Čteme vám Seznam Zprávy
Epizoda 112926. červen 2023

Poslechněte si podcast: Komentář: Česko je šampionem v kouření trávy. Zákazy úplně pozbyly smyslu

Komentář Jana Stránského. Čerstvá Evropská zpráva o drogách říká, že ze všech zemí EU je v přepočtu na obyvatele nejvíc uživatelů konopí v Česku. Aktuální politická diskuze o kontrolovaném legálním prodeji marihuany tím dostává nový impuls. Třicet let debat, zda se má konopí v Česku legalizovat, je úmorných. Až z toho někdo dostává chuť na jointa. Nyní se zdálo, že diskuze spěje ke konci. K jakémukoliv. K verdiktu, který marihuanu za docela přísných podmínek legalizuje, nebo ji natvrdo zakáže. A bude jasno. Celý článek čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/232993] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

11:03

Čteme vám Seznam Zprávy

Vydává: Seznam Zprávy

Dlouhé čtení ze Seznam Zpráv i v audioverzi. Původní analýzy, komentáře, investigace, které by vám neměly uniknout.

Web

Epizoda 1401Dnes 10:57

Za „české“ testy na covid si lidé připlatili. Za podvod nyní padly pokuty

Článek Jana Nováka. Česká obchodní inspekce a Státní ústav pro kontrolu léčiv uložily pokuty ve výši 750 tisíc korun brněnské firmě Bakter Medical, která v době pandemie lhala ohledně „českých“ antigenních testů. K placení se nikdo nemá. Přes dva roky trvalo Státnímu ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) a České obchodní inspekci (ČOI), než uzavřely vyšetřování brněnské firmy Bakter Medical.  Ta jako jedna z prvních získala na konci února 2021 za podivných okolností od Ministerstva zdravotnictví lukrativní výjimku k prodeji „svého“ antigenního testu laické veřejnosti.  Jak tehdy Seznam Zprávy upozornily, neznámé „eseróčko“, které existovalo pouze půl roku a nemělo žádné reference v oblasti zdravotnictví, farmacie nebo diagnostiky, se najednou prezentovalo jako „první český výrobce antigenního testu Saligen“. Celý článek čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/237454] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz [audio@sz.cz].   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 1402Dnes 05:45

Babiš opráší obytňák. Znovu se řeší, zda zůstane poslancem

Článek Martiny Machové a Lucie Stuchlíkové. V souvislosti s kampaní do Evropského parlamentu se opětovně otevřela otázka, zda má Andrej Babiš zůstat poslancem. Hnutí ANO řeší, jaká bude role jeho předsedy Andreje Babiše před nadcházejícím volebním rokem, zejména kvůli volbám do Evropského parlamentu. Ty proběhnou v červnu 2024. Dle informací Seznam Zpráv Babiš opětovně vyjede se svým obytňákem a bude se věnovat kampani na náměstích. Nevyřešenou otázkou zůstává, jak intenzivně se Babiš do kampaně zapojí. Celý článek čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/237392] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz [audio@sz.cz].   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 1400Dnes 09:31

Analýza: Moje rouška chrání tebe, tvoje rouška chrání mě. Skutečně?

Analýza Lukáše Marka. Důkazy, které by vědcům umožnily vyčíslit, jak přesně roušky pomáhají proti šíření covidu-19, stále chybí. Ochranná funkce je ale dobře prokázaná laboratorně, a proto se především respirátory nadále doporučují. Nošení respirátoru nebo roušky v rušných vnitřních prostorách je jedním z mála doporučení, jež lékaři, virologové, epidemiologové i vlády nepřestali opakovat ani poté, co Světová zdravotnická organizace (WHO) vyhlásila konec globálního stavu zdravotní nouze a země ke covidu-19 začaly přistupovat podobně jako k ostatním sezonním respiračním onemocněním. Nyní ovšem nemocných opět přibývá, a to navzdory prakticky nulovému hromadnému testování. Celý článek čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/237325] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz [audio@sz.cz].   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 1396Včera 12:28

