Východočeské výlety
4. březen 2023

Poslechněte si podcast: Kometa, punty nebo loubek. Znáte lidové kroje našeho kraje?

Východočeské výlety vás zvou na nově otevřenou výstavu na pardubickém zámku, věnovanou lidovým krojům. Představí vám také fenomén litomyšlského kroje nebo oděvní památky Vysokomýtska a Hlinecka.

25:47

Východočeské výlety

Vydává: Český rozhlas

Navštěvujeme známá i zapomenutá místa východních Čech.

Web

Před týdnem 22:31

Kámen v Prosetíně dochází, obec se chce zaměřit na turismus

Prosetín je malou obcí mezi Skutčí a Hlinskem, nebo by se také dalo říct mezi vypálenou osadou Ležáky a hradem Rychmburk. Protéká tam Mrákotínský potok a vede tudy železniční trať Pardubice – Havlíčkův Brod.

Před 2 týdny 25:24

Lípa na pohřebišti, jírovec na vinici. Pardubice zdobí nové stromy

V Pardubicích stojí několik stromů, které v rámci turistických vycházek vysázeli členové Klubu přátel Pardubicka. Nejstarší dub letní roste už osm let v areálu archeologického naleziště v Pardubičkách. Poté následoval jinan, jírovec, lípa, sekvojovec a nahovětvec.

Před 3 týdny 25:52

Neznámá Litomyšl. Kde měla stát socha Smetany a kdo maloval psaníčka na zámku?

Město s památkou UNESCO a slavným hudebním festivalem. Může být Litomyšl ještě vůbec neznámá? Co například běžně nevíme o pamětní desce nebo soše Bedřicha Smetany? A na jaké rodáky se pozapomíná?

7. květen 2023 24:48

Vyjeďte si na projížďku kolem Sovolusk

Období, kdy kvetou trnky, ale stromy ještě nerozvinuly své listy, je ideální pro výlety do přírody. Krajina se už zelená, ale je průhledná, a na velmi krátký čas nabízí nádherné výhledy. Například z železnohorského krajinného zlomu na samé hranici Pardubického kraje.

6. květen 2023 24:57

Cestička lásky nebo smíchu. Víte o nových stezkách okolo Luže?

Naučná stezka Krajem Slavatů vás provede nejen Luží, ale hlavně krásnou přírodou v jejím okolí. Má čtyři nové okruhy, po kterých se můžete vydat pěšky nebo na kole. Ukážou vám místa, o kterých jste možná ani nevěděli.

23. duben 2023 23:08

V Heřmanově Městci mají Zoubka, Zrzavého i Špálu. A málokdo to ví

Heřmanův Městec leží na úpatí Železných hor, zhruba 17 kilometrů jihozápadně od Pardubic. Je obklopený přírodou a plný historických památek. Významné jsou především ty židovské. Je to v první řadě synagoga, která koncem 20. století jen těsně unikla demolici.

16. duben 2023 23:39

Žernov překvapí stopami středověku i housenkovým deštěm

Přírodní rezervace Žernov leží kolem stejnojmenného kopce na severu Pardubického kraje. Na více než 300 hektarech jsou lesy, louky a tři rybníky. Specifické prostředí této krajiny nabízí útočiště mnoha vzácným druhům rostlin, hub i živočichů.

9. duben 2023 24:42

Elita České Třebové se scházela na Ostrově blažených

Bohatým kulturním a společenským životem žila Česká Třebová v druhé polovině 19. a začátkem 20. století. Místní se scházeli třeba v domě Na ostrově u Františky Honlové, výjimečné ženy a téměř zapomenuté osobnosti města.

1. duben 2023 21:57

V Železných horách vzniká nová krajina. Vrací se do ní voda

Bývalá střelnice u Kochánovických rybníků na Chrudimsku se změnila k nepoznání. Nově vyhloubené tůně a rybníčky se stanou rájem obojživelníků a částí vodního světa povede i návštěvnická stezka.

26. březen 2023 22:22

Skokanský můstek pod hradem. Z Kunětické hory se mělo skákat na Němčice

Němčice jsou obcí na Pardubicku, kde žije zhruba 800 obyvatel. To je čtyřikrát víc než před 15 lety. Němčice se totiž v roce 2007 rozhodly jít vstříc nové výstavbě, a tak aktuálně patří k nejmladším obcím v celé republice co do průměrného věku obyvatel. Historii ale má tato vesnice daleko delší.