Čteme vám Seznam Zprávy
Epizoda 120. leden 2022

Poslechněte si podcast: Komentář: Na omikron už názor dávno máte. Teď je nejlepší čas jej změnit

Komentář Pavla Kasíka, vedoucího rubriky Tech na Seznam Zprávách: Mám pro vás nepříjemnou zprávu. Je velmi pravděpodobné, že svůj názor na variantu omikron budete muset minimálně poopravit, ne-li dokonce od základu změnit.

11:33

Čteme vám Seznam Zprávy

Vydává: Seznam Zprávy

Dlouhé čtení ze Seznam Zpráv i v audioverzi. Původní analýzy, komentáře, investigace, které by vám neměly uniknout.

Web

Epizoda 874Dnes 05:09

Role se otočily, cenu nemovitostí teď diktují kupující

Článek Karolíny Štukové. Kupující teď pořizují nemovitosti o stovky tisíc korun levněji, než zamýšlejí prodávající. Dobám, kdy se na trhu s nemovitostmi přetahovalo takové množství zájemců o koupi bytu nebo rodinného domu, že nabídkovou cenu mezi sebou o desítky i stovky tisíc korun přepláceli, odzvonilo. Skupina zájemců o nákup vlastního bydlení, která významně převyšovala ty, kteří se na trhu snažili ještě před dvěma lety svou nemovitost prodat, z velké části zmizela. Za tím stálo významné zhoršení dostupnosti hypotečních úvěrů zapříčiněné růstem úrokových sazeb a zpřísněním podmínek bank pro získání úvěru. A na realitním poli nastal převrat, trhu začali diktovat kupující. Z přeplácení mezi zájemci, aby získali nemovitost za každou cenu, se stalo vyjednání o prodej za co nejvýhodnějších podmínek. Celý článek čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/227843] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 872Dnes 11:39

Země, kterou změna klimatu přivedla na hranici hladomoru

Analýza Natálie Sousy. Obyvatelé Madagaskaru se několik let točí ve spirále krizí. Nejhůře dopadají na izolované vesnické komunity. Ředitel Světového potravinového programu dává bezprecedentní sucha do souvislosti s klimatickou krizí. Extrémní sucho, ničivé cyklony provázené silnými dešti a povodněmi, zničená zemědělská úroda, stovky tisíc lidí trpících hladem, rostoucí ceny potravin a benzínu a téměř nefunkční infrastruktura – výsek problémů, se kterými se potýká Madagaskar. O téměř 29milionové zemi se v uplynulých letech mluvilo především v souvislosti s extrémním suchem v jižním regionu Grand Sud. „V roce 2021 postihla Madagaskar poprvé za 40 let ta nejhorší sucha. Písečné bouře pokryly zemědělskou půdu. Vysídlení lidé se stěhovali do měst za obživou a další do lesních oblastí, kde zasahovali do přírodních rezervací a vypalovali lesy,“ popsal [https://www.un.org/africarenewal/magazine/november-2022/protecting-madagascar%E2%80%99s-rich-biodiversity-investment-our-planet] situaci stálý koordinátor OSN na Madagaskaru Issa Sanogo na loňském listopadovém klimatickém summitu v Káhiře. Podle dat [https://www.wfp.org/emergencies/southern-madagascar-emergency] Světového potravinového programu (WFP) čtyři roky nepřetržitého sucha způsobily, že nouzovou potravinovou pomoc potřebovalo 1,47 milionů Malgašanů. Ti totiž zůstali bez možnosti pěstovat plodiny pro vlastní spotřebu. Celý článek čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/227924] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 875Včera 06:16

Více negativ než pozitiv. Ve Spolu není jasno, zda jít do eurovoleb společně

Článek Martiny Machové. Koalice Spolu stojí před pravidelným rozhodováním, jestli ještě chtějí být spolu. Tentokrát půjde o evropské volby, kde TOP 09 a lidovci umí uspět i sami. Prestiž si tyto volby hledají zatím pomalu, volební účast se v nich pohybuje pod 30 procenty. I tak v nich ale žádná ze stran nechce utrpět zdrcující porážku. Řeč je o volbách do Evropského parlamentu na jaře roku 2024 - časově daleko, v politickém životě však „už za rohem“. Zejména pokud samotné kampani musí předejít strategické rozhodnutí - půjde koalice Spolu do voleb opět společně, nebo tentokrát budou strany úspěšného projektu kandidovat každá za sebe? Hospodářské noviny již napsaly, že pro variantu „Spolu opět spolu“ je premiér Petr Fiala (ODS). Ač to sám zatím veřejně nepotvrdil. „Zvažujeme všechny varianty, ale vzhledem k tomu, že se volby konají za více než rok, nebylo ještě rozhodnuto o konkrétním postupu,“ reagoval tehdy. Celý článek čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/227902] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 856Včera 15:08