S Dalíkem nejsme 20 let v kontaktu, říká šéf ČT. Televizi změní na internetu

Článek Tomáše Svobody. Novinář a právník Jan Souček se ujal postu generálního ředitele České televize. Odmítá spojení s lobbisty. Veřejnoprávní službu chce více uzpůsobit digitální éře a internetu. Se zaměstnanci to umí roztočit na večírku, Jana Součka zároveň provází pověst pracovitého manažera, kterému neuniknou ani drobnosti. „Často vysíláme venku. Letos byla extrémní vedra. Honza ráno přišel do práce s tím, že travnatá plocha za hosty v záběru není tak zelená, jak má být. Kolegové to do dalšího vysílání hned vyřešili. Lidi vnímají obsah, oblečení moderátorů, Honza si všimne i detailů,“ líčí mluvčí brněnského studia Hana Orošová, jedna z nejbližších spolupracovnic nového generálního ředitele České televize. Devětačtyřicetiletý vystudovaný právník, který téměř dekádu šéfoval právě brněnskému studiu, je dnes v práci poprvé oficiálně v nové roli. V šéfovské pozici střídá Petra Dvořáka, který vedl televizi 12 let. Celý článek čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/237511] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 1398Včera 13:30

Mohou ruské továrny nahradit válečné ztráty? Hodil by se jim oddechový čas

Článek Matouše Lázňovského. Údaje o ruských ztrátách, oficiální statistiky i vyjádření představitelů vojenského průmyslu naznačují, že náběh válečné výroby je jen postupný. Ale nezastavuje se a v případě některých zbraní by mohl být značný, třeba u dronů. Ruská agrese proti Ukrajině se změnila v opotřebovávací válku, ve které ani jedna strana nemá výraznou převahu a nedokáže se prosadit přes obranu protivníka nějakým rychlým průlomem. Materiál (a taky lidé) se spotřebovávají každý den dlouhodobě neudržitelným tempem. Především ztráty na ruské straně jsou opravdu enormní. Pokus o „rychlou válku“ stejně jako mnohokrát v minulosti ani tentokrát nevyšel, a ruské jednotky se naprosto nepřipravené vydaly do hloubi nepřátelského území u Kyjeva či Charkova. Když se pak o týdny, někdy měsíce později z tohoto území v „gestu dobré vůle“ stahovaly, zanechaly za sebou tisíce kusů zničených vozidel a techniky všeho druhu. Celý článek čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/237282] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz [audio@sz.cz].   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 1399Včera 08:43

Patrně nejlepší český trenér v historii fotbalu. Jaký byl?

Článek Stanislava Hraběte. První říjnový den uplynulo 100 let od narození Václava Ježka. Vynikl u československé reprezentace, s níž získal titul mistra Evropy 1976, se Spartou Praha, prosadil se v zahraničí. Zvítězil v anketě Nejlepší trenér 20. století. Známý herec, komik a trampský muzikant Jaroslav Štercl, jenž vynikal encyklopedickými znalostmi, měl v 70. letech minulého století pro reprezentanty československého výběru stručný vzkaz: „Jak vyhrát nad …. (dosaďme kteréhokoli soupeře)? Rada není těžká. Vždyť na prsou máte lva a za zády Ježka!“ Hráči s králem zvířat na hrudi ve státním znaku se návodem populárního kabaretiéra poctivě řídili, v období 1974-1976 neprohráli v rekordní sérii 22 utkání a stali se vládci kontinentu. Stejně zdatně si počínal i sparťanský tým, který s ním získal sedm mistrovských titulů. Václav Ježek se stal nesmrtelnou legendou. Celý článek čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/217302] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz [audio@sz.cz].   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 1397Včera 07:08

Policie obstavila miliony: naletěl Faltýnkův syn investičnímu podvodníkovi?

