Zvídavec Evy Sinkovičové
22. srpen 2023

Poslechněte si podcast: Kolumbus je považoval za mořské panny. Proč se kapustňákovi přezdívá mořská kráva?

Kapustňák je mírumilovný a důvěřivý tvor, který spadá do řádu sirén. Je taky jedním ze dvou savců na světě, který má pouze šest krčních obratlů.

03:50

Zvídavec Evy Sinkovičové

Vydává: Český rozhlas

Každodenní dávka neuvěřitelných zajímavostí ze světa lidí, zvířat, rostlin i věcí. 

Web

Dnes 03:18

Havýš rohatý je podivná, ale krásná rybka. Čím je nebezpečný?

K čemu tahle ryba potřebuje rohy? Proč může být havýš pro ostatní ryby v akváriu nebezpečný? Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.

Včera 03:48

Poprvé bájnou krakatici vyfotili v roce 2004. Dokáže ulovit vorvaně?

Kolik tento přízrak z hlubin měří a jak loví? A proč toho o ní moc nevíme?Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.

Před třemi dny 03:57

Používají neslyšící znakovou řeč, nebo znakový jazyk? A má to něco společného s češtinou?

Lidé, kteří neslyší, se mezi sebou dorozumívají znakovým jazykem. Při tom používají ruce. Důležitá je i mimika obličeje, pozice hlavy a horní části těla. Jak to funguje? Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.

Před čtyřmi dny 03:34

Proč má lev v českém státním znaku dva ocasy a která země má ve znaku jednorožce?

Proč máme ve znaku lva a kde se vzal jeho druhý ocas? Která zvířata mají ve znacích jiné země? Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.

Před týdnem 04:40

Nejbláznivější svatební tradice: Kde vykrmují nevěsty, kde je polévají špínou a kde se nesmí smát?

Co se děje na tukových farmách v Mauritánii a k čemu v Německu při svatbách používají pilu? Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.

Před týdnem 04:00

Swapujte. Zbavíte se nepotřebných věcí a dostanete, co chcete. Jaká to má pravidla?

Pořídit si něco nového i bez peněz a zároveň udělat radost druhému něčím, co už vám doma akorát překáží? To je swapování. Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.

Před týdnem 04:25

Člověk za den spotřebuje neskutečných 4 500 litrů vody. Jak je to možné?

Kolik vody je potřeba na výrobu 1 litru mléka? Co všechno tvoří naši vodní stopu? A co se dá dělat pro její snížení? Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.

Před týdnem 03:48

Jaký je rozdíl mezi recyklací a upcyklací?

Proč je dobré věnovat se upcyklaci a co to vůbec je? I vy jste určitě už někdy upcyklovali. Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.

Před týdnem 03:58

Až třetina potravin se vyhodí. Kolik kilo jídla to dělá na jednoho Evropana?

Jak bojovat s plýtváním jídla? Kolik lidí by se najedlo, kdyby se všechny vyhozené potraviny zachránily? Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.

Před 2 týdny 03:45

Pijí ryby vodu? Jednoduchá otázka má složitou odpověď

Co je to osmóza a proč záleží na tom, jestli ryba žije ve sladké nebo slané vodě? Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.