Singer: Inteligence je v Evropské unii popelkou. Aspoň ta umělá

Komentář Miroslava Singera. EU chtěla kdysi „dohnat a předehnat“ USA, teď však za Amerikou sotva „drží stopu“. Ještě horší zpráva je, že podle Evropa nestíhá ani v zásadní oblasti umělé inteligence, varuje v komentáři bývalý guvernér ČNB Miroslav Singer. Většina z nás asi souhlasí s tím, že informační technologie dramaticky mění náš svět. Méně z nás však ví, že ekonomové stále vyčkávají na to, až se jednoznačně ukáže, že příchod informačních technologií (dále IT nebo „digitál“) a „ajťáků“ přinesl nejen proměny našeho životního stylu, ale také akceleraci produktivity naší práce srovnatelnou s tím, co přinesl příchod páry, železnice, či elektřiny. Celý článek čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/227685] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 862Včera 05:45

Vůbec nedávají smysl, kritizují ekologové chystané stavby na Labi a Odře

Článek Alberta Málka. Kanál Dunaj–Odra–Labe skončil, zbytečné plavební projekty ale pokračují, tvrdí ekologové. Ministerstvo dopravy kritizují za plány na splavnění Labe a Odry, resort argumentuje napojením Česka na světové námořní přístavy. Vláda premiéra Petra Fialy (ODS) letos v únoru udělala definitivní tečku za projektem kanálu Dunaj–Odra–Labe (DOL), což byl velký sen dnes už bývalého prezidenta Miloše Zemana. „Chceme se věnovat smysluplnějším tématům, jako je výstavba vysokorychlostních tratí, rekreační plavbě a samozřejmě dostavbě dálniční sítě. Tedy tomu, co má opravdu smysl,“ uvedl ministr dopravy Martin Kupka (ODS), když se oznamovalo zrušení stanovených územních rezerv. Celý článek https://www.seznamzpravy.cz/clanek/koronavirus-zahada-dva-roky-trvalo-uznat-ze-covid-chytite-i-od-kolegy-z-jine-kancelare-200783čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/227604] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 865Včera 06:51

Vězně se třikrát zastal Ústavní soud. Přesto je nadále za mřížemi

Článek Vojtěcha Blažka. Neexistuje žádný jiný a ani vzdáleně podobný případ, říká advokát na případ svého klienta odsouzeného za podvody. Ve věznici na pražské Pankráci sedí muž, který má smůlu na soudce a jejich rozhodnutí. A už dva roky marně čeká, až justice rozhodne, že se polepšil - a může tedy jít „na zkoušku“ na svobodu. Pan F.V. byl odsouzen za daňové podvody a celkem strávil za mřížemi šest let. Přestože má venku zajištěnou práci, splácí škodu, ve věznici ho hodnotí jako vzorného trestance a čeká na něj manželka a dvě děti, soudy se nemohou shodnout, jestli ho podmíněně propustit. Muže, který si s ohledem na svou rodinu nepřál zveřejnit plné jméno, ale jeho příběh je ověřen, se už třikrát zastal i Ústavní soud a rozhodování nižších soudů v této kauze zkritizoval. F. V. se přesto stále nemůže domoci jednoznačného rozhodnutí. Celý článek čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/227823] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 873Před dvěma dny 13:54

