tak trochu se to může podařit švédským dětem z Göteborgu. Stačí jim vydat se do kulturního centra Alfonse Åbergiho, který je v angličtině známý jako Alfie Atkins.

Před týdnem 03:32

Saru Bernhardt na svých plakátech Věčně zpodobnil Alfons Mucha. Slavná herečka byla žena mnoha tváří

Sto let od úmrtí jedné z největších pařížských umělkyň přelomu 19. a 20. století si připomínají ve Francii. Slavnou divu, herečku Saru Bernhardtovou proslavily i plakáty Alfonse Muchy. S ním se ostatně přátelila. Milovnice dramatických rolí se proslavila i jako politická aktivistka. V 17. pařížském obvodu, kam se stěhovala tehdejší smetánka, se usadila na konci 19. století a budila tam značný rozruch.

Před 2 týdny 35:11

Rozhovor se stromkem nebo reportáž z klouzačky. Zápisník zahraničních zpravodajů se vysílá už 65 let

Český rozhlas slaví v těchto dnech 100 let své existence a slavnostní naladění má i dnešní Zápisník zahraničních zpravodajů. V éteru se poprvé objevil v roce 1955 a mít svoji reportáž v Zápisníku byla vždycky velká prestiž. Jak vypadalo natáčení dřív a jak dnes? A která reportáž se stala legendou?