Pojďte s námi do zoo
26. březen 2023

Poslechněte si podcast: Komba ušatá – nejmenší poloopice, která ale umí i pětimetrové skoky

Angličani ji nazývají „bushbaby“ a to proto, že má Komba ušatá plačtivý výraz a opravdu by se mohlo zdát, že někde brečí opuštěné dítě.

03:08

Pojďte s námi do zoo

Vydává: Český rozhlas

Každý týden vás vezmeme do Zoologické zahrady v Jihlavě a díky našim skvělým průvodcům se dozvíte o jednotlivých zvířatech nečekané zajímavosti.

Web

Před pěti dny 03:08

Zvukem připomíná chřestýše, osinák africký je přitom drobný savec

Tento africký hlodavec patří mezi dikobrazy. Na první pohled vypadá jako veliký a neustále mokrý rozježený potkan. Jeho osiny jsou jednobarevně hnědé a velice lesklé, takže mu dodávají vlhký vzhled.

Před týdnem 03:12

Ještěři bez nohou i zemní hadi podobní žížalám mají svůj domov v Řecku

V Řecku najdeme mnoho endemických druhů. To jsou zvířata nebo rostliny, které se nikde jinde na světě nevyskytují.

Před 2 týdny 03:13

Samice scinků šalamounských rodí obrovská mláďata, proti matce jsou zhruba třetinová

Scink šalamounský je největší druh ještěra z čeledi scinkovitých, může měřit až 80 centimetrů. Není jediným druhem stromového scinka, ale je nejlépe přizpůsobený životu na stromech. Jeho ocas tvoří dvě třetiny délky a podobně jako u chameleona nebo některých druhů opic je ocas chápavý, to znamená ovíjivý.

Před 3 týdny 03:15

Karančo jižní – dravec, který se ale jako dravec nechová

Sokolovitý pták, který má potravní návyky supa, chování krkavcovitého ptáka a vzhled možná skoro až papouščí. Navíc je velmi špatný letec a je rád, že uletí několik desítek metrů.

30. duben 2023 03:18

Kromě klů mají sloni jenom 4 zuby, všechno jsou to stoličky

I sloní kly jsou vlastně zuby. U slona afrického najdete kly u samců i samic, i když u samců jsou o mnoho větší. U slona asijského je to trochu jinak. Kly mají samci, a samice je mají drobné nebo je nemají vůbec.

23. duben 2023 03:17

Výreček malý je naší nejvzácnější sovou, při spánku připomíná ulomenou větev

Výreček je opravdu drobný. Váží zhruba 70 -85 gramů, výjimečně až 100 gramů. Jeho rozpětí křídel je 45 -65 centimetrů. A Vypadá jako zmenšenina výra.

16. duben 2023 03:18

Varan papuánský je jeden z největších ještěrů na světě, svůj ocas umí použít jako nebezpečný bič

Varan papuánský je po varanu komodském druhým nejdelším druhem varana na světě. Ještě nedávno se uvádělo, že tento varan může měřit až 4 metry včetně ocasu.

9. duben 2023 03:14

Samice ropuch fungují při páření jako taxi pro samce, do rybníka si své rytíře vezou na zádech

Pomalu začíná jaro, a to znamená, že se začínají probouzet různí obojživelníci. A ti často migrují přes silnice do rybníků, tůní a kaluží, ve kterých se rozmnožují.

2. duben 2023 03:16

Sčítání netopýrů

Tento díl pořadu Pojďte s námi do Zoo bude trošku netradiční. Nebudeme představovat konkrétní zvíře, ale mluvčí jihlavské Zoo Martin Maláč nám přiblíží, proč se sčítají netopýři.