Pod čarou: Být šik jako zedník. Proč pracovní oděvy prosakují do vysoké módy

Newsletter Matouše Hrdiny: Časy, kdy bylo možné podle oblečení okamžitě a snadno odhadnout povolání jeho nositele, jsou už dávno za námi. Pracovní oděvy ale nezmizely. Dnešní Pod čarou proto zkoumá, jak se naše každodenní uniformy nečekaně proměňují a proč se montérky občas ocitají na přehlídkových molech. S jarem přichází chuť na obnovu šatníku, a tak jsem si nedávno chtěl koupit nové džíny. Po chvíli brouzdání e-shopy mě zaujaly reklamní fráze, kterými se výrobci snaží své kalhoty odlišit od konkurence. U těch levnějších většinou stačí plytké konstatování o tom, že jsou levné, kvalitní a módní, občas se objeví i aktuální důraz na ekologii a udržitelnost. Se stoupající cenou a prestiží značky ale stále častěji vstupují do hry opakující se příběhy o tom, jak dané džíny navazují na poctivé oděvy dělníků, kovbojů či zlatokopů a jak se v nich odráží tradice a dobré řemeslo potřebné pro výrobu odolného oblečení pro tvrdou manuální práci v jakémkoliv počasí. Na kvalitních kalhotách není nic špatného, ale na první pohled nedává smysl, proč se tento styl reklamní rétoriky používá zrovna u oblečení, které už si nejspíš nikdo do práce v kamenolomu brát nebude, a rozhodně ne v případě značek, jejichž džíny by přišly na třetinu měsíčního platu příslušného dělníka. Celý text čtěte v newsletteru Pod čarou. Pokud se vám ukázka líbila, přihlaste se k odběru [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/newslettery-seznam-zprav-142756]. Každou sobotu dostanete newsletter přímo do vašeho e-mailu, včetně tipů na další zajímavé čtení z českých i zahraničních médií. * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 871Před dvěma dny 10:26

Fotbal v třetí říši. Jak nacisti přemlouvali Bicana a Vytlačila, aby hráli za Hitlera

Článek Stanislava Hraběte. V tomto týdnu to bylo 84 let, co zbytky Československa obsadil wehrmacht. V nově vytvořeném protektorátu Čechy a Morava měli okupanti jediný cíl – aby jeho občané pro Říši pracovali a byli loajální. Týkalo se to i fotbalu. Psal se rok 1939. Nacistické Německo si už válečnou agresí podmaňovalo Evropu. Jako propagandistický prostředek sloužil i fotbal. Jestliže za začátek druhé světové války je považováno datum 1. září, kdy nacistické Německo napadlo Polsko, tak až do roku 1942, kdy se její vývoj už úplně obrátil v neprospěch agresora, sehrála německá fotbalová reprezentace celkem 34 mezistátních zápasů. Stále si je vede ve svých statistikách. Soupeři byly většinou vazalské, či dokonce okupované státy. První duel proběhl 24. září 1939 v Budapešti, německý tým podlehl výběru Horthyova maďarského státu 1:5. Pravidelnými protivníky byly dále Slovensko, Itálie, Rumunsko, Bulharsko a Chorvatsko, konaly se ovšem i zápasy s neutrálními státy jako Švýcarsko, Švédsko, Dánsko, Finsko či Španělsko. Celý článek čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/227887] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 866Před třemi dny 06:50

Ministerstvo tají data o podzemní stěně, stěžují si obyvatelé z okolí Turówa

Článek Alberta Málka. Lidé z okolí dolu Turów tvrdí, že ministerstvo neposkytuje důležitá data o spodních vodách a podzemní bariéře, která má odtékání bránit. Podle ministerstva jde o obchodní tajemství, které by mohlo poškodit polské těžaře. Obyvatelé z okolí hnědouhelného dolu Turów kritizují Ministerstvo životního prostředí. Tvrdí, že neposkytuje kompletní data týkající se odtékání vody z českého území do dolu. Schází jim také údaje o fungování podzemní těsnící stěny, která má odtokům zabránit. Právě tato bariéra byla jedním z hlavních bodů česko-polské dohody, kterou – po vyostřených jednáních a žalobě na Polsko u Soudního dvora EU – premiéři Petr Fiala (ODS) a Mateusz Morawiecki podepsali loni v únoru. Celý článek čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/227693] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 864Před třemi dny 07:09

Rajchl může zvednout hlasy z Václaváku. Zatím ale nedělá to, co je potřeba

Článek Martiny Machové a Lucie Stuchlíkové. Jak přetavit naštvaný dav z Václavského náměstí v dostatečný počet voličů? Podle expertů by se muselo spojit více menších stran, které se přetahují o podobné podporovatele. Sjednotit občany nespokojené s vládní politikou a ekonomickou situací se pokouší další politický subjekt. Šéf loni založené strany PRO Jindřich Rajchl dostal na sobotní demonstraci Česko proti bídě desítky tisíc lidí a netají se politickými ambicemi. Podle expertů voličský potenciál existuje, na této straně politického spektra už je ale trochu přeplněno. A podle zjištění Seznam Zpráv to na žádné spojenectví a společný postup konkurenčních stran zatím nevypadá. Kolem sobotního davu na Václavském náměstí kroužili zástupci menších politických stran jako žraloci kolem hejna rybiček. Pódium ovládl sám Rajchl, konkurenci k sobě nepustil. Celý článek čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/227821] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.