Jak to vidí...
Před týdnem

Poslechněte si podcast: Komentátor Černý: Turné po Evropě i G7 v Hirošimě se Zelenskému vyplatily. Podpořila ho i Indie

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na nedávném summitu skupiny G7 v japonské Hirošimě hledal podporu pro svou zemi u lídrů sedmi bohatých ekonomik a nejenom u nich. Jak pochodil? Proč se Brazílie chová více než vlažně? A jak se k válce na Ukrajině staví Čína? Zahraničněpolitický komentátor Adam Černý v audiozáznamu ještě vysvětlí pragmatický postoj arabského světa, okomentuje napětí mezi Paříží a Římem a upozorní na zvláštnosti řeckého volebního systému.

25:41

Jak to vidí...

Vydává: Český rozhlas

Aktuální názory a komentáře nezávislých osobností na dění kolem nás.

Web

Včera 22:48

Ekonom Kovanda: Všichni pracujeme, ale ekonomika neroste! Jak vymazat vrásku na čele ekonomů?

Podle ekonomů jsme pořád jednou nohou v technické recesi. Důvodem je snížená spotřeba domácností. Ekonomika stagnuje a nevyvíjí se tak, jak se očekávalo. I navzdory tomu, že český trh práce je přehřátý. Jak situaci řešit? Pomohla by změna struktury české ekonomiky? A je to vůbec realizovatelné? Ekonom Lukáš Kovanda v audiozáznamu ještě probere boj centrální banky a vlády s inflací a vysvětlí americký zákon o platební neschopnosti.

Před dvěma dny 27:46

Tomáš Laně, turkolog, bývalý velvyslanec ČR v Turecku

Pohledy známých osobností na věci kolem nás. Moderuje Vladimír Kroc. Repríza.

Před dvěma dny 26:58

Turkolog Laně: Represe, vnucený islamismus, klacky pod nohy. Co vyváží Erdoğanovu všemocnost?

Post hlavy státu bude v Turecku dalších pět let zastávat Recep Tayyip Erdoğan. Co znamená jeho vítězství v prezidentských volbách? Bude mít důvod měnit svoji dosavadní politiku? Turkolog Tomáš Laně v audiozáznamu ještě přiblíží, jaké má Ankara vztahy s Moskvou, Washingtonem a Bruselem, a vysvětlí, zda bude Turecko i nadále blokovat vstup Švédska do Severoatlantické aliance.

Před třemi dny 26:08

Denisa Hejlová, garantka oboru strategická komunikace Fakulta sociálních věd Univerzity Karlovy

Pohledy známých osobností na věci kolem nás. Moderuje Zita Senková. Repríza.

Před třemi dny 25:53

Expertka Hejlová: Influencer marketing? Ubránit se mu je velmi těžké. Regulace státu pokulhává

Reklama je konstanta lidského věku. Vyhnout se jí je dnes téměř nemožné. I proto, že stále více firem využívá k sebeprezentaci nebo k propagaci svých výrobků služeb influencerů na sociálních sítích. Jakou budoucnost má tento způsob reklamy? Jsou dnešní digitální tvůrci féroví? Expertka na strategickou komunikaci Denisa Hejlová v audiozáznamu ještě vysvětlí změny ve vizuální identitě některých firem a přiblíží, jak vypadala reklama dřív.

Před čtyřmi dny 25:14

politoložka Vladimíra Dvořáková

Pohledy známých osobností na věci kolem nás. Moderuje Zita Senková. Repríza.

Před čtyřmi dny 24:34

Politoložka: Přijímačky na SŠ? Rozhořčení je namístě. Stát selhal. Z dětí dělá pokusné králíky

Na střední školy se letos hlásily početné populační ročníky. Míst je ale málo. Někteří rodiče stále hledají školu pro své děti. Proč k takové situaci došlo, když už před 15 lety bylo zřejmé, že tyto děti budou letos opouštět devátou třídu? Jak problém řešit? Politoložka Vladimíra Dvořáková v audiozáznamu ještě pohovoří o složité situaci kolem jmenování ústavních soudců a vysvětlí i to, co se aktuálně děje kolem ministryně obrany Jany Černochové.

Před pěti dny 27:11

Jsou v "rezervaci tmy" návštěvníci vítáni? Odpoví ředitelka Turistického regionu Jizerské hory

Čím si Jizerskohorské bučiny zasloužily zápis do seznamu Světového dědictví Unesco? Proč by turisté měli chodit v Jizerských horách jen po značených cestách? Změnil podle Denisy Merenusové covid chování turistů? Jsou v mezinárodní "rezervaci tmy" návštěvníci vítáni? Jak Jizerským horám pomáhá káva? Může existovat rivalita mezi Libercem a Jabloncem, když obě města spojuje tramvaj?

Před týdnem 24:55

Švihlíková: Obraty o 180 stupňů a chybějící analýzy. Takhle se nespravuje ani králíkárna, natož stát

Vláda Petra Fialy představila balíček úsporných opatření, kterými chce zpomalit růst schodku státních financí. S vlastním návrhem však přišla i Českomoravská konfederace odborových svazů. Která z opatření jsou opodstatněná a realistická? Jaké by mělo být tempo snižování schodku? A kde je vlastně prapůvod celého problému? Ekonomka Ilona Švihlíkoví v audiozáznamu ještě přiblíží, jak se reformy projeví v našich peněženkách, a vysvětlí, jak silné a atraktivní je uskupení BRICS.

Před týdnem 24:39

Meteorolog Žák: Teplota stoupá, v létě nastane efekt El Niño. Zacloumají vedra i s Českem?

Vědci varují, že se blíží překročení symbolické hranice jednoho a půl stupně průměrného oteplení. „Jediná pozitivní věc je, že oteplení by mělo být pouze krátkodobé,“ vysvětluje jev El Niño meteorolog a moderátor počasí České televize Michal Žák v pořadu Jak to vidí… na Dvojce. Moderuje Zita Senková.