Čteme vám Seznam Zprávy
Epizoda 76610. únor 2023

Poslechněte si podcast: Komentář: O čem všem jsme rozhodli v prezidentských volbách

Komentář Ivana Gabala. „Politické elity by se měly zbavit strachu z egoistického populismu i ze snah o jeho usmiřování. Nikam to nevedlo a nikam to ani nepovede.“ Porážka destruktivního populismu znamená předěl v našem vývoji. Přinejmenším v tom, že nacionální egoismus a nedostatek solidarity, který nás vždycky nakonec vehnal do něčího područí, konečně nebude znít z Hradu. Ve Sněmovně sice nadále vyznavači „starejme se o sebe“ zabírají bezmála polovinu míst a blokují věcný vnitropolitický dialog ve všech důležitých agendách, ale měli bychom se nyní pohnout dál. Teprve posun k věcným řešením nás může vyprostit z propadu do degenerovaných tezí marketingových expertů. A nemylme se, že jen oni jsou odpovědni za ničivý populismus a popírání elementárních základů odpovědné politiky vůči budoucnosti a západní kultuře stojící na faktech, poznání a solidaritě. Politik s integrovanou osobností a morálkou by nepropadl k argumentům, které neváhal v kampani použít Andrej Babiš a pravidelně je slyšíme z tábora Tomia Okamury a jeho nohsledů. Nikoli bezohledný marketing, ale zdegenerovaná a demoralizovaná politika byla vykázána za dveře hlasy tří a půl milionu voličů. Celý článek čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/225459] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

06:05

Čteme vám Seznam Zprávy

Vydává: Seznam Zprávy

Dlouhé čtení ze Seznam Zpráv i v audioverzi. Původní analýzy, komentáře, investigace, které by vám neměly uniknout.

Web

Epizoda 1371Včera 04:11

Už je penicilin? Pár krabiček lékárnám přišlo, sirupy spíš nejsou

Článek Josefa Mačího. Jak to vypadá s dostupností penicilinu v lékárnách? Hlásí, že několik balení tablet skutečně dorazilo, jak Ministerstvo zdravotnictví slibovalo. Přetrvává problém s dětskými sirupy. Dva týdny poté, co Seznam Zprávy popsaly případy marného hledání penicilinu po lékárnách, jsme se znovu podívali, jak na tom čeští pacienti jsou. Celý článek čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/237142] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 1371Včera 07:41

„Dělají si z nás blázny.“ Ultrakonzervativní lidovci rozčílili koalici

Článek Martiny Machové a Lucie Stuchlíkové. Část poslanců za KDU-ČSL se podle koaličních partnerů chová nekolegiálně a snaží se prosadit svoje konzervativní návrhy bez ohledu na vládní dohody. Čerstvé kroky ultrakonzervativního křídla poslaneckého klubu lidovců naštvaly i koaliční spojence. Celý článek https://www.seznamzpravy.cz/clanek/koronavirus-zahada-dva-roky-trvalo-uznat-ze-covid-chytite-i-od-kolegy-z-jine-kancelare-200783čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/237100] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 1371Včera 06:53

Ruský majitel české továrny zemřel. Nový je napojen na Putinova oligarchu

Článek Jiřího Pšeničky. Jen několik dnů po smrti dosavadního ruského majitele se v majetkové struktuře středočeské továrny Safina objevil úplně nový ruský vlastník. Od něj vedou nitky k sankciovanému miliardáři Viktoru Vekselbergovi. Známá česká firma Safina, která se ve Vestci u Prahy zabývá výrobou produktů z drahých a neželezných kovů, přišla o svého dosavadního ruského majitele. Celý článek čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/237110] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 1371Před dvěma dny 08:59

Starostové nechtějí závod na lithium. Alternativu jsme neřešili, slyšeli

Článek Jana Nováka. Reportáž z Košťan u Dubí, kam přijeli premiér Petr Fiala a ministři Josef Síkela a Petr Hladík diskutovat se starosty okolních obcí o plánech na těžby lithia. Závod na zpracování kovu zůstane tam, kde je plánován. Před kulturním domem v tříapůltisícových Košťanech u Dubí stojí muž s transparentem. Představuje se jako Josef Fasmann, obyvatel Teplic. Tvrdí, že sem přišel vyjádřit nesouhlas s těžbou lithia. Prý hovoří za Tepličany, ale před kulturákem je sám. Celý článek čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/237121] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 1370Před dvěma dny 06:04

