Zprávy ČRo Ostrava
Před týdnem

Poslechněte si podcast: Kombinace více druhů léků může víc uškodit než pomoci. Nebezpečí je už u pěti léků

Dvě třetiny seniorů denně polyká více než šest léků na různá onemocnění. Podle farmaceutů se zároveň zvyšuje i počet lidí, kterým nevhodná kombinace léků zdraví naopak zhorší. Negativní vlivy léčiv lékaři často řeší až při další návštěvě pacienta, který už do ordinace přichází s bolestí. Ještě před první užitím kombinace léků by ji podle odborníků mohla kontrolovat umělá inteligence.

02:01

Zprávy ČRo Ostrava

Vydává: Český rozhlas

Vše, co byste měli vědět o dění v Moravskoslezském kraji. Aktuální a ověřené informace vám přinášíme každou hodinu po celý týden.

Web

Dnes 02:38

Ciferníky hodin na věži vítkovického kostela dosloužily. Na jejich opravu farář pořádá sbírku

Hodiny na věži kostela svatého Pavla v Ostravě-Vítkovicích měří čas už skoro 140 let. Jejich ciferníky a ručičky mají ale nejlepší čas už dávno za sebou a potřebují opravu za půl milionu korun. Místní farář kvůli tomu vyhlásil veřejnou sbírku. Věří, že lidem na hodinách vysoko nad jejich hlavami záleží.

Dnes 00:17

Aktivní zálohy nacvičovaly na Ostravsku ochranu letiště a energetické rozvodny

Osmdesát příslušníků aktivních záloh se zapojilo do cvičení, které prověřilo jejich schopnost chránit kritickou infrastrukturu v Moravskoslezském kraji. Cvičení za náročného počasí uspořádalo krajské vojenské velitelství Ostrava.

Včera 01:48

Do stávky proti krokům vlády se zapojily všechny velké hutní podniky z Moravskoslezského kraje

V některých provozech protestovali zaměstnanci hodinovou odstávkou, jinde snížili výrobu během celého dne. Desítky odborářů z různých hutí odjely do Prahy, aby osobně vyjádřili nesouhlas se současným stavem průmyslu. Většině se nelíbí hlavně zvyšování věku odchodu do důchodu a takzvaný úsporný balíček.

Včera 02:02

Do stávky se v kraji zapojily tři čtvrtiny škol, dnes už fungují normálně

Všechny školy v Moravskoslezském kraji dnes opět přivítaly své žáky a studenty. Téměř tři čtvrtiny z nich se zapojily do včerejší jednodenní výstražné stávky. Důvodem byla obava ze zhoršení kvality vzdělávání kvůli úsporným opatřením vlády. Ministr školství Mikuláš Bek ze Starostů a nezávislých pro to ale nevidí důvody. Ne všechny vzdělávací instituce, které stávku podpořily, ale mohly včera zavřít. Třeba domovy mládeže nebo diagnostické ústavy fungovaly jako každý jiný den.

Před dvěma dny 00:17

Návštěvníci Beskyd si můžou pořídit nový skipas

Fanoušci zimních sportů v Beskydech můžou využít nový skipas. Lyžařům i snowboardistům by měl ušetřit peníze. Skipas je součástí takzvané Beskydy-Valašsko Card.

Před dvěma dny 02:02

Odškodňování nedobrovolně sterilizovaných žen státem vázne

Čekaly, že dosáhnou spravedlnosti a namísto toho se ocitly ve zdlouhavé právní bitvě. Ženy žádající o odškodnění za nedobrovolné sterilizace nejsou spokojené s tím, jak ministerstvo zdravotnictví s jejich žádostmi nakládá. Tři sta tisíc korun za zmařenou možnost mít další děti jim stát zákonem přiznal v létě roku 2021. O odškodnění teď žádá přes 1500 sterilizovaných žen. Mnohé z nich jsou z Moravskoslezského kraje.

Před čtyřmi dny 00:15

Kvůli vandalům kontrolují policisté častěji pěší lávku ve Slezské Ostravě

Lávku ve Slezské Ostravě už několikrát poničili sprejeři. Opravený most nad stadionem Bazaly je přitom otevřený teprve od října. Vyhlídkové místo proto teď pravidelně kontrolují strážníci.

Před pěti dny 01:39

Třinecká nemocnice má nový přístroj počítačové tomografie a taky magnetické rezonance

Týden testuje nemocnice v Třinci nové CT, přístroj počítačové tomografie. Zařízení je zatím ve zkušebním provozu, pacienty už ale vyšetřuje. Zařízení nahradilo mobilní CT z Polska, které nemocnice dočasně využívala. Oddělení radiologie má od září v provozu i nový přístroj magnetické rezonance.

Před pěti dny 01:44

Moravskoslezské sportovní kluby a spolky dostanou od kraje 84 milionů korun

Všechny sportovní kluby a spolky v Moravskoslezském kraji si mohly zažádat o finanční dotaci, kterou pravidelně uděluje Moravskoslezský kraj. Pro rok 2024 to bude celkem 84 milionů korun. O čtrnáct milionů korun více než posledně.

Před šesti dny 00:17

Teplárna v Ostravě-Třebovicích začala bourat jednu z chladicích věží

Společnost Veolia začala bourat jednu ze tří chladicích věží tepelné elektrárny v Ostravě-Třebovicích. Věž už dosloužila a k dalšímu provozu není potřeba, potvrdila mluvčí firmy Jana Dronská. Postupná demolice 60 metrů vysoké stavby z roku 1953 potrvá do konce roku.