Kavárna
20. březen 2022

Poslechněte si podcast: Komedii o jméně pro dítě, postapokalyptický balet i pojízdný Džubox nabídne Jihočeské divadlo

Co všechno může nastat po oznámení jména budoucího potomka? Tím se zabývá komedie, kterou zařazuje na repertoár Jihočeské divadlo v Českých Budějovicích. Dále divákům nabídne netradiční verzi Hamleta, balet na motivy legendy Tristan a Isolda a do ulic znovu pošle oblíbený Džubox.

14:02

Kavárna

Vydává: Český rozhlas

Kulturní magazín z jižních Čech. Reportáže z akcí, recenze i pozvánky.

Web

Včera 20:11

Střevíček v Popelce už mě unavuje, říká choreograf Petr Zuska. Na jihočeské scéně se bez něj obejde

Působil jako sólista baletu Národního divadla v Praze, kam se po angažmá v zahraničí a spolupráci s předními světovými choreografy zase vrátil, tentokrát jako umělecký šéf. Balet Národního divadla Petr Zuska vedl patnáct let a zanechal tam výraznou stopu. Věnoval se paralelně choreografii a režii tanečního divadla nejen doma, ale i na evropských scénách. Teď potřetí hostuje v Jihočeském divadle v Českých Budějovicích.

Před týdnem 21:11

Ovzduší v Jihočeské filharmonii je naprosto výjimečné, chválí dirigent a klavírista Vojtěch Spurný

Vojtěch Spurný je dirigent, hráč na klávesové nástroje i historické klávesové nástroje, především cembalo. Více než dvacet let spolupracuje s Jihočeskou filharmonií a na orchestr, který má domovskou scénu v Českých Budějovicích, nedá dopustit.

Před 2 týdny 20:38

Mladý houslista Roman Červinka z Českých Budějovic zvítězil v mezinárodní soutěži talentů

Velká televizní show Virtuosos představila umění mladých talentovaných hudebníků, leckdy ještě dětí. V mezinárodní soutěži uspěl houslista Roman Červinka z Českých Budějovic a svou roli sehrála i jihočeská porotkyně.

Před 3 týdny 19:25

Bývalý výměník tepla na českobudějovickém sídlišti se proměnil v místo plné kultury

Hedvika Drenčeni přebudovala bývalý výměník tepla na českobudějovickém sídlišti Šumava na kulturní stánek. Díky ní se tu teď daří pohybu, tanci, divadlu i sousedským setkáním. Převzala také společnost Kredance, která se všem těmto aktivitám věnuje.

8. leden 2023 21:12

Podílí se celá vesnice. Díky místním už desítky let znovu žije tradice pašijových her v Hořicích

Od roku 1816 se tradují pašijové hry v Hořicích na Šumavě. Představení o poslední cestě Ježíše Krista hráli místní více než sto let, vzniklo dokonce i velké dřevěné divadlo. Pak tradici přerušila druhá světová válka, odsun obyvatelstva a nástup komunistického režimu.

18. prosinec 2022 20:55

Svatava Kopečková rozjela v Českých Budějovicích dvě multikina, mezi promítacími sály prožila 20 let

Byla u otevření prvního multikina v Českých Budějovicích, později začala šéfovat i druhému multiplexu, který ve městě vznikl. Po dvaceti letech Svatava Kopečková ve funkci generální manažerky multikin CineStar končí a odchází do penze.

11. prosinec 2022 20:25

Budějovičtí studenti tráví čas v SUDu. Studentské univerzitní divadlo funguje už dvacet let

SUD, to je zkratka pro Studentské univerzitní divadlo, které před dvěma desítkami let vzniklo v Českých Budějovicích. Je to otevřený prostor pro autorské divadlo, výstavy, besedy, workshopy, autorská čtení, dramatickou výchovu a další aktivity.

4. prosinec 2022 19:58

Na statku v Komařicích nacházejí tanečníci útočiště a prostor pro intenzivní práci

Ve vesnici Komařice nedaleko Českých Budějovic, na statku pod javory sídlí Rezi.Dance, prostor zasvěcený tanci, divadlu a zkrátka živé kultuře. Už několik let ho tam provozuje tanečnice a performerka Markéta Málková se svým partnerem.

27. listopad 2022 17:51

Vánoční příběh jako ze vzpomínek prababiček. Jihočeské divadlo uvádí Rybovu mši v inscenované podobě

Scénické ztvárnění Rybovy České mše vánoční má o první adventní neděli premiéru v Jihočeském divadle v Českých Budějovicích. Autoři představení slibují oživlý příběh jihočeských Vánoc s hudbou Jakuba Jana Ryby a také Adama Václava Michny z Otradovic.

20. listopad 2022 18:31

Velké barevné obrazy rozzáří jezuitskou kolej v Telči. Vzniká tu stálá expozice děl Míly Doležalové

Velké černé smutné oči, výrazné dlaně a chodidla. Výtvarnice Míla Doleželová na svých rozměrných plátnech často malovala Romy. A pak také křesťanské náměty. Právě proto nebyla za komunistického režimu v Česku příliš v kurzu. Její tvorbu ale obdivovali ve Spojených státech, Mexiku nebo Tel Avivu. Po sto letech od narození Míly Doleželové se její dílo vrací domů, na Vysočinu.