Váhání s Istanbulskou úmluvou nás negativně poškozuje, tvrdí zmocněnkyně

Článek Michaely Rambouskové. Senát i Poslanecká sněmovna v následujících měsících svedou boj o ratifikace Istanbulské úmluvy. Jen v první polovině letošního roku bylo v Česku v rámci partnerského násilí zavražděno 43 žen. S takovým argumentem pro podporu ratifikace Istanbulské úmluvy přišla do Poslanecké sněmovny vládní zmocněnkyně pro lidská práva Klára Šimáčková Laurenčíková. Celý článek čtěte zde [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/237147] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 1370Před dvěma dny 10:57

Analýza: Ukrajina je blíž velkému cíli. Ukusuje Rusku Krym a Černé moře

Analýza Lukáše Marka. Fatální poškození ponorky a výsadkové lodě, zásah dvou protivzdušných systémů, obsazení ropných plošin a lov na hlídkové lodě. Ukrajina ukázala, že Krym ani Černé moře nejsou bezpečným odrazovým můstkem pro ruskou válku. K úspěšnému ukrajinskému útoku na suchý dok v Sevastopolu došlo ve středu, kdy rakety Storm Shadow nebo jejich francouzská verze SCALP-EG zasáhly ruskou ponorku Rostov na Donu a výsadkovou loď Minsk v okamžiku, kdy zrovna procházely údržbou. Celý článek čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/236980] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 1368Před dvěma dny 10:56

„Člověk musí hodně počítat, aby vyšel.“ Reportáž z města, kam míří prezident

Reportáž Tomáše Svobody a Daniely Krásenské. Dvacetitisícové Blansko se oklepalo z divoké porevoluční přeměny. Nicméně místní se neshodnou, jak moc regionu chybí obří průmyslové továrny, které za komunismu zaměstnávaly desítky tisíc lidi. Je to krajina jako stvořená pro milovníky chátrajících průmyslových areálů. Zašlé železniční vlečky, nekonečná síť potrubí i mohutné komíny liduprázdných fabrik. Blansko a jeho blízké okolí bývalo výkladní skříní těžkého průmyslu v socialistickém Československu. Celý článek čtěte zde [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/236715] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 1369Před dvěma dny 06:56

Senát získal novou roli v dohledu nad ČT, teď mu hrozí jednací maraton

Článek Martiny Machové. Senátoři se chystají na svou první volbu členů Rady České televize. Vybírat budou hned šest „svých“ radních. Od 1. října Senát oficiálně získá novou pravomoc – volit radní do Rady České televize a Rady Českého rozhlasu. Pár dní před kýženým cílem, na kterém senátoři pracují několik posledních let, ale vychází najevo, jak málo jsou regule horní komory na tuto novou roli připraveny. Celý článek čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/236821] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 1370Před dvěma dny 04:12

Zásah na štábu: Kdo jsou obvinění a jak podle policie šachovali se zakázkami

Článek Vojtěcha Blažka, Ondřeje Koutníka a Jiřího Pšeničky. Kvůli zakázkám na servis sítě, přes niž komunikují vojáci, policisté stíhají tři firmy a šest lidí. Je mezi nimi i advokát. Při úterním zásahu na armádním generálním štábu obvinili policisté tři firmy a šest lidí - kvůli zakázkám na servis mikrovlnné sítě, přes niž komunikují vojáci. Celý článek čtěte zde [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/237069] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 1370Před třemi dny 07:48

Detaily o razii na generálním štábu. Policie sledovala tajnou hru o zakázky

Článek Ondřeje Koutníka, Vojtěcha Blažka a Jiřího Pšeničky. Už před úterní akcí, při níž policie prohledala kanceláře generálního štábu armády a několika firem, dokázali detektivové popsat podezřelé zákulisí zakázek. Svědčí o tom dokumenty, které rozsáhlou razii odůvodňují. Zásah detektivů Národní centrály proti organizovanému zločinu v budově generálního štábu armády vrátil pomyslně čas o více než rok zpátky. Do doby, kdy se ve skupině kolem lobbisty Michala Redla a politika Petra Hlubučka objevila v rozsáhlém případu Dozimetr na seznamu trestně stíhaných i jména dvou pražských podnikatelů - Jindřicha Špringla a Petra Adama. Celý článek čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/237040] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.