Čteme vám Seznam Zprávy
Epizoda 6098. prosinec 2022

Poslechněte si podcast: Komentář: Temná třicátá léta? Zapomeňte. Důchody se hroutí teď

Komentář Martina Čabana. Účet za ignorování potřeby penzijní reformy se postupně psal přes dvě dekády. Teď – kvůli inflaci zhruba o deset let dříve, než poslední generace politiků doufaly – přichází čas platit.

09:27

Čteme vám Seznam Zprávy

Vydává: Seznam Zprávy

Dlouhé čtení ze Seznam Zpráv i v audioverzi. Původní analýzy, komentáře, investigace, které by vám neměly uniknout.

Web

Epizoda 731Včera 05:11

Zemanův Hrad by měla řešit vyšetřovací komise. Poslanci shání podpisy

Článek Radka Nohla. Poslanci navrhují, aby se vedle policie a Nejvyššího kontrolního úřadu zabývala hospodařením a fungováním Pražského hradu také sněmovní vyšetřovací komise.

Epizoda 730Včera 13:57

Asie zažívá největší závody ve zbrojení. Snadno se vymknou kontrole

Článek Daniely Kučerové. Na jedné straně USA, Japonsko a Jižní Korea. Na straně druhé Čína a Rusko. A vedle číhá i Kim Čong-un s rostoucím jaderným arzenálem KLDR za zády. Všichni zúčastnění se navzájem předhánějí, a tak se ocitají v začarované spirále.

Epizoda 727Včera 08:35

Ve vězení jsem přišel o miliony, říká lékař Barták. Má důkazy proti advokátovi

Článek Vojtěcha Blažka. Lékař odsouzený ve známé kauze za znásilnění si u právníka uložil pět milionů. Zatímco byl ve vězení, advokát peníze poslal na pochybné účty. A statisíce vybral v hotovosti.

Epizoda 729Včera 05:10

Komentář: Pavel vyhrál i bez korespondenční volby. Tím hůř pro ni

Komentář Jana Lipolda. Korespondenční volba není žádná vychytávka pro ty, kdo nechtějí, nebo nemohou přijít. Má to být běžná součást volebních služeb státu.

Epizoda 726Včera 08:14

Síť rodičů sdílí návod, jak učit děti doma. Cílem je vychovat „skvělé nacisty“

Článek Terezy Ulrychové. Kontroverzní obrázky ani rasistické urážky nejsou pro komunity na Telegramu nic nového. Manželský pár z Ohia však prostřednictvím svého kanálu šířil návod, jak z dětí během domácí výuky vychovat „skvělé nacisty“.

Epizoda 720Před dvěma dny 05:14

Želé či sušenky. Obchodníci cílí na dospívající další neregulovanou drogou

Článek Sáry Němcové. Mezi mladými Čechy získává na oblibě nová droga HHC. Jde o jednu z látek obsažených v konopí a nabízí ji desítky webů a obchodů. Dlouhodobé dopady na zdraví jsou ale podle odborníků neznámé.

Epizoda 725Před dvěma dny 08:55

Záchrana světa a rentgenové oči. Klinika šíří materiály proruské sekty

Článek Vojtěcha Gavriněva. Chodí tam lidé se závažnými zdravotními problémy, často jsou psychicky na dně. A oni je tímto způsobem oslovují, říká návštěvnice centra, které vyšetřuje rakovinu prsu.

Epizoda 717Před dvěma dny 06:17

Stát chce přimět Ukrajince k očkování, u Čechů zájem o vakcíny padá

Článek Daniely Přádové. Česko se nově snaží zvýšit proočkovanost mezi ukrajinskými uprchlíky. Dezinformace o vakcínách jsou mezi nimi ale mnohdy ještě silněji rozšířené než mezi Čechy. Některé z falešných zpráv dávají válku za vinu právě očkování.

Epizoda 725Před dvěma dny 12:17

Vliv vagnerovců v Africe roste. Motivací je i válka na Ukrajině

Článek napsala Natálie Sousa. Zlato, diamanty, vodka, cukr – výběr surovin, které Prigožinova skupina generuje nebo prodává v Africe, a získává tak finance mimo jiné i na akce na ukrajinské frontě. Vliv vagnerovců tak na kontinentu dále roste.

Epizoda 725Před dvěma dny 07:41

Tchaj-wan místo Číny a dobré jméno jinde. Pavel může pomoct byznysu i jako voják

Článek Terezy Šídlové. Nově zvolený prezident Petr Pavel na Hrad přinese jako bývalý voják hlavně bezpečnostní know-how. Na jeho podporu ale čeká i český byznys. Ekonomická diplomacie je tradičně jedním z klíčových úkolů nové hlavy státu.