Článek Lukáše Valáška a Adély Jelínkové. Syn poslance Jaroslava Faltýnka, někdejší pravé ruky Andreje Babiše, nasměroval miliony k muži, který je měl zhodnocovat na burze, ač na to neměl licenci a neodváděl daně. Skončilo to policejním stíháním muže a obstavením peněz. Radimu Volnému je pětadvacet let, pochází ze dvoutisícové vesnice Raškovice na Ostravsku, a kde bydlí nyní, není jasné. Stejně jako to, čím se živí. Během necelého roku a půl přišlo Radimu Volnému na soukromé bankovní účty více než 65 milionů korun. Transakce vzbudily pozornost úřadů, a to takovou, že Volného účty nechal přede dvěma lety zablokovat Finanční analytický úřad (FAÚ), který má na starosti boj proti praní špinavých peněz. Svá podezření také FAÚ nahlásil policii, která případ začala prověřovat. Celý článek čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/237187] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz [audio@sz.cz].   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 1391Před dvěma dny 04:52

Extrémy počasí připraví módní průmysl o miliardy, pokud nepomůže dělníkům

Článek Natálie Sousy. V extrémním vedru, vlhku nebo ve špinavé vodě. V takových podmínkách budou pracovat dělníci módy v kolébce textilního průmyslu, v jihovýchodní Asii. Odvětví kvůli tomu může přijít o miliardy a dělníci o zdraví, varuje studie. Přední značky módního průmyslu se v souvislosti s klimatickou krizí zabývají hledáním cest, jak snižovat emise, využívat recyklované materiály nebo snižovat spotřebu vody. Jeden zásadní aspekt ale opomíjejí, upozorňuje studie [https://mybrand.schroders.com/m/34471672954d0337/original/Higher-Ground-Executive-Summary-REV-v1.pdf] ústavu Global Labor Institute na americké Cornellově univerzitě a investiční společnosti Schroders. Jsou to dělníci a podmínky, ve kterých budou v textilních továrnách pracovat. Jde zejména o pracovníky v zemích jihovýchodní Asie, na které klimatická změna dopadá téměř nejvíce. A nadále bude. I samotné společnosti v souvislosti s tím můžou přijít o miliardy dolarů. Celý článek čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/236882] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 1392Před třemi dny 20:12

Dostalo se české sci-fi do Bodu obnovy? Nejlíp se mu dařilo za komunismu

Článek Dominiky Kubištové. Film Bod obnovy vrátil pozornost k žánru, který v posledních letech v Česku nezanechal výrazné stopy. Jeho tvůrci tvrdí, že jde o první české sci-fi po třiceti nebo dokonce i po šedesáti letech. To by ale bylo moc pesimistické. České sci-fi. V současnosti tak trochu protimluv. Až takový, že se ho chytli i tvůrci Bodu obnovy. Nejdříve lákali na to, že jde o první české sci-fi po třiceti letech, teď režisér Robert Hloz dokonce v rozhovoru pro internetovou televizi DVTV [https://www.youtube.com/watch?v=I3WqsMxQ0Fc] zmínil, že tu chybělo šedesát let. Žánr sice v tuzemské kinematografii nikdy nedominoval, ale ještě v dobách Československa, zejména v 60. letech, k němu místní tvůrci rádi unikali. A přestože se museli vyrovnat s ústrky ve scénáři a dalšími kompromisy, podařilo se jim - zejména díky penězům, které tehdejší režim naléval do kinematografie - vytvořit snímky oceňované i v zahraničí. I v následujících dekádách po sobě české sci-fi zanechalo několik hlubokých stop. Vraťme se ale ještě hlouběji do minulosti. Vlastně téměř přesně o sto let zpátky. Do míst, kde vědecko-fantastický film v Československu začínal. Celý článek čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/237446] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 1395Před třemi dny 06:27

Šťastné slovo: Zeman bojuje za Slovensko. Zkouší zničit Fica

Glosa Jindřicha Šídla. Miloš Zeman zaujímá čestné místo mezi politickými černokněžníky. Když kandidujete v jakýchkoliv volbách a doufáte v úspěch, potřebujete několik věcí. Dobrou strategii a kampaň. Tým, na který se můžete spolehnout. Dost peněz. Taky trochu štěstí. Ale především jistotu, že vás ve volbách nikdy, opakuji NIKDY nepodpoří Miloš Zeman. Existuje na světě jen nemnoho politiků, jejichž podpora ve volbách znamená téměř automaticky porážku, případně definitivní konec podpořeného politika či celé strany. Miloš Zeman mezi těmito černokněžníky zaujímá čestné místo. Celý článek čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/237